BRATISLAVA. Mustafa Labsi, ktorého v Alžírsku odsúdili v neprítomnosti na doživotie za podporu terorizmu, už nie je na Slovensku.
Ako informovala televízia Joj, Labsi v sobotu utiekol z pobytového tábora v Rohovciach pri Šamoríne. Hovorca rakúskeho ministerstva vnútra Rudolf Gollia pre denník SME potvrdil, že ho našli v utečeneckom tábore Traiskirchen v Dolnom Rakúsku, asi 70 kilometrov od Bratislavy. Identifikovali ho podľa odtlačkov prstov.
Aj v Rakúsku žiada o azyl
Gollia tiež potvrdil, že Labsi požiadal v Rakúsku o politický azyl. Podľa medzinárodných pravidiel je však krajinou, ktorá je príslušná o tom rozhodnúť, Slovensko. Aj tu požiadal totiž o azyl. Rakúske ministerstvo vnútra predpokladá, že Alžírčana vydá späť k nám do štyroch až šiestich týždňov.
Šéf Migračného úradu slovenského ministerstva vnútra Bernard Priecel si myslí, že Labsi svojím útekom porušil podmienky azylového konania.
O získanie azylu sa údajný terorista stále na Slovensku súdi.
Jeho právny zástupca Martin Škamla hovorí, že o úteku nevedel. Aj v utorok tvrdil, že nevie, kde sa Labsi nachádza. Nemyslí si, že tento útek by konanie na Slovensku mohol ovplyvniť. „Kým je vec na súdoch, tak to, že tu nie je a opustil republiku, by nemalo mať vplyv na verdikt súdov, pretože tie preskúmavajú rozhodnutie migračného úradu, ktoré už bolo v minulosti vydané," myslí si Škamla.
V októbri chcel byť Slovákom
Podľa Škamlu by súdy nemali preskúmavať Labsiho momentálne správanie. Nemalo by mu uškodiť ani to, že ešte koncom októbra pred bratislavským krajským súdom tvrdil, že chce žiť u nás. „Raz som urobil malú chybu, ale všetko, čo chcem, je moja žena, môj syn. Budem Slovákom a budem tu žiť," presviedčal súd, ktorý posudzoval, či migračný úrad rozhodol správne, ak Labsimu azyl zamietol.
Podľa Škamlu sa na útek Alžírčana treba pozerať aj z druhej strany. „Keď je človek, podľa nášho názoru, rok a pol zadržiavaný a zbavený osobnej slobody, je pochopiteľné, že hľadá iné riešenia svojej situácie," povedal Škamla.
Dva roky nevieme, čo s ním
Labsi je na Slovensku už vyše dvoch rokov. V Alžírsku nežije 17 rokov. Kde nakoniec skončí, stále nevie. Krajský súd v Bratislave sa totiž stotožnil s argumentmi migračného úradu a jeho odvolanie o neudelení azylu zamietol. Škamla potvrdil, že sa proti tomuto rozhodnutiu odvolajú.
Ak by Labsi ani po rozhodnutí Najvyššieho súdu azyl nedostal, Slovensko bude musieť vyriešiť, čo s ním spraví. Najvyšší súd totiž vlani potvrdil, že Labsimu doma hrozí mučenie, takže tam by sme ho vydať nemali. Škamla hovorí, že nevie o krajine, ktorá by Alžírčana mohla prevziať. „Nepredpokladám, že by tu bola možnosť vyhostiť ho," povedal právnik, podľa ktorého je možné, že by Labsimu úrady umožnili tolerovaný pobyt.

Beata
Balogová
