SME

Ako dopadli kauzy roku 2009

Investigatívny tím SME písal v tomto roku o mnohých kauzách. Väčšina sa stále vyšetruje.

Za prevod pozemkov vo Veľkej Lomnici nebol zatiaľ nikto postavený pred súd.Za prevod pozemkov vo Veľkej Lomnici nebol zatiaľ nikto postavený pred súd. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

Redaktori SME Tom Nicholson a Marek Vagovič odhalili počas roka viacero káuz, v ktorých vystupovali orgány štátu. V prehľade sa dozviete, v akom štádiu sa prípady nachádzajú.

Policajti týrali chlapcov

Desať policajtov bolo obvinených zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v prípade mučenia rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach. Siedmi boli obvinení aj z trestného činu vydierania.

Denník SME o prípade informoval v apríli. K činu malo prísť v marci. Polícia zadržala šesticu maloletých chlapcov po tom, ako údajne okradli staršiu ženu. Na policajnej stanici ich nútili vyzliekať sa a vzájomne fackovať. Akciu nakrútili na mobilný telefón, zábery vraj kolovali ako zábava medzi príslušníkmi polície, až kým ich niekto poslal SME.
„Prípad sa naďalej vyšetruje,“ povedala Lucia Garajová z ministerstva vnútra. Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu je prípad komplikovaný, lebo policajti poznajú trestný systém a vedia sa brániť. Niektorí najprv spolupracovali, ale teraz už nechcú.

SkryťVypnúť reklamu

Vojaci stratili údaje

Armáde, kde je takmer všetko tajné, sa nepodarilo utajiť citlivé informácie. V júni sme napísali, že vojenskej polícii unikli osobné údaje na USB kľúči. Týkali sa aj vojakov, ktorí slúžili v misii v Afganistane. Vznikli obavy, že informácie ako domáca adresa by mohli byť zneužité proti nim. Stále sa čaká na znalecké posudky, ministerstvo obrany ešte nevie, kto bol za únik zodpovedný.

Vo väzbe pre weby

Denník SME 9. júla napísal, že štyria Slováci sa ocitli na Slovensku vo väzbe a čakali na vydanie do Francúzska na základe európskeho zatykača. Vraj sa zaplietli do siete 37 webových stránok propagujúcich 7500 európskych prostitútok.

„Podozrivé osoby zo Slovenska spolu s ďalšími osobami z viacerých štátov vytvorili internetovú stránku, na ktorej za poplatky zverejňovali ženskú a mužskú eskortnú službu na poskytovanie prostitúcie, z ktorej následne koristili,“ povedala policajná hovorkyňa Andrea Polačiková. „Na štyri osoby francúzska strana vydala Európsky zatýkací rozkaz. Sú podozriví z trestného činu kupliarstva s priťažujúcimi okolnosťami, spáchaného prostredníctvom používania komunikačnej siete.“

SkryťVypnúť reklamu

Necelý mesiac po tom ich súd poslal na slobodu. „Krajská prokuratúra v Bratislave 4. augusta podala na Krajský súd v Bratislave návrh na odmietnutie vykonania európskeho zatykača vydaného 23. júna súdom v Clermont Ferrand,“ povedal hovorca súdu Pavol

Adamčiak. Prokuratúra po preskúmaní zatykača, ako aj doplňujúcich informácií z francúzskej strany zistila, že v danom prípade sú dané dôvody na odmietnutie zatykača, pretože uvedené trestné činy mali byť spáchané v období, keď sa tieto osoby zdržiavali na území Slovenska. Súd sa rozhodol zatykač nevykonať, podozrivých prepustili.

Ako je možné, že sa štyria ľudia vôbec dostali do väzby? Podľa zákona súd nemôže posudzovať opodstatnenosť Európskeho zatýkacieho príkazu – nemá preverovať, či sú dôkazy proti podozrivým relevantné.
„Orgány polície a prokuratúry postupovali plne v súlade so zákonom o Európskom zatýkacom rozkaze,“ povedala Svetlana Močková, hovorkyňa generálneho prokurátora.

