BRATISLAVA/BAMBERG.
"Ohľadne prípustnosti vydania Buklysa je príslušný spomínaný bavorský súd, ktorý v tejto veci ešte nerozhodol," TASR to potvrdil hovorca Vyššieho Krajinského súdu.
Litovského občana, ktorého minulý rok 18. novembra právoplatne odsúdil Najvyšší súd (NS) SR na 11,5-ročný trest odňatia slobody, zadržali na začiatku decembra nemeckí policajti počas náhodnej kontroly pri meste Hof v Bavorsku.
Na Buklysa, ktorý bol nezvestný od februára minulého roku, vydali slovenské orgány Európsky zatýkací rozkaz. Bavorskí policajti ho zastihli v mikrobuse na odpočívadle pri diaľnici. Prípad dozoruje v Nemecku Generálna prokuratúra rovnako v meste Bamberg.
Vlani v novembri NS SR zamietol Buklysovo odvolanie voči verdiktu bratislavského Krajského súdu (KS). Už vtedy prebehlo zasadnutie súdu bez jeho prítomnosti a konanie sa viedlo ako voči ujdenému. NS SR vtedy vydal príkaz na dodanie Buklysa do výkonu trestu.
Nemecké orgány by mali po preverení totožnosti informovať práve KS v Bratislave. "KS vydal Európsky zatýkací rozkaz 3. marca 2009 na základe právoplatných a vykonateľných rozsudkov - KS z 13. februára 2008 a na základe uznesenia NS SR z 18. novembra 2008," povedal na začiatku decembra pre TASR hovorca KS Pavol Adamčiak.
Za vraždu študenta Martina Revického odsúdil KS litovského občana 13. februára 2008 na 11,5 roka väzenia. Uložil mu vtedy aj trest zákazu pobytu na území Slovenskej republiky na päť rokov a finančné odškodnenie poškodených. Už v júni 2005 KS ukončil Buklysov prípad. V odvolacom konaní však NS SR rozsudok zrušil pre nedostatok dôkazov a vec vrátil na KS.
Celý konflikt sa v Charlies pube začal medzi dvoma partiami pre rozliatu kolu. Po bitke, do ktorej sa zapojili aj členovia bezpečnostnej služby diskotéky a ktorá trvala len niekoľko sekúnd, ostal ležať na zemi Martin Revický. Študent mal v oblasti hrudníka päť bodných rán.
Buklysa polícia zadržala o rok a pol neskôr náhodne pri vlámaní do auta. Obžalovaný tvrdil, že sa neskrýval, ale po tom, ako mu skončila nájomná zmluva v Bratislave, odišiel do cudziny.
Podľa prokuratúry sa však pohyboval v inom štáte pod iným menom a jeho pravú totožnosť odhalili len náhodou pri jeho zadržaní pre spomínané vlámanie. Údajne sa zdržiaval aj v Španielsku.
Buklysovo meno zaznelo počas výpovedí v procese s údajným bossom ukrajinsko-slovenskej skupiny Volodymyrom Y. Vraj bol jeho šoférom a ochrankou. Údajne aj vyrábal falošné litovské pasy.