BRATISLAVA. S pomocou slovenského zastúpenia Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) ich vlani odcestovalo 96, o rok skôr viac ako 150. ČTK o tom informovali predstavitelia organizácie. V predchádzajúcich rokoch žiadali o azyl na Slovensku tisícky ľudí, vlani ich počet klesol asi na 900.
Výhodou dobrovoľného návratu je podľa IOM napríklad to, že žiadateľ o udelenie azylu sa môže vyhnúť prípadnému vyhosteniu a do vlasti sa vráti ako turista. "V roku 2009 dostáva každý navrátilec v rámci programu finančnú podporu vo výške 50 eur (1506 Sk). Obmedzený počet navrátilcov môže využiť pomoc pri reintegrácii po návrate domov formou rekvalifikácie, podpory podnikania a podobne," pridala ďalšie pozitíva Zuzana Vatráľová z IOM.
Vyhostenie pritom hrozí väčšine žiadateľov o azyl na Slovensku, vyplýva zo štatistík z predchádzajúcich rokov. Zvyčajne ho získa menej ako dvadsať ľudí ročne.
Dôvodom na dobrovoľný návrat môže byť podľa Vatráľovej napríklad aj to, že cudzincovi sa nepodarilo nájsť prácu a nemá dostatok peňazí na cestu do vlasti. "Stretávame sa aj s tým, že sa im zmení situácia doma, napríklad niekto blízky zomrie," dodala.
V súčasnosti majú podľa IOM záujem vrátiť sa domov najmä Moldavci a Vietnamci, v minulosti to boli aj Rusi či Číňania.
Na Slovensko žijú aj cudzinci s povolením na pobyt. Napríklad v roku 2007 ich prišlo asi 8600, uviedol na svojej internetovej stránke Štatistický úrad.