BRATISLAVA. Predvianočná charita, to nie je len päťeurovka v plastovom boxe, o ktorej viac už nepočuť. Cielenú pomoc deťom, ale aj starším ľuďom v hmotnej núdzi, si môžete odsledovať. Skontrolovať, ako peniaze naozaj pomohli. Ale iba v prípadoch, že dôverujete tým správnym ľuďom.Najčastejšie podporujeme Vyšetrenie u neurológa odhalilo rakovinu na miechovom kanáli. Lekári operáciou nádor odstránili, vtedy ročný chlapec však zostal pripútaný na lôžko.
Základnou zásadou je podľa odborníkov na charitu transparentnosť zbierky aj inštitúcie, ktorá ju organizuje.
Ako sa zbierke darí, je možné vidieť napríklad aj pri projekte dakujeme.sk. Zbierka už pomáha aj Tomášovi Martvoňovi z Námestova.
Pomoc Tomášovi
Tomáš má deväť rokov. V roku 2000 sa narodil naoko zdravý. „V piatich mesiacoch už sedel, v deviatom mesiaci urobil prvé kroky v pavúku,“ spomína si jeho mama Ľubomíra. To však boli posledné kroky, ktoré chlapček urobil. Keď mal desať mesiacov, prišli prvé komplikácie.
Slovenského darcu dojímajú deti
prispievajú najmä ženy
najčastejšie ide o matky, ktoré už majú niekoľko detí, zväčša veriace
finančne patria do strednej vrstvy, často s vysokoškolským vzdelaním
chorých ľudí, najmä deti
náboženské ciele
sociálne odkázaných
ľudí postihnutých katastrofou
Dlho s ním cvičili, viackrát bol v kúpeľoch v Kováčovej. Jeho stav sa mierne zlepšil. „Tomáško sa vie plaziť rukami a v ortézach za pomoci druhej osoby sa postaví,“ hovorí jeho mama.
Aby sa dostal ďalej, potrebuje ďalšiu špeciálnu liečbu v Piešťanoch. Na tú už jeho rodičia nemajú peniaze. Na portáli dakujeme.sk pri Tomášovom mene postupne pribúda zoznam darcov. Stránka ponúka jeho príbeh aj základné informácie o organizácii, ktorá zbierku organizuje.
Dôveryhodnosť nadovšetko
Zbierok sú desiatky. Pri tých pouličných aj internetových je prvou zásadou pri rozhodovaní o príspevku možnosť overiť si ich dôveryhodnosť, hovorí Boris Strečanský, riaditeľ Centra pre filantropiu.
Ideálne sú podľa Strečanského staršie skúsenosti s organizáciou, prípadne aspoň možnosť overiť si jej pozadie na internete. „Seriózna spoločnosť otvorene informuje o výsledkoch svojej práce,“ hovorí Jozef Mikloško, šéf organizácie Úsmev ako dar.
Lucia Jelčová z Dobrého anjela je presvedčená, že základom je overiť si, komu presne má zbierka pomôcť.
Nie všetky vyzbierané peniaze skončia pri tých, ktorí ich potrebujú. Aj preto je podľa šéfky organizácie Želaj si Sone Rebrovej dôležité dopredu vedieť, aká časť vyzbieraných peňazí ide na réžiu organizácie a aká sa naozaj dostane k núdznym.
Problém môže byť získať tieto informácie pri pouličných zbierkach, kde často zaváži rozhodnutie v okamihu. Aj v takom prípade je nutné podľa Vladimíra Vladára z Nadácie Pontis zistiť si základné údaje o zbierke. „Určite by som sa vyhol zbierkam a 'zberateľom' peňazí, ktorí by mi nevedeli odpovedať na základné otázky,“ hovorí Vladár.
Osoba, ktorá zbiera na ulici peniaze, by podľa neho mala určite mať pri sebe preukaz či potvrdenie od danej organizácie.
Cez banku či SMS
Ľudia, ktorí sa charite venujú roky, považujú za najistejšiu formu pomoci bankový prevod peňazí priamo na účet konkrétnej organizácie alebo na účet človeka v núdzi. Potvrdzuje to aj Daniela Danihelová z Komunitnej nadácie Bratislava. Obľúbené a relatívne bezpečné sú podľa Vladára aj zbierky cez SMS správy.
Najviac tradične zaujmú zbierky na pomoc deťom, najmä na ich zdravie. Zmobilizovať dokážu aj aktivity pri veľkých humanitárnych katastrofách, ako bolo napríklad cunami v zime 2004, či vojna v Gruzínsku v lete 2008.
Charitu čaká ťažký rok
Veľké výpadky príjmov pre deti mimovládky očakávajú hlavne pri poukazovaní dvoch percent z daní.
BRATISLAVA. Kríza charitu ešte len zasiahne. Už tento rok boli ľudia aj firmy menej štedré, ale budúci rok to bude ešte horšie, zhodujú sa odborníci na filantropiu.
Boris Strečanský, riaditeľ Centra pre filantropiu, hovorí, že sa to ukáže pri rozhodovaní o dvoch percentách
z daní. To je jeden z hlavných zdrojov príjmov mimovládok. Najmä pri firmách, u ktorých sa zhoršené hospodárske výsledky prejavia až v nasledujúcom roku.
„V tomto roku sa prerozdeľovali financie za daňové obdobie roku 2008 a kríza nastúpila až v závere roka 2008,“ objasňuje posun výpadku peňazí Vladimír Vladár z Nadácie Pontis. Obozretné boli firmy smerom k charite už v tomto roku.
Lucia Jelčová z projektu Dobrý Anjel hovorí, že na začiatku roku rádovo niekoľko desiatok ľudí prestalo pravidelne prispievať. Na druhej strane však podľa nej pribudlo veľa nových ľudí, ktorí sa do projektu Dobrého anjela zapojili.
Vlastná finančná tieseň mnohých ľudí podľa Jelčovej nasmerovala k tomu, aby boli s núdznymi viac solidárni.
jkr

Beata
Balogová
