SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Sulík: HZDS áno, Smer nie

Predseda Strany Sloboda a Solidarita tvrdí, že so Smerom by nešiel, ani keby sľúbili podporiť odvodový bonus.

(Zdroj: SME - Peter Žákovič)

Jeho strana Sloboda a Solidarita existuje iba desať mesiacov a tento týždeň prekročila v prieskume päťpercentnú hranicu. Hlasy berie SDKÚ, ale aj Smeru. Aj preto sa Mikuláš Dzurinda rozhodol rokovať o spolupráci pravicových strán. Na otázky odpovedal Richard Sulík.

Kedysi ste chceli presvedčiť Ivetu Radičovú, aby prešla do vašej strany. Nie je škoda, že sa vám to nepodarilo? Dnes by ste nemuseli možno riešiť, či ísť do volieb sami alebo nie.

"S Ivetou by sme to možno riešili rovnako. Pýtal som sa jej, povedala nie. Musím oceniť jej lojálnosť, že napriek všetkým udalostiam sa rozhodla zostať v SDKÚ."

Ako hodnotíte to, ako SDKÚ využila jej potenciál z volieb?

"Až tak veľmi sa nás to netýka. Keď už ale raz padlo rozhodnutie, že nebude volebnou líderkou, mohlo to byť taktnejšie a nemusela byť až taká volebná potupa ako bola. Pán Kukan sa vyjadril negatívne na jej adresu ešte v ten večer."

Presviedčali ste aj Bélu Bugára?

"Možno dva roky dozadu som s ním telefonoval a pýtal som sa ho, aké sú jeho politické plány a povedal, že on už žiadne nemá. Priamu otázku, či by išiel do SaS, som mu nedal."

Aký zmysel by malo zakladať vlastnú stranu, ak by ste pristúpili na predvolebnú koalíciu s SDKÚ?

"Nevravím, že na ňu pristúpime, ani že nepristúpime. Žiadna ponuka neprišla. Sú to veľmi hypotetické otázky. Budem odpovedať vyhýbavo. Máme líniu, že pokiaľ nebude žiadna zaujímavá alternatíva, ideme do volieb sami. Na tomto pracujeme. Predpokladáte, že sa niečo udeje, čo ja vôbec nepredpokladám."

Zrejme nejaká ponuka od Mikuláša Dzurindu príde. Asi by inak neorganizoval stretnutia pravice a nehovoril, že nechce, aby prepadli hlasy.

"Je to možné, áno. Ale my nie sme v situácii, že tu na niečo čakáme. Jasný plán je, že ideme do volieb sami."

Časť ľudí vás volí aj preto, že nechcú voliť SDKÚ. Nebude im rokovanie s SDKÚ prekážať?

"Nemám najmenší dôvod odmietnuť stretnutie s pánom Dzurindom a nemyslím si, že to našich voličov odstraší. Stretnutie je snáď ešte dovolené."

Boli ste z neho nadšený.

"Áno. Ak sa opozícia takto stretla po tri a pol roku, považujem to za dobrý krok."

Či pôjdete do volieb sami ovplyvní aj výška vašich preferencií. Prvýkrát ste prekročili päťpercentnú hranicu. Aké vysoké musia byť, aby ste s istotou povedali, že idete sami?

"Istotu nebudeme mať nikdy, až 12. júna. Pamätám si na Slobodné fórum, ktoré malo niekoľko mesiacov pred voľbami vyše sedem percent a ani to nestačilo. Pre nás nebude dôležité mať veľkú rezervu. V dvoch voľbách, v ktorých sme sa zúčastnili, bol náš volebný výsledok výrazne lepší ako preferencie."

Pri župných voľbách je to otázne, koľko ste mali.

"Viem to úplne presne. Získali sme 250-tisíc krúžkov z viac ako štyroch miliónov."

Ale neviete, či to znamená 5,9 percenta hlasov v prípadných parlamentných voľbách, ako ste tvrdili. Neviete, či by vás ľudia krúžkovali aj keby mali iba možnosť jedného hlasu.

"Tak si zoberme desať obvodov, kde bol iba jeden mandát, tam sme mali 9 a pol percent."

To je nevýznamná vzorka.

"Jednomandátové obvody, v ktorých je niekoľko desať tisíc voličov, majú určite vyššiu výpovednú hodnotu ako prieskum na vzorke tisíc ľudí."

