Záplavy vyhnali z domov ľudí na strednom aj východnom Slovensku.
PODBREZOVÁ. Na záplavy sú tu zvyknutí, najmä na jar. Ani najstarší si však nepamätajú, že by sa miestny potok vylial na Vianoce. Tieto sviatky navyše zabíjal. Voda v Podbrezovej, v časti Hnusné, strhla 70-ročnú ženu, jednu z dvoch obetí vianočných záplav. Druhý, zatiaľ neznámy muž, zomrel asi 130 kilometrov ďalej po prúde Hronu. Voda zaplavila viaceré mestá aj dediny po celom toku rieky.
„Sledovali sme, ako sa dvíha hladina potoka. Na Štedrý večer sme sedeli pri stole a dúfali, že prestane pršať. Na druhý deň ráno sme vedeli, že je už zle. Boli to strašné Vianoce. Potok sa vylieval a spodná voda stúpala,“ hovorí pani Elena z Podbrezovej.
Dážď neustal ani ráno po Štedrom dni. Potok sa vylial z koryta. Miestni zachraňovali zatopený majetok a čerpali vodu z domov. „Snažili sme sa zachrániť, čo sa dá. Dve čerpadlá nonstop pumpovali vodu z pivnice.“
V nedeľu už v Podbrezovej nepršalo, miestni upratovali spúšť. Potok sa vrátil do svojho koryta, ale ľahnutá stará tráva pred domom Eremiášovcov a blato jasne naznačovali, kadiaľ tiekol. „Keď sa voda valila cez dvor, otvorila som aspoň bránu, aby mala kadiