BRATISLAVA. Vyplýva to z novely zákona o sťažnostiach, ktorú dnes podpísal prezident. Zákon zavádza možnosť podať sťažnosť faxom a elektronicky. Sťažnosti by sa mali riešiť po novom len vtedy, ak boli podané do troch rokov od udalosti.
Podnet musí obsahovať meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu a prechodného pobytu sťažovateľa. Anonymné sťažnosti sa nevybavujú, pričom sťažnosť musí byť čitateľná a zrozumiteľná a musí z nej byť jasné, proti komu smeruje, na aké nedostatky poukazuje a čoho sa sťažovateľ domáha. Kým podľa predošlej legislatívy museli orgány prijaté sťažnosti postúpiť na riešenie bezodkladne, po novom sa zavádza minimálne desaťdňová lehota.
Cieľom zákona je zabezpečiť ochranu individuálnych práv fyzických a právnických osôb, porušovaných alebo ohrozovaných činnosťou alebo nečinnosťou orgánov verejnej správy. Návrh upravuje aj dôvody pre odloženie sťažnosti, lehoty a poriadkové opatrenie. Orgán, ktorý si povinnosti neplní, sťažuje vybavenie sťažnosti či marí jej vybavovanie, môže dostať pokutu až do 650 eur, pričom ju možno uložiť opakovane až do 6 500 eur.
Prezident podpísal aj novelu zákona o ochrane pred povodňami, ako aj novelu zákona o národnej infraštruktúre pre priestorové informácie a novelu zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí.
Agentúra SITA o tom dnes informovala Elena Bianchi z prezidentskej kancelárie.
Ako SMER-SD plní sľub podporovať informatizáciu a elektronickú komunikáciu
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať zmenu výuky a vybavenie základných, odborných a stredných škôl výpočtovou technikou, ktorá umožní dosiahnutie úplnej počítačovej gramotnosti pedagógov, žiakov a študentov. (...) SMER - sociálna demokracia zriadi vo verejne prístupných štátnych inštitúciách (knižnice, nemocnice, daňové úrady, sociálne poisťovne, úrady práce a pod.) bezplatné prístupové miesta pre elektronickú komunikáciu s verejnou správou.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Informatizácia a rozvoj elektronickej komunikácie uľahčia ľuďom i firmám styk s verejnou správou, tiež pomôžu rozvíjať vzdelanosť obyvateľstva. Prispejú tak k zvýšeniu životnej úrovne.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda schválila niekoľko strategických dokumentov, reálne zlepšenie však nenastalo. Európske štatistiky dokazujú, že prístup k internetu ľudí na Slovensku sa nezlepšuje, v roku 2008 sme klesli v rámci EÚ na historicky najhoršie, 25. miesto. V rozvoji e-governmentu Slovensko v roku 2007 dosiahlo 24. na miesto. V septembri 2009 minister školstva Mikolaj oznámil, že vďaka eurofondom dostane zhruba 3-tisíc škôl novú výpočtovú techniku za takmer 22 mil. eur.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.