Podľa neho sa začala delením krajiny a výsledok je viac ako rozpačitý.
Návrat a k asymetrickému modelu verejnej správy, k modelu 12 krajov, a k "odsprávneniu verejnej správy" je podľa Ruska nevyhnutným krokom reformy. Decentralizačnú daň označil za "nezmysel vytvárajúci dvojkoľajnosť, ktorý je potrebné zrušiť spolu s decentralizačnou dotáciou. Zavedenie podielových daní a zníženie objemu prerozdeľovaných zdrojov prispeje k efektívnemu financovaniu samospráv. O objeme financií určených pre centrum by mali rozhodovať regióny," zdôraznil Rusko. Tie podľa neho spolu s občanom, samosprávou a súkromným sektorom dokážu riešiť 60 až 70 percent problémov. Zníženie nákladov na prevádzku štátu a štátnej správy je nevyhnutné, dodal Rusko.
Činnosť ZMOS za uplynulé obdobie a osobitne pracovné nasadenie jeho predsedu Michala Sýkoru ocenil vo vystúpení predseda Smeru Robert Fico. Zároveň vyjadril nádej, že sa Sýkora neobjaví na kandidátke niektorej z politických strán. "Vynímal by si sa určite lepšie ako minister bez straníckej príslušnosti, zodpovedný za reformu verejnej správy," uviedol Fico.
Radikálne zníženie okresných úradov, ako aj definovanie spolupráce krajských úradov a vyšších územných celkov považuje Fico za prioritné úlohy budúcej vlády. Zároveň navrhol vytvoriť samostatný úrad, ktorý by sa venoval verejnej správe. V danej súvislosti uviedol, že v budúcnosti by to mal byť práve ZMOS, kto preberie zodpovednosť za reformné procesy. V súvislosti s prechodom niektorých inštitúcií pod správu miest a obcí zdôraznil potrebu ich oddlženia, ktorá by mala byť definovaná v splátkovom kalendári.