To nie je pravda. Vzorka tisíc ľudí sa reprezentatívne vyberá.

"Reálne voľby, ktorých sa zúčastní milión ľudí, majú vyššiu výpovednú hodnotu ako prieskumy. Môže sa stať, že jeden volič, ktorý dal z piatich hlasov dva nám, by nám v prípade, že má možnosť len jedného hlasu, ten svoj nedal. Ale môže to byť aj presne naopak."

To presne tvrdíme. Nebol váš skutočný sen stať sa funkcionárom SDKÚ?

"Určite nie."

Podľa toho, čo ste povedali pre časopis .týždeň stroskotal váš vstup do SDKÚ na tom, že Mikuláš Dzurinda sa mal ozvať a neozval sa.

"Len som konštatoval, že naše posledné stretnutie predtým ako vznikla SaS bolo, že sa ozve a neozval sa. Nespravil to prvýkrát."

Keby sa ozval, neboli by ste dnes už v SDKÚ?

"Záleží na tom, s čím by sa ozval. Na druhej strane dnes som veľmi rád, že to dopadlo takto a vidím skutočné opodstatnenie pre existenciu našej strany. Už len to, že sme boli prví, ktorí povedali, že so Smerom vládnuť nebudeme. Bez existencie SaS by to SDKÚ možno nikdy nespravila."

V čase, keď ste boli ochotní uvažovať o vstupe do SDKÚ, neprekážalo vám kupovanie poslancov, falošní darcovia?

"Toto všetko boli veci, ktoré som zvažoval. Nakoniec vidíte, ako som sa rozhodol. Aj toto hralo rolu."

Otázka je, či hralo rolu toto alebo to, že sa Dzurinda neozval.

"Nie je to tak, že on sa neozval a ja som bol urazený. O tri mesiace neskôr som sa stretol s Ivanom Miklošom, aby som si s ním vyjasnil ešte ďalšie veci. Tá možnosť bola, aj keď sa Dzurinda neozval."

Aký je rozdiel medzi SDKÚ a SaS?

"Veľký. Pre nás sú dôležité principiálne hodnoty. Napríklad SaS, keď povie, že nejde so Smerom, tak by s ním nikdy nešla. Ani v Nitre. SDKÚ tieto veci vníma viac pragmaticky. Ďaľší rozdiel je, že komunisti a eštebáci nemôžu byť naši členovia. Potom sú tam veľké programové rozdiely v osobných slobodách. Sme za životné partnerstvá, odluku cirkvi od štátu."

Nie je vám bližší Most ako SDKÚ?

"Programovo je tam veľká zhoda. Každý, s kým by sme mali pred voľbami spolupracovať, by však musel vylúčiť povolebnú spoluprácu so Smerom. Túto podmienku zatiaľ Most nespĺňa."

Ak by bola po voľbách možnosť vlády Smeru s SNS a HZDS a Smeru so slušnejšími partnermi, prečo nie je lepšie, aby Smer vládol s tými slušnejšími?

"Sme opozícia, nemali by sme vládnuť s tými, proti ktorým sa snažíme bojovať. Smer je zodpovedný za veľký morálny a ekonomický úpadok. Akú váhu by sme mali my napríklad so šiestimi percentami v koalícii so Smerom? Žiadnu. Oveľa väčšia SNS prišla len tak o ministerstvo. Jediné, čo dáva zmysel je, keď sa strany spoja a izolujú Smer. Keď bude možné vládnuť s SNS a HZDS, Fico nemá dôvod to neurobiť. Eurosocialisti mu schválili členstvo, čím posvätili jeho spojenectvá."

Na začiatku ste boli úradníkom tejto vlády, poradcom ministra financií, to nebol problém?

"Nie. Mal som snahu zachrániť daňovú reformu, rovnú daň, a to sa podarilo."

Ak by vám Smer ponúkol schválenie odvodového bonusu, ani vtedy by ste nešli?

"Nie. Dnes som politik, všetky takéto možnosti sú pasé. SaS dokázala vyrásť, lebo sme jasne povedali, že so Smerom nepôjdeme. Kebyže to nespravíme, tak by sme v prieskumoch hranicu zvoliteľnosti neprekročili. Navyše je to aj moje osobné presvedčenie. Je to podstata nášho úspechu."

Vylúčili ste spoluprácu s HZDS a s SNS?

