Najskôr bol vplyvným členom Smeru na strednom Slovensku. Potykal si s Ficom aj Kaliňákom, ktorí ho však sklamali. „Smer zradil ideály, na ktorých vznikol,“ hovorí podnikateľ JAROSLAV KURACINA.
Odkedy ste boli v Smere?
„Od roku 2000. V tom čase som bol technickým riaditeľom zbrojovky v Považskej Bystrici. Bol som deprimovaný z obdobia mečiarizmu, zo stavu súdnictva, z rozvratu hospodárstva. Začal som sa teda angažovať, pretože si myslím, že človek nemá právo frflať, pokým sám niečo nespraví, aby sa to zmenilo k lepšiemu."
Prečo práve Ficova strana?
„Smer bol vtedy stranou bez ideológie. Robo ma oslovil tým, že nechcel ísť doprava ani doľava, ale že chcel pragmaticky robiť pre Slovensko. Presadzoval vymožiteľnosť práva, spravodlivosť, poriadok."
V roku 2000 už bol premiérom Dzurinda. Vstúpili ste do Smeru aj pre nespokojnosť s jeho vládou?
„Áno, hoci v roku 1998 som volil SDK. Rýchlo sa však skompromitovali - prekážal mi hlavne klientelizmus, z ktorého mi bolo na vracanie. Hľadal som alternatívu, ktorá bude presadzovať, aby boli darebáci potrestaní a slušní ľudia mohli normálne fungovať."
Čo sa zmenilo v Smere od jeho vzniku - kliknite.
Aký bol na začiatku váš vplyv v Smere?
„Regionálne štruktúry v Považskej a Banskej Bystrici akceptovali môj názor."
Boli ste aj jej sponzorom?
„Priamo nie, skôr cestou vyšších členských príspevkov. V priemere sa vtedy platilo asi 300 korún ročne, ja som dával asi päťtisíc."
Stretávali ste sa s Ficom?
„Približne raz za mesiac. Fico aj Kaliňák chodili často do Považskej Bystrice, keďže tamojšie strojárne predstavovali veľký voličský potenciál. S obidvoma som si potykal, v strane boli vtedy veľmi kamarátske až familiárne vzťahy. Smer bol ako veľká rodina, kde boli ľudia nadšení pre nové myšlienky, ktoré postavia krajinu na nohy."
Už sa nestretávate?
„Odkedy je Fico premiérom, dostať sa k nemu je prakticky nemožné. S Kaliňákom som naposledy hovoril minulý rok, keď prišiel do Banskej Bystrice na stavanie májov. Vedenie Smeru sa postupne vzďaľuje od radových členov, ktorí boli pri strane od začiatku a pomohli jej dostať sa tam, kde je dnes. Akoby bolo pod ich úroveň stretávať sa s nami, pričom strácajú aj kontakt s realitou."
Prečo je to tak?
„Smer zradil ideály, na ktorých vznikol. To znamená vybudovať právny štát, ktorý bude riadený profesionálne a efektívne. Prvé, čo ma zdvihlo zo stoličky, bol upratovací tender na ministerstve obrany. Kto to kedy videl upratovať za štyri miliardy korún?"
Vtedy ste pochopili, že aj za tejto vlády sa kradne?
„Áno, a to doslova. Tá kauza sa navyše skončila tak, že vtedajšieho ministra obrany poslali na lepší flek do Bruselu, ako je už na Slovensku dobrým zvykom. Vytočila ma aj kauza Tipos, kde sa odlialo pol miliardy na Cyprus a odvtedy je úplné ticho. Toto sú kauzy Smeru, ktoré ma iritujú, pričom Fico je premiér, takže ako hlava zodpovedá za všetko. Ani v mojej firme nikoho nezaujíma, keď niečo pokazí nejaký sústružník, zodpovedný som vždy ja."
Takže sa kradne rovnako ako za Mečiara či Dzurindu?
„Je to ešte horšie, keďže to ani nezakrývajú, respektíve, nesnažia sa s tým nič robiť. Najhoršie je to s justíciou, ktorá bola Ficovou prioritou. Darmo sa dnes vyhovára, že tento rezort patrí HZDS - veď to bol on, kto im ho dal. Toto všetko sú dôvody, pre ktoré som koncom minulého roku prestal Smeru platiť členské príspevky. Tento rok v septembri som prešiel k Richardovi Sulíkovi."
Prečo práve k nemu?
„Keď som si pozrel program strany SaS, zistil som, že je veľmi podobný Ficovmu programu spred desiatich rokov. Dnes sa však Smer namiesto presadzovania spravodlivosti správa ako manažér firmy, ktorý spravuje cudzí majetok - majetok akcionárov. Tí však nemajú nijaké páky na to, aby ho mohli kontrolovať."
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
