BANSKÁ BYSTRICA. Pred pol rokom skupina zamestnancov komunikačného odboru Lesov SR vyzvala ministra pôdohospodárstva a premiéra, aby očistili štátny podnik od klientelizmu, zabránili plytvaniu štátnych peňazí a preverili podozrivé zmluvy.
Prokuratúre poskytli 27 podozrivých transakcií, ktoré momentálne preveruje polícia, a požadovali odvolanie generálneho riaditeľa Jozefa Minďáša.
Traja z týchto zamestnancov sú od budúceho roka bez zamestnania a s nimi odíde z generálneho riaditeľstva aj ďalších 50 zamestnancov. Oficiálne z organizačných dôvodov.
Pomsta vedenia?
Peter Gogola, jeden z organizátorov letnej výzvy, to považuje za revanš. Vedenie štátneho podniku, ktoré spadá pod ministerstvo pôdohospodárstva (HZDS), na otázky nereaguje.
Júnové otrasy v štátnych lesoch stáli kreslo generálneho riaditeľa Minďáša a neskôr o kreslo prišiel aj minister Stanislav Becík (HZDS).
Peter Gogola tvrdí, že prepustenie bolo len otázkou času. Šikanovanie od nadriadených pociťoval už od leta, viackrát ho napríklad nepustili na pracovné cesty.
„Mal som ísť na zahraničnú služobnú cestu. Spracoval som prezentáciu a poslali tam iného. Podobných prípadov bolo viac. Je to jednoznačne revanš za to, čo sme urobili. Nemám chuť s nimi bojovať,“ povedal Gogola.
Keď HZDS rúbe les, lietajú ľudia, komentuje Lukáš Fila.
Bývalý generálny riaditeľ Lesov SR Jozef Minďáš ešte krátko pred odchodom vzbúrencom avizoval, že nemusí byť jediný, kto z podniku odíde.
Poverený riaditeľ Ján Beňa najprv presunul komunikačný odbor do zvolenského podnikového múzea a zakázal pracovníkom komunikovať s médiami. Nový generálny riaditeľ, nominant HZDS Alojz Riško, už prepúšťal.
Hŕstka rebelov
Prvým z rebelov, ktorý odišiel z generálneho riaditeľstva, bol riaditeľ Peter Chrust. Prvý pre SME potvrdil, že posty riaditeľov lesných závodov si prerozdelili vládne strany. Najprv ho preradili do lesného závodu v Považskej Bystrici, odkiaľ ho bez udania dôvodu odvolali.
Lesník Ján Mičovský, ktorý zostáva v podniku z komunikačného oddelenia jediný, je sklamaný. „Prečo ma neprepustili? Možno ma nechali ako symbol, alebo majú pripravené niečo špeciálnejšie a možno čakajú, že odídem sám.“ Práve Mičovský pritom otvoreným listom upozornil na to, čo sa v lesoch deje.
Postoj vedenia podniku k výzve na očistenie považuje Mičovský za alibistický. „Nemajú skutočný záujem riešiť problémy. Tvária sa, že to nie je ich problém, ale Mičovského a pár rebelov.“
Štátny podnik Lesy SR prepustí takmer 260 zamestnancov. Z generálneho riaditeľstva odíde 53 pracovníkov a z dvoch odštepných závodov viac ako 200. Podľa odhadov zaplatia štátne lesy len na odstupnom okolo 700-tisíc eur. Predpokladaná úspora v nasledujúcich dvoch rokoch je viac ako dva milióny eur.
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
