BRATISLAVA. Čakala však na podpis zmluvy s ministerstvom životného prostredia (MŽP), čo sa stalo v polovici decembra. Vyplýva to z vyjadrení Vladimíra Antala zo ŠOP a hovorkyne ministerstva Jany Kaplanovej.
Ministerstvo si od projektu sľubuje vyriešenie sporu o počty najväčšej šelmy žijúcej v slovenských horách. Kým ochranári tvrdia, že medvede treba chrániť, lesníci oponujú, že sú premnožené.
Podľa Antala sa najskôr začne s výberom firiem, ktoré sa budú na projekte podieľať. Firma, ktorá v súťaži uspeje, bude musieť odobrať zhruba 3000 vzoriek trusu, dodal. Na základe trusu, srsti či moču chcú lesníci okrem spresnenia počtu medveďov zistiť aj ich zdravotný stav, hustotu populácie, pohlavnú štruktúru či genetickú vybavenosť.
Súčasťou sčítavania bude aj odchytenie 15 jedincov medveďa hnedého, ktoré budú označené vysielačom.
S niektorými prípravnými prácami ŠOP začala ešte pred podpisom zmluvy. Pracovníci napríklad monitorovali pohyb a počet zvierat aj pomocou stôp či trusu, dodal Antal. Okrem medveďov budú lesníci zisťovať aj počty a spôsob života mačky divej.
Pre oneskorenie projektu chce ŠOP požiadať o predĺženie zámeru o jeden rok do konca roku 2013. Výskum a monitoring veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku za 2,1 milióna eur (63,26 milióna Sk) bude hradený z peňazí Európskej únie.
Okrem odborníkov by sa na projekte mali podieľať aj ochranárske a mimovládne organizácie. To by podľa Antala malo zabezpečiť, že výsledky výskumu budú prijaté a akceptované. Na Slovensku žije podľa odhadov od 700 do 900 medveďov.