BRATISLAVA. Pred dvoma týždňami to vyzeralo idylicky. Slávnostný snem Smeru v Bratislave, na ktorom oslavovali desať rokov od svojho vzniku, bol v réžii jedného muža - Roberta Fica. Po hodinovom prejave mu delegáti tlieskali ako za starých čias. No sú aj takí, ktorým prekáža, ako veľmi sa strana zmenila. Hoci stáli pri zrode Smeru, postupne ich vytlačili na okraj. Čo si dnes myslia o Ficovi a politike najsilnejšej vládnej strany?
Hanzel: Chýba zdravý rozum
Bývalý poslanec Bohumil Hanzel bol v Smere od leta 1999. Na začiatku to vyzeralo, že pôjde o stredo-pravú stranu. „Keď som vtedy povedal, že by sme mali ísť viac doľava, ostro ma zahriakli, že sme stranou podnikateľov a nie socialisti," spomína. Neskôr prevzali od labouristu Tonyho Blaira slogan o tretej ceste. „Vízia stredu bol marketing, aby sme uspeli. Všetko sa mu prispôsobovalo."
Po voľbách v roku 2002 si Smer uvedomil, že naľavo je veľký potenciál. „Aj na Slovensku sa ľudia skôr zaľúbia do ľavicovej, trochu populistickej politiky, ktorá rozdáva masám, ako do pravice, ktorá sa snaží vniesť do ekonomiky poriadok," hovorí Hanzel. V Smere je však stále dosť podnikateľov typu Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. „Títo ľudia určite nie sú ľavičiari. No keďže chcú byť úspešní, zrejme si to inak spočítali."
Bývalý člen Smeru tvrdí, že predstavitelia strany kradnú tak, že to ani nezakrývajú - kliknite
Hanzel sa s Ficom rozišiel v roku 2004, keď odmietol hlasovať za odvolanie vtedajšieho premiéra Dzurindu.
Podporil aj fiškálnu decentralizáciu a reformu zdravotníctva, ktoré boli v rozpore s líniou strany. Smer vníma ako úspešný projekt, ktorý oslovil aj voličov SDĽ, HZDS a SNS. „V roku 2009 je to však už len o marketingu," myslí si Hanzel. Strana podľa neho ignoruje krízu a prestala používať zdravý rozum. „Ľudia by zobrali, keby im vysvetlili, že sa musíme uskromniť. Namiesto toho rozdávajú, čo je nezodpovedné až ekonomicky hlúpe."
Fica vníma ďalej ako dobrého rečníka a šikovného politika, všíma si však aj posilňovanie jeho moci. „V prípade politikov je to vždy nebezpečné. Všade na svete sa tí, čo sa stali mocensky silní, postupne odrezali od všetkých, čo s nimi boli na začiatku. Buď preto, že mali veľa informácií, alebo im boli príliš zaviazaní. Následne sa obklopili novými, servilnými ľuďmi," dodal Hanzel, ktorý externe radí vicepremiérovi Čaplovičovi.
Murgaš: Zlo prišlo s SDĽ
Milan Murgaš vstúpil do Smeru v roku 1999 - na popud Roberta Fica. „Pripadal mi ako rozhľadený človek s veľmi silným politickým citom. Oslovili ma hodnoty ako spravodlivosť, poriadok a solidarita," hovorí bývalý podpredseda strany a exposlanec. Pred mesiacom ho Smer vylúčil, pretože kandidoval za banskobystrického župana ako nezávislý.
Strana sa podľa neho začala meniť k horšiemu už v roku 2005, keď sa zlúčila s SDĽ. „Keďže ľudia z krídla SDĽ už boli pri moci, vedia ľuďom veľmi pekne vysvetliť, ako všetko funguje a, naopak, zakryť chyby a prešľapy.
Do programu sme si napríklad dali vyrovnávanie regionálnych rozdielov a realita je taká, že sa ešte viac prehlbujú."
Smer sa tiež podľa Murgaša tvári, že robí sociálnu politiku, „v skutočnosti to však skončí pri úbohých príplatkoch pre dôchodcov". Zmenil sa aj Fico. „Páčila sa mi jeho otvorenosť a to, že vedel priateľsky hovoriť o problémoch. Teraz sa ich snaží zaobaliť, odísť od nich preč."
Flašík: Na Smer som pyšný
Podnikateľ Fedor Flašík sa s Ficom zoznámil v roku 1998 pri prezentácii jeho knihy o treste smrti. „Často sme spolu hovorili o založení strany, tak sme to skúsili. Očakával som, že Smer bude úspešný, čo sa aj stalo." Ich vzťah naštrbila prepálená kampaň v roku 2002, keď získal Smer len 13 percent.
K vážnemu konfliktu prišlo pred voľbami 2006, keď vypadlo z kandidátky viac ľudí blízkych Flašíkovi - vrátane jeho manželky Moniky. Ficovi vraj prekážalo, že si nechal sponzorské dary za niekoľko desiatok miliónov korún.
„Úplná hlúposť. Je pravda, že prišlo k ochladeniu vzťahov, ale s kandidátkou to nemalo nič spoločné. Možno sme sa názorovo trochu rozišli, takže sme si povedali, že si dáme oddych," tvrdí Flašík.
S Ficom sa poriadne nerozprával od roku 2003, čo mu však neprekáža. „Je pravda, že som vypadol z jeho úzkeho okruhu, tak ako mnohí iní. Nikdy som však nechcel byť politikom ani funkcionárom strany. Čokoľvek totiž urobíte, vždy sa to spája so stranou. Aj teraz musím brať ohľad na manželku, ale predsa len sa cítim slobodnejšie." Monika Flašíková je europoslankyňou za Smer.
Dnes je Flašík na Smer pyšný. „Som rád, že som mohol byť na začiatku. Robert Fico vyzrel, stal sa politikom. Má vysokú podporu, takže to asi robí dobre."
Fico: Sme stabilizovaní
Strana Smer na otázky, čo si myslí o kritike niektorých zakladajúcich členov, a ako vníma svoju pozíciu po desiatich rokoch, neodpovedala. Na sneme v Bratislave však Fico tvrdil, že Smer je „stabilná, dôveryhodná, predvídateľná a perspektívna politická sila", ktorá dokázala vyriešiť aj dôsledky hospodárskej krízy.
To, že strana je úspešná len vďaka dobrému marketingu, Fico odmietol. „Nehovorte, prosím vás, o žiadnom marketingu. Táto strana nemá šancu robiť nejaký marketing. Tlač je úplne pološialená proti nám - od rána do večera klamstvá, výmysly, fabulácie. Ak by sme mali byť marketingová strana, museli by sme mať nejakú podporu médií."

Beata
Balogová