SkryťVypnúť reklamu

Pozemkový fond previedol pozemky v Tatrách

Kauza Veľký Slavkov, v ktorej sa firma blízka Vladimírovi Mečiarovi pokúsila získať štátne pozemky v Tatrách, sa zopakovala. Koncom tohto roka sme napísali, že firma GVM znova získala lukratívne pozemky pod Tatrami.

Scenár bol takmer navlas rovnaký ako v roku 2007. Firma vybavila reštituentom na Pozemkovom fonde pôdu a následne ju dobre kúpila. Vtedy fond ovládalo HZDS, teraz strana Roberta Fica Smer.

„V súčasnosti sa vec preveruje, preto nebudeme poskytovať detailnejšie informácie,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Kukláči strážili bordel

V prípade, ktorý sa týka Michala Hrbáčka, polícia v júli zatkla šesť kukláčov z elitného Pohotovostného útvaru, ktorí vo voľnom čase robili ochranu prostitútok v erotickom salóne Oáza pri Senci. Salón prevádzkovala firma PB factoring, ktorej majiteľom bol Hrbáček. Desať ľudí je stíhaných pre kupliarstvo. Obžalovaní zatiaľ neboli.

SkryťVypnúť reklamu

„Obvinení sa nachádzajú vo väzbe,“ povedala Svetlana Močková, hovorkyňa generálneho prokurátora. Polícia v prípade skúma aj účtovníctvo. „Boli vypočutí obvinení, poškodené (prostitútky), svedkovia – barman, dodávateľ kondómov a ďalší,“ povedal Martin Korch, hovorca polície. „Bol vypočutý agent, ktorý bol v tejto trestnej veci nasadený. Znalecky sa skúmajú zaistené počítače.“

Podozrenia viedli aj k podnikateľom

Okrem prípadov, kde hral významnú úlohu štát, sa denník SME venoval aj kauzám súkromných osôb.

Korupcia v Karibiku

Slovenský finančník Mário Hoffman z Istrokapitálu bol podozrivý, že podplácal politikov na karibskom súostroví Turks a Caicos pre developerský projekt.

V marci sme napísali, že na pokyn špeciálneho prokurátora začal vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii stíhanie vo veci trestného činu podplácania. Finančník tam chcel postaviť rekreačný komplex za 400 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa špeciálnej vyšetrovacej komisie, ktorú zriadila britská vláda, Hoffman mal dať premiérovi Turksu a Caicosu Michaelovi Misickovi stotisíc dolárov ako sponzorský dar, kým J&T banka mu mala požičať šesť miliónov dolárov.

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Močková nevedela povedať, čo je v prípade nové. „Nemôžem zohnať prokurátora, ktorý danú vec rieši.“

Dostali Šatana?

Víťaz Stanley Cupu Miroslav Šatan vrazil veľa peňazí do projektu golfového ihriska. Zdá sa, že jeho partneri v biznise nepoužili úplne čisté metódy.

V máji sme napísali, že polícia začala vyšetrovanie podozrenia z korupcie v prípade projektu Royal Golf Resort vo Veľkom Bieli pri Senci. Neznáme osoby za spoločnosťou Ciridis, kde má podiel aj hokejista, mali korumpovať úradníkov na získanie rôznych povolení. Zdá sa, akoby Šatan príliš dôveroval Miroslavovi Gumanovi a Liborovi Červenkovi, on jediný asi dal do projektu vlastné peniaze, do dvesto miliónov korún (6,7 milióna eur).

SkryťVypnúť reklamu

„Prípad je v štádiu vyšetrovania, vo veci je začaté trestné stíhanie,“ povedal Martin Korch, hovorca polície. Vzťahy medzi obchodnými partnermi sú na bode mrazu.

Hrbáček v šachu

Začiatkom roka bratislavský súd prepustil z väzby Michala Hrbáčka, obvineného z pokusu o ublíženia na zdraví. Prípad sa týka právnika Tomáša Kozovského, ktorého mali zbiť v roku 2006, ako aj širšieho pozadia policajného gangu – komanda zloženého z bývalých aj aktívnych policajtov, ktorí prepadali alebo unášali vytypované obete za peniaze.

