BRATISLAVA. „Marihuana je výsledkom doby a bol by som posledný, kto by trval na tom, aby sme za vyfajčenie jednej cigarety poslali niekoho do väzenia,“ vysvetľoval v roku 2001 študentom Trnavskej univerzity predseda Smeru Robert Fico. Tvrdil, že je za tresty len pre tých, čo túto ľahkú drogu „vyrábajú, držia a predávajú“.
Ako za zabitie
Prešlo osem rokov, Smer je tri a pol roka vo vláde a za vyfajčenie jednej cigarety stále hrozia vysoké tresty.
Keď policajti nájdu do troch cigariet marihuany, hrozia za to podľa trestného zákona tri roky väzenia. Za desať cigariet je to päť rokov. A tomu, kto si doma vypestuje jednu rastlinu indického konope, z ktorej sa dá urobiť cigariet ešte viac, hrozí až desať rokov – rovnako ako za zabitie.
Mal by Fico fajčiť trávu? Odpovie Lukáš Fila.
Čo hrozí za marihuanu
do troch cigariet pre vlastnú potrebu až tri roky väzenia (súdy dávajú pri prvom prípade väčšinou podmienečné tresty)
od troch do desiatich cigariet pre vlastnú potrebu až päť rokov väzenia
nad desať cigariet až desaťročný nepodmienečný trest.
Roky mlčania prelomil tento týždeň vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer). Povedal, že chce zmierniť postihy pre konzumentov a zároveň sprísniť tresty pre dílerov či výrobcov ľahkých drog.
Na jarnej schôdzke ministrov, ktorí majú v portfóliu boj proti drogám, sa podľa hovorcu Michala Kaliňáka môže objaviť aj konkrétny návrh.
Keďže parlament zasadne v tomto volebnom období už len vo februári a v marci, je nepravdepodobné, že by zmenu mohli schváliť ešte za tejto vlády.
V Česku sa na rozdiel od nás rozhodli, že bežných konzumentov marihuany nebudú trestať. Za päť rastlín marihuany či 15 gramov vysušenej rastliny hrozia len pokuty za priestupky. O takejto zmene rozhodla vláda schválením definície, čo rozumieť pod pojmom „väčšie ako malé množstvo“ drog, ktoré je ďalej trestné.
Nepopulárna agenda
„Na Slovensku sa politici v tejto oblasti dosť riadia prieskumami verejnej mienky a tie hovoria, že to nie je politická agenda, na ktorej by sa dalo získať. Dá sa na nej jedine stratiť,“ hovorí Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.
Rozdiel medzi Slovenskom a Českom sociológ vidí v tom, že u nás sa nerozlišuje medzi škodlivosťou jednotlivých drog a navyše sa „akékoľvek množstvo drog kriminalizuje a spája so zločinom“.
S dekriminalizáciou marihuany ako s agendou koketovala už neexistujúca SDA, ktorú viedol Peter Weiss a splynula už so Smerom. Ostatné strany sa tejto téme nevenujú. Sociológ Klobucký je skeptický, že by sa v blízkej budúcnosti významnejšia politická strana dekriminalizáciou ľahkých drog zaoberala. Konzervatívne strany to jednoznačne odmietajú.
Europoslankyňa za Smer Monika Flašíková – Beňová hovorí, že ide o komplikovanú tému, ktorá by nemala byť len politickým rozhodnutím, ale treba k nej odbornú diskusiu. Dekriminalizácia marihuany sa v roku volebnej kampane bude do programu strany dostávať len ťažko.

Beata
Balogová