"S SNS na čele s Jánom Slotom áno. Vylučovať spoluprácu s HZDS nemá zmysel. Ak bude pravici chýbať malý partner, HZDS nenapácha zlo, lebo je malé. Smer je veľký, v tom je ten rozdiel. Je to kompromis, ktorý som ochotný urobiť v prospech toho, že by Slovensko malo lepšiu vládu."

Organizujete referendum o zrušení imunity poslancov, znížení počtu poslancov, voľbách cez internet, stanovení maximálnej ceny vládnych limuzín, zmene tlačového zákona a zrušení koncesionárskych poplatkov. Budete prípadnú predvolebnú koalíciu podmieňovať podporou týmto otázkam?

"Nebudeme. Je to vec rokovania. Pre mňa osobne sú dôležité koncesionárske poplatky a imunita."

Ako veľmi dôležité sú to potom otázky, keď nebudú podmienkou?

"Nikdy som netvrdil, že sú najdôležitejšie na svete. Sú dôležité, všetky budú v programe, ale nemôžeme si vypodmieniť všetko. Nie je to možné pri strane, ktorá je na hranici zvoliteľnosti. Referendom sme dali ľuďom možnosť presadiť niečo proti vôli politikom."

Čo je pre SaS najdôležitejšia vec na svete?

„Odvodový bonus. V tejto oblasti má naša spoločnosť najväčší problém. Tu treba niečo urobiť."

Stihnete zozbierať podpisy do februára tak, aby mohlo byť referendum v deň volieb?

"Ideálny deň pre nás je 11. február. Máme niečo vyše 300-tisíc, čiže ešte dosť veľa roboty, ale zase takmer dva mesiace času. Vyvinuli sme také úsilie, aby sme to stihli."

Čo to znamená? Zbierate hlasy už aj cez pracovnú agentúru?

"Nie, zbierajú ich naši aktivisti. Máme veľa sympatizantov. Napríklad, kto zozbiera štyridsať podpisov, tomu pošleme stranícke tričko."

Predmetom referenda nemôžu byť dane, odvody, štátny rozpočet. Nie je otázka o koncesionárskych poplatkoch protiústavná?

"Nie je. Je to poplatok za služby poskytnuté STV. Nie je to daň, ani odvod v zmysle zákona. Vo svojej podstate to je daň, ale nech to tak nazvú. Potom by ju mohol vyberať len štát. Dnes to vyberá firma bez kontroly so stomiliónovým rozpočtom len na svoju vlastnú prevádzku. My sme všetky otázky posudzovali s ústavnými právnikmi Valkom a Procházkom a je to v poriadku."

Prezident sa môže obrátiť na ústavný súd, či niektorá z otázok nie je protiústavná. Môže to odložiť referendum na neurčitý čas. Čo potom?

"Nemyslím si, že sa naň obráti. Môže robiť obštrukcie, ale potom musí rátať s tým, že ignoruje vôľu 350-tisíc ľudí, čo nie je až taká malá množina. Medzi podpísanými je aj veľa jeho voličov. A ak sa obráti na Ústavný súd kvôli jednej otázke, o zvyšných môže byť stále referendum."

Nebude to potom posudzované spoločne?

"Myslím, že nie. Budú to ale už musieť posúdiť ústavní právnici. Referend na Slovensku nebolo až tak veľa, aby tu boli skúsenosti alebo precedensy."

Referendum propagujete aj pomocou Lindy Rezešovej alebo slovenskej playmate Jane Minárikovej. Je to adekvátne serióznej politickej strane, akou chcete byť?

"Aj podpisy týchto dám sa rátajú. Sú známejšie, tak sme ich vyfotili a dali na našu stránku. Považujem to za celkom dobrú reklamu. Čo niekoho zavraždili? Nemám s tým žiadny problém a ani ďalší podpisujúci sa ľudia."

Vaše bilbordy sú takmer po celom Slovensku. Z čoho ich platíte?

"Strana má k dispozícii peniaze z darov, najmä odo mňa, ale aj od podpredsedu Miškova a ďalších ľudí. Máme tiež pomerne vysoké členské - sto eur ročne. Ale niektorí zaplatia ako členské aj desať tisíc eur."

Koľko ste investovali vy osobne?

"Sto tisíc ako dar a desať tisíc eur členské a budúci rok to plánujem zopakovať."

Bilbordy stáli určite viac.