Hrbáčka do súvislosti s komandom dal bývalý policajt a korunný svedok Juraj Rozsík. Po tom, čo policajti Rozsíka previezli do Bratislavy na rekonštrukciu prípadu, bratislavský policajt Alexander Sabó zavolal Hrbáčkovi a prezradil mu, kde sa Rozsík nachádza. Priamy kontakt medzi Hrbáčkom a ľuďmi, čo sa zjavne snažili umlčať Rozsíka, stačil súdu na to, aby vzal Hrbáčka do vyšetrovacej väzby.

SkryťVypnúť reklamu

„Nebola zatiaľ podaná obžaloba,“ povedala Svetlana Močková, hovorkyňa generálneho prokurátora. Polícia však v prípade koná. „V priebehu roku 2009 boli vykonané výsluchy svedkov, dopočutie poškodeného, znalecké dokazovanie z odboru zdravotníctva a farmácia, a vyšetrovací pokus. Boli zabezpečené vecné dôkazy, previerka výpovede svedka, a boli vykonané analýzy zaistených listín,“ povedal Martin Korch, hovorca polície.

Tom Nicholson

Olejári sa súdu nedočkali

Trestné stíhanie údajného organizátora obchodu zastavili. Desiatky ďalších čakajú na proces.

BRATISLAVA. V roku 2004 polícia obvinila 84 osôb z rôznych trestných činov v rámci prípadu tzv. olejárov. Základom obchodu bol predaj minerálneho oleja ako nafty. Položky sú inak zdaňované, na čom sa ľudia nezákonne obohacovali.

SkryťVypnúť reklamu

Podvod vraj vymyslela ruská mafia v osemdesiatych rokoch v Spojených štátoch, o desať rokov neskôr tento biznis doviezli aj do strednej Európy. Na Slovensku boli do obchodu zapojení ľudia v siedmich stupňoch, vrchol pyramídy mal vraj medzinárodné prepojenie na Moskvu a Londýn.

Koncom tohto roka prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry zastavil trestné stíhanie proti údajnému organizátorovi obchodu Jozefovi Olešovi. Podozrenie sa vraj nepreukázalo. Rozhodnutie padlo 11. novembra, a ešte nie je právoplatné, lebo Oleš neprevzal zásielku od prokurátora.

Ani prokurátor, ani polícia nechcú povedať, kedy by sa mohol najväčší prípad organizovaného zločinu v histórii Slovenska dostať pred súd.

„K ukončeniu vyšetrovania je predčasné sa vyjadrovať, pretože sa stále sumarizujú jednak vykonané procesné úkony, ako aj vykonané daňové a colné kontroly v podnikateľských subjektoch, pričom ešte nie je ukončené znalecké dokazovanie týkajúce sa vyčíslenia škody,“ povedal Martin Korch, hovorca polície. Z pôvodných 84 obvinených je trestne stíhaných 63 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zdroja blízkemu vyšetrovaniu, prípad je nad schopnosti slovenského justičného systému, keďže každý z obvinených a ich právnikov majú právo byť prítomní pri rôznych úkonoch, a preto môžu proces extrémne dlho naťahovať.

Korch tiež pripustil, že vyšetrovanie je zložité. „Prípad je výnimočný nielen počtom trestne stíhaných osôb, ale hlavne spôsobom páchania trestnej činnosti, množstvom podnikateľských subjektov, ktoré boli do tohto ,obchodu s olejmi' zapletené, ako aj samotným dokazovaním a znaleckým skúmaním.

Tom Nicholson

Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 675
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 219
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 480
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 422
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 992
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 672
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 499
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie v Košiciach v roku1945, kde sa prijal tzv. Košický vládny program.

Priniesol výrazný politický posun doľava.


TASR

Z drogy by sa dalo pripraviť 17 dávok.


1
Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


13

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1

Sportnet

Zdratovný stav Terezy Novej sa zlepšuje

Tereza Nová verí, že opäť bude chodiť a možno aj lyžovať.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu