SME

Počas Vianoc sa rozbieha najväčšia slovenská zbierka na pomoc v Afrike

Na celom Slovensku budú koledníci Dobrej noviny v období od 25. decembra do 6. januára navštevovať domácnosti a spolu ...

BRATISLAVA. Na celom Slovensku budú koledníci Dobrej noviny v období od 25. decembra do 6. januára navštevovať domácnosti a spolu s koledovaním zbierať peniaze na pomoc ľuďom v Keni, južnom Sudáne, Etiópii a Ugande. Kolednícka zbierka Dobrá novina sa tento rok uskutoční pätnástykrát.

Tradičnú kolednícku akciu organizuje eRko Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami a Pápežskými misijnými dielami. Aj tento rok sa do nej zapojí vyše 26.000 detí a dospelých v približne 1100 mestách a obciach na celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Za necelých 15 rokov sa podarilo vyzbierať celkovo takmer 5 miliónov eur (150,63 milióna Sk). Podporili sme z nich vyše 160 projektov v Afrike," uviedol Marián Čaučík, zakladateľ a riaditeľ Dobrej noviny. Práve v roku 2008 sa vyzbieralo rekordných takmer 750.000 eur (22,5 milióna korún).

Peniaze od slovenských darcov pomohli napríklad deťom z ulice, postihnutým deťom a ženám v Keni, ale tiež ľuďom, ktorí trpia nedostatkom vody. V južnom Sudáne podporuje Dobrá novina prevádzku nemocníc, v Ugande zas podporuje siroty, ktorých rodičia zomreli na AIDS. Aj výťažok z tohtoročnej zbierky pôjde najmä na projekty na pomoc deťom a ženám v Keni, ale tiež na vzdelávanie a zdravotníctvo v južnom Sudáne, pomoc sirotám Ugande a tiež na vzdelávanie detí a žien v Etiópii.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia Dobrej noviny dúfajú, že hospodárska kríza sa na výťažku z tohtoročnej zbierky výrazne neprejaví. "Hospodárska, ale tiež potravinová kríza tvrdo dolieha aj na ľudí v rozvojových krajinách. My dúfame, že ľudia na Slovensku, napriek tomu, že cítia krízu, prejavia ochotu podeliť sa s ešte chudobnejšími," dodal Čaučík. "Navyše v našej zbierke sú vítané aj slovenské koruny," zdôraznil. Zástupcov koledníkov prijme 7. januára aj prezident Ivan Gašparovič. Na verejnú zbierku Dobrá novina možno prispieť celoročne, v čase Vianoc až do 31. januára aj zaslaním darcovskej SMS.

Strana Dobrá voľba

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 100
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 341
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 318
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 038
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 717
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 711
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 201
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 182
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

Krajská prokuratúra opäť otvorila prípad lekára z Ružinova.


Centrom Kolárova a ďalších miest v regióne Nových Zámkov a Komárna prechádzajú každodenne aj nákladné autá. Ohrozujú tak bezpečnosť chodcov, cyklistov i ďalších účastníkov premávky.

Kraj zaplavujú nákladiaky.


1
Podpredseda Smeru Tibor Gašpar.

Začiatok schôdze, ktorú iniciovala opozícia, je naplánovaný na 12.30 h.


TASR 2
Zadržaním starostu Brezín pri preberaní úplatku sa polícia pochválila sama.

Polícia zadržala Šataru priamo pri preberaní úplatku. Žiadal až 80-tisíc eur.


1
SkryťZatvoriť reklamu