BRATISLAVA. Výroky riaditeľa tlačového odboru Úradu vlády Braňa Ondruša o „Cigánoch a buzerantoch" sa okrem homosexuálov nepáčia ani Rómom.
„Vyzývame pána vicepremiéra Čaploviča, aby zariadil odvolanie pána Ondruša," povedal predseda Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexander Patkoló.
Ak Ondruš hovorí o cigánoch a buzerantoch, je možné, že nám autenticky predstavuje duchovné prostredie Smeru, myslí si Ivan Štulajter.
Zdôvodnil to tým, že hovorcove slová „patria do krčmy tretej alebo štvrtej cenovej skupiny a nie sú hodné pracovníka Úradu vlády". Proti pomenovaniu „buzeranti" sa ohradil aj Július Kolenič z iniciatívy Inakosť.
Iba hyperbolizácia
Ondruš v novembri v Klube Nového slova hovoril o „Cigánoch a buzerantoch" v narážke na predrečníka. Jeho výrok ukázal videozáznam z akcie zverejnený na serveri YouTube. Niekdajší televízny moderátor slová vysvetľoval tak, že ich použil zámerne „nevážne" ako výsmech všetkých, ktorí ich v súvislosti s menšinovou politikou používajú, bohužiaľ vážne. Išlo podľa neho o „sarkasticko-parodickú hyperbolizáciu".
Šéf tlačového odboru reagoval svojsky aj na výčitku iného predrečníka o tom, že sa Smer dal dohromady so „šovinistami a zlodejni". Ondruš povedal: „Otázka je, s kým sa mal Smer teda spojiť, ak sa nemali spojiť so šovinistami a zlodejmi, ale ani s tými, čo tu osem rokov robili tú katastrofu?"
Výroky sa nepáčili poslancovi Jozefovi Haleckému z HZDS.
Vicepremiér: Nebol som tam
Čaplovič (Smer) na otázku, či sa bude usilovať o odvolanie Ondruša, priamo neodpovedal. Šéf tlačového odboru nie je jeho podriadeným, ale skôr podriadeným premiéra. Vicepremiér podľa svojho hovorcu Michala Kaliňáka „považuje kultivované vyjadrenia za dôležitý krok k formovaniu politickej kultúry a tolerancie, pričom zdôrazňuje, že každý nesie osobnú zodpovednosť za verejne prezentované názory". Bližšie sa k výrokom nevyjadril, keďže na akcii priamo nebol.
SME sa Fica na Ondrušove výroky pýtalo opakovane aj včera. Premiér neodpovedal.
Braňo Ondruš sa od 90. rokov objavoval striedavo v úlohe politika a striedavo v úlohe moderátora, ktorý uvádzal aj príspevky o politike. Písal do denníka Pravda, pôsobil v televízii Markíza, potom bol podpredsedom SDĽ a v roku 2002 sa opäť vrátil do médií - tentoraz na obrazovku televízie Joj. V auguste 2008 sa stal šéfom Ficovho tlačového odboru.
Ako Robert Fico plní sľub odvolať ministra do 24 hodín v prípade pochybenia
Čo sľúbili: Fico uviedol, že jeho ministri budú v prípade, že urobia chybu, odvolaní do 24 hodín. Podľa neho by sa potom nemali vrátiť ani do parlamentu, ak boli zvolení. "Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu," vyhlásil Fico. Dôvodom na odchod by podľa neho malo byť aj podozrenie z pochybenia ministra s tým, že ak by sa podozrenie nepreukázalo, bol by "rehabilitovaný".
Zdroj: Pravda, 3.7.2006, názov článku: "Fico do vlády berie hovorcov aj podnikateľov"
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odvolávanie ministrov do 24 hodín v prípade pochybenia či iba podozrenia z pochybenia by ohrozovalo stabilitu a akcieschopnosť vlády. Sporné je, či je možné odvolaného ministra dostatočne „rehabilitovať" v prípade, že sa podozrenie z pochybenia nepotvrdí.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Od nástupu súčasnej vlády do úradu vzniklo podozrenie z vážneho pochybenia ministeriek Tomanovej a Kramplovej a ministrov Jahnátka, Jureňu, Kašického, Počiatka, Izáka, Harabina, Janušeka, Štefanova a Chrbeta, v prípade ministrov Počiatka a Harabina dvakrát . Odvolaní boli Jureňa, Izák, Kramplová, Janušek, Chrbet a Turský, s výnimkou ministra Izáka premiér konal až týždne či v prípade Janušeka dokonca mesiace po medializácii káuz. Ostatní ministri zotrvali vo funkciách.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
