BRATISLAVA. Vlastník osvedčenia alebo jeho predchodcu - preukazu zahraničného Slováka - získava na území SR prechodný pobyt a zároveň sa tu môže zamestnať bez osobitného povolenia. Jeho držiteľ môže taktiež po uplynutí troch rokov nepretržitého pobytu v SR požiadať o udelenie štátneho občianstva. Ak sa držiteľ osvedčenia či preukazu prihlási k pobytu v SR, môže sa tiež zdržiavať v schengenskom priestore tri mesiace v rámci pol roka.
Preukazy vydávalo do konca roku 2005 Ministerstvo zahraničných vecí SR, ktoré vydalo 10.772 preukazov. Od roku 2006 táto kompetencia prešla na úrad, ktorý doteraz vydal už viac ako 3700 osvedčení. Žiadateľ o jeho vydanie musí preukázať svoju bezúhonnosť, a to tak na území svojho domovského štátu, ako aj na území SR. Dokázať tiež musí slovenskú národnosť a môže tak spraviť až do tretieho pokolenia v priamom rade. Žiadateľ deklaruje aj svoje slovenské národné povedomie, buď dokladom vydaným krajanskou organizáciou alebo spolkom či výsledkami svojej verejnej činnosti alebo ovládaním slovenského jazyka.
Ako priblížil vicepremiér Dušan Čaplovič, v rámci programu Projekty na pomoc Slovákom žijúcim v zahraničí na rok 2009 sa podporilo 463 aktivít prostriedkami vo výške 1,3 milióna eur (39,9 milióna Sk). Finančná pomoc smerovala najmä na podporu Slovákov v strednej Európe. Podpredseda vlády objasnil, že sa podporili najmä projekty kultúrnej a jazykovej identity, formovanie vzdelávania, publikácie či knihy.