"Nemali sme ich toľko v čase volebnej kampane, ale skôr mimo a aj kríza spravila svoje a podarilo sa nám vyjednať výborné ceny. Podpredseda pre marketing Juraj Miškov je spolumajiteľ reklamnej agentúry, má patričné konexie, aby sme dostali najlepšie ceny."

Koľko vás vyšli bilbordy?

" 220 tisíc eur"

Kampaň stojí niekoľko desiatok miliónov korún.

"Nie naša. Nie je to pravda, že všetko stojí niekoľko desiatok miliónov korún. Veľmi veľa služieb a produktov dokážeme výhodne nakúpiť."

Ale asi to nedostávate zadarmo a musí to byť výhodné aj pre reklamnú agentúru.

"Samozrejme. Navyše tie agentúry majú vôľu vyjsť nám v ústrety, lebo sme im zrejme ako strana sympatická."

Koľko plánujete investovať do parlamentných volieb?

"Budú to státisíce eur. Dvesto, tristo tisíc eur. Je to významný krok, posnažíme sa spraviť všetko pre to, aby sme sa dostali do parlamentu. Naši členovia nie sú chudobní, niektorí majú dosť peňazí, aby mohli prispieť."

Je pre vás dôležité, odkiaľ pochádzajú peniaze na financovanie strany?

"Samozrejme, že áno."

Keby za vami prišiel podnikateľ, ktorému nikdy nebolo preukázané, že spáchal trestnú činnosť, ale jeho aktivity vyvolávajú otázky, čo by ste urobili?

"Odmietli by sme ho. Toto sa nám už v niekoľkých prípadoch stalo. Nepýtajte sa kto, lebo neodpoviem."

Tak povedzte koľko vám chcel dať?

"Takto to neprebieha. Skôr sa nás niekto prostredníctvom niekoho pýta, či by sme prijali pomoc a odmietli sme. K hlbším rozhovorom nedošlo. Financovanie strán zo zákona je navyše pomerne veľkorysé. Strana s nízkym rozpočtom dokáže z takýchto peňazí slušne fungovať. Ak by sme dosiahli tri percentá vo voľbách, dostali by sme milión eur. To nám postačí na ďalšie štyri roky."

Ale do kampane by sa vám hodili.

"Hodili, ale peniaze majú svoju cenu a tu by bola privysoká."

V posledných týždňoch ste absolvovali prvé stretnutia s "veľkými" politikmi. Kto z nich je vám najsympatickejší?

"Asi Béla Bugár. Je to žoviálny typ, dá sa s ním normálne rozprávať. Rozmýšľam, kto ešte na tej koaličnej rade sedel..."

Už to voláte koaličná rada?

"Čo som povedal? Koaličná rada? Prosím vás, to tam nenechajte. Nazvime to predvolebná opozičná, dúfajme spolupráca, stretnutie."

Darček, ktorý sa nepokazí? Predplatné SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 3. Super zábava, super deň
 4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Čo priznali rodičia?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 118
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 150
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 741
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 6 714
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 928
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 678
 7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 139
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 514
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Klára Križanová vysvetľuje, že Hordeum je majiteľom prosa Unikum a spoločnosť Osivo Zvolen ako výrobca osív je množiteľom tejto odrody, ktorú vystavuje.

Jediná slovenská odroda sa využíva najmä v Indii.


5m
Béla Bugár.

Chce sa zapájať do diskusií a navštevovať regióny.


TASR 16m
ILUSTRAČNÉ FOTO

Obyvatelia mesta chystajú petíciu. Hovoria, že situácia je neúnosná.


18m
Šéf Sme rodina Boris Kollár.

O údajnom ovplyvňovaní volieb hovorí Smer-SD v súvislosti s kampaňou NATO a rokovaním slovenských úradníkov v Bruseli.


TASR 29m

Sportnet

Peter Tomko, tréner MFK Ružomberok.

Ružomberok už nemusí byť iba slovenský.


6 h
Adin Hill.

Pred tohtoročným play-off nikdy vo vyraďovacích bojoch nechytal.


5 h
Portugalský obranca Raphael Guerreiro v drese Dortmundu.

Hovorí sa o trojročnom kontrakte.


TASR 3 h
Šimon Nemec v drese Uticy Comets.

Vo výbere prekvapivo dominujú Európania.


Oh my Hockey 4 h
SkryťZatvoriť reklamu