BRATISLAVA. Slovenská televízia (STV) podpísala zmluvu so štátom, ktorú vláda schválila 11. novembra. Na jej základe dostane verejnoprávna televízia na výrobu programov vo verejnom záujme na budúci rok od štátu 12 a pol milióna eur.
Štát ňou garantuje, že nasledujúce štyri roky, teda do roku 2014 jej dá na pôvodnú tvorbu, či investičné projekty každoročne minimálne 10 miliónov eur. Vyplýva to zo Zmluvy o obsahoch, cieľoch a zabezpečení služieb verejnosti v oblasti televízneho vysielania na roky 2010 – 2014, ktorú dnes podpísali minister kultúry Marek Maďarič a generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský. Agentúru SITA o tom informoval hovorca STV Peter Susko.
Od zmluvy manažment STV očakáva v prvom rade zvýšenie stability v oblasti vysielania a výroby programu. „Zdroje zo zmluvy so štátom budú použité na programy vo verejnom záujme. Na televíznu obrazovku sa tak vráti pôvodná slovenská dramatická tvorba, tvorba pre deti a mládež, animované seriály, vzdelávacie programy, dokumentárna tvorba, všetko programy, ktoré sú z hľadiska výkonov pre iné televízie menej zaujímavé, ale samozrejme majú vo vyspelej spoločnosti svoj význam a opodstatnenosť,“ povedal Nižňanský. Ako sa dodáva v tlačovej správe, peniaze, ktoré STV na základe tejto zmluvy dostane, budú vedené na špeciálnom analytickom účte a mechanizmus zo zmluvy zabezpečuje dôslednú kontrolu ich čerpania a využívania.
Zmluvu so štátom po niekoľkomesačných rokovaniach dohodol s ministerstvom kultúry koncom novembra aj Slovenský rozhlas (SRo). Vláda ju schválila 16. decembra. Každoročne by rozhlas mal dostávať od štátu minimálne dva milióny na program a dva na Radio Slovakia International. Dodatok, ktorý sa k zmluve bude uzatvárať na každý rok, hovorí pre rok 2010 o 2,5-miliónovom príspevku na programy vo verejnom záujme a o dvoch miliónoch eur na úhradu výdavkov na zabezpečenie vysielania rozhlasu do zahraničia, teda vysielania Radia Slovakia International.
Ako vláda plní sľub pomáhať pri financovaní STV a Slovenského rozhlasu
Čo sľúbili: Ak chceme, aby si STV a Slovenský rozhlas plnili úlohy, na ktoré sú zriadené, bude sa musieť na ich financovaní významne podieľať aj štát.
Zdroj: Marek Maďarič, minister kultúry (SMER), SME, 7.7.2006, Maďarič: Musíme oživiť kinematografiu
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Charakter vysielania verejnoprávnych médií oprávňuje finančnú pomoc štátu, optimálne by však bolo, keby boli Slovenská televízia a Slovenský rozhlas manažované takým spôsobom, aby dodatočné financovanie štátom nebolo potrebné.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda upravila spôsob platenia koncesionárskych poplatkov, po novom platia nielen majitelia televízií či rádií, ale všetci odberatelia elektrického prúdu, respektíve firmy s viac ako 3 zamestnancami. Očakávané príjmy sa však nenaplnili, obe médiá vykazujú straty a STV hrozila aj platobná neschopnosť. Finančné problémy vláda opakovanie riešila ad hoc dotáciami, koncom roku 2009 tiež podpísala s oboma médiami 5-ročnú zmluvu o financovaní najmä programov vo verejnom záujme.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.