BRATISLAVA. Z ulíc miest sa vytratili bezdomovci. Mrazy ich prinútili vyhľadať akékoľvek aspoň trochu kryté útočiská. Uchýlili sa na železničné stanice, do obchodných centier, alebo opustených domov.
Honza (55) z Rakovníka prišiel do Bratislavy pred dvomi dňami z Trnavy, kde mu upratovacia čata zrušila pelech z kartónov a polystyrénu. Deň trávi v centre mesta, vyberá drobné do šiltovky.
„S chorou nohou vydržím v týchto mrazoch na ulici maximálne hodinu, potom sa idem zohriať do Tesca, kým ma nevyhodia ochrankári," hovorí.
Cez noc prespáva v nocľahárni Depaul na okraji mesta. „Je nás tam veľa, spíme v zime, ale aspoň pod strechou a nemusím sa báť, že ma okradnú."
Odhad počtu bezdomovcov Bratislava: do 3-tisíc Trnava: 60 až 80 Trenčín: 40 Nitra: 200 Žilina: 500 Banská Bystrica: 300 - 350 Prešov: 150 Košice: 300 - 400
Do charitatívneho zariadenia by už nešiel. „Býval som s chorou nohou v charite v Košiciach, ale po štyroch mesiacoch som ušiel. Správali sa k nám ako k deťom. Často sme museli fúkať a boli to samé príkazy a zákazy," sťažuje sa muž, ktorý je na ulici dva roky.
Len pre triezvych Podobne ako on uvažujú mnohí. Vo väčšine miest nízkoprahové nocľahárne nie sú a mestské, krajské, či cirkevné útulky zväčša netolerujú alkohol. Do ubytovne si nemôžu vziať psa a za nocľah musia, i keď zväčša symbolicky, platiť. Skoro ráno budovu opúšťajú a vrátiť sa môžu večer.
V Bratislave žije podľa odhadov neziskových organizácií 3-tisíc bezdomovcov, lôžok v nocľahárňach je pár stoviek. Napriek tomu sa nájdu voľné miesta.
V Petržalke bezdomovci často prespávajú v odstavených autách a pod terasami panelákov. „Pomoc samosprávy odmietajú," hovorí hovorca miestneho úradu Ľubomír Andrassy. Ešte v piatok im zamestnanci úradu rozdávali deky, papuče a pred najmrazivejšími dňami aj informácie.
V mrazoch sa dostávajú do problémov ako prví chorí ľudia a tých je medzi bezdomovcami veľa.
„Čím je človek dlhšie na ulici, tým ide jeho zdravotný stav dolu vodou," hovorí Martin Opeta, riaditeľ združenia Proti prúdu. V Bratislave sa môžu chorí aspoň krátkodobo liečiť v útulku pre chorých Betlehem sv. Matky Terezy. Horšia situácia je v menších mestách, kde sú len jednoduché nocľahárne.
Mestá sú pripravenejšie Situácia sa oproti minulým rokom, keď v tuhej zime zomierali na uliciach aj desiatky ľudí, výrazne zlepšila. Nocľahárne sú už vo všetkých krajských mestách, aj keď v Trenčíne či Trnave, kde funguje len jedna, kapacity v zime nestačia.
V Nitre sú zariadenia dve, spolu majú 107 miest, no v meste sa pohybuje až dvesto bezdomovcov. Podobne v Košiciach, kde narátali do štyristo ľudí bez prístrešia, poskytujú útulky asi 290 lôžok.
Lepšia situácia je v Banskej Bystrici, kde je až sedem zariadení. Aj u nich prespáva časť bezdomovcov na ulici.
Gréckokatolícka charita v Prešove sa snaží alkoholikov presvedčiť, aby začali odznova a má aj resocializačné stredisko na doliečovanie závislých.
„Klienti nachádzajú podporu v abstinencii, rôzne druhy terapie a možnosti na sebarealizáciu. Kapacita je 23 miest pre mužov," hovorí riaditeľ charity Peter Valiček.

Beata
Balogová
