BRATISLAVA. Za najväčší problém slovenského súdnictva pokladá ministerka spravodlivosti SR Viera Petríková neprimerane dlhé súdne procesy.
"Je to problém aj okolitých štátov. Bolo prijatých viacero opatrení najmä v oblasti legislatívy, prijali sme za posledné tri roky približne 150 nových sudcov. To všetko sa už prejavilo, treba však otvorene povedať, že procesy sa predlžujú aj vďaka obštrukciám účastníkov, advokátov a znalcov," uviedla dnes pre TASR šéfka rezortu justície.
"Prieťahy v súdnom konaní nie sú len dôsledkom konania sudcov," upozornil prednedávnom generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka. Prieťahy sú podľa neho aj dôsledkom konania štátnych orgánov ako polície, prokuratúry či orgánov verejnej správy a samosprávy. "Ústavný súd len konštatuje súdne prieťahy a ktorý štátny orgán sa čoho dopustil," povedal Trnka.
Na margo advokácie uviedol, že tá má svoje osobitné postavenie. "Ja si myslím, že (advokáti - pozn. TASR) spôsobujú súdne prieťahy, ale využívajú zákonom dané možnosti, ktoré trestný alebo občianskosúdny poriadok umožňuje," uviedol generálny prokurátor.
Svoj názor takto prezentoval po spoločnej porade predsedov Ústavného súdu (ÚS) SR a Najvyššieho súdu (NS) SR, Ivetty Macejkovej a Štefana Harabina s generálnym prokurátorom Trnkom, ministerkou spravodlivosti Petríkovou, ombudsmanom Pavlom Kandráčom a predsedom Slovenskej advokátskej komory Štefanom Detvaiom, ktorá sa uskutočnila 7. decembra.
Trnka vtedy dodal, že pozná metódy, ako znížiť zbytočné prieťahy v súdnych konaniach, musí však podľa neho ísť o komplexné riešenie, ktoré zahrnie políciu, prokuratúru i súdy. Naštartovanie zmien sa podľa neho nezačne do skončenia prebiehajúceho volebného obdobia.
Predseda Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai po porade uviedol, že advokát podľa zákona vždy hľadá spôsoby, aby čo najviac pomohol alebo zvýhodnil svojho klienta. "Aj advokát môže robiť len toľko zákonných obštrukcií, koľko mu dovolí súd," obhajoval advokátov Detvai. "Nie vždy je vhodné obviňovať len advokáta, ak požiada o odročenie alebo namieta zaujatosť, pokiaľ je to so súhlasom súdu," dodal.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zvýšiť materiálne a personálne zabezpečenie súdov
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia podporí zvýšenú materiálnu a personálnu podporu súdom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Celkovo chce Harabin zvýšiť počet sudcov na Slovensku približne o 200. Podľa jeho slov je totiž jedným z hlavných zámerov ministerstva zrýchliť prácu súdov.
Zdroj: Štefan Harabin, minister spravodlivosti (HZDS), SME, 30.8.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Počet sudcov na Slovensku vysoko prevyšuje počty sudcov v mnohých krajinách s lepšou vymožiteľnosťou práva. Ministerstvo by malo pozornosť zamerať na zvýšenie efektivity práce sudcov, nie ich počtu.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Počet sudcov sa oproti priemeru roka 2005 k roku 2008 zvýšil o 39, čo predstavuje zhruba pätinu sľubovaného rastu. Relatívne platové podmienky sa nezmenili, sú naďalej legislatívne naviazané na priemernú mzdu v hospodárstve ako jej trojnásobok.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.