BRATISLAVA. Počas prvých päťdesiatich dní zbraňovej amnestie ľudia odovzdali 724 zbraní a 4569 kusov streliva. Agentúre SITA informáciu poskytol hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch. Zbraňová amnestia sa začala 1. novembra a bude trvať sedem mesiacov.
Ľudia často prinášajú v rámci zbraňovej amnestie na políciu poľovné zbrane. "Vo viacerých prípadoch ich pravdepodobne zdedili po príbuzných," odhaduje pôvod týchto zbraní riaditeľ Kriminalisticko-expertízneho ústavu Ondrej Laciak. Najmä na strednom Slovensku ľudia dodnes vyťahujú z komôr zbrane, ktoré pochádzajú z obdobia druhej svetovej vojny.
"Neraz sú v takom žalostnom technickom stave, že sú to už vlastne len hlavne," konštatoval Laciak. Medzi týmito zbraňami dominujú samopaly a ďalšie dlhé automatické zbrane.
Poslanci parlamentu schválili zbraňovú amnestiu 22. októbra, keď prelomili prezidentovo veto. Pri opätovnom schválení zákona o zbraniach a strelive, ktorý im prezident v septembri vrátil, nerešpektovali jeho argumentáciu, že zbraň či strelivo nemôžu prepadnúť do vlastníctva štátu bez primeranej náhrady pôvodnému majiteľovi. Za novelu hlasovalo 130 poslancov, čo je nadpolovičná väčšina zákonodarcov, ktorá je na zlomenie veta potrebná. Z prítomných poslancov sa hlasovania zdržal iba Klub SMK okrem Józsefa Berényiho, zdržal sa tiež nezaradený poslanec Zsolt Simon.
Pri vrátení zákona prezident argumentoval tým, že ustanovenie o zbraňovej amnestii malo vyhovieť nálezu Ústavného súdu SR a odovzdaná zbraň a strelivo aj v prípade, že si ju majiteľ nebude môcť zlegalizovať, mu nebude odňatá bez náhrady, ale zostane v úschove štátu. Ak si ju zlegalizuje alebo prevedie na inú osobu, ktorá ju môže legálne držať, má na ňu znovu nárok. Vlastnícke práva totiž podľa ústavy nemôžu byť odopreté.
Cieľom zbraňovej amnestie je zánik trestnosti nedovoleného ozbrojovania osôb, ktoré bez povolenia držia zbraň alebo strelivo. Prijatím novely by sa mal znížiť počet nelegálne držaných zbraní a streliva a tiež uľahčiť identifikácia zbraní, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti.
Počas prvej zbraňovej amnestie na prelome rokov 2005 a 2006 odovzdali občania 3490 zbraní.
Ako vláda plní sľub zvýšiť bezpečnosť v uliciach, zvýšiť počet policajtov a ich platy
Čo sľúbili: Čo chce robiť nový minister vnútra: zlepšiť bezpečnosť v uliciach (...), zvýšiť stav policajtov - minister plánuje zvýšiť počet policajtov, ako aj ich platy.
Zdroj: Pravda, 11.7.06
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zvýšenie bezpečnosti v uliciach prispieva k zlepšeniu kvality života spoločnosti.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Počet spáchaných trestných činov od roku 2005 klesá. Priemerný počet policajtov sa však od roku 2005 každým rokom mierne znižuje. Ku koncu roka 2008 zároveň narástol počet neobsadených miest na 5-ročné maximum. Priemerné platy policajtov vzrástli v roku 2008 na úroveň 180% priemernej mzdy v hospodárstve oproti 150% v roku 2005. Nárast platov je však spôsobený aj zmenou odmeňovania, ktorá zrušila služobné platy a znížila príplatky, čo sa premietlo do rastu základných platov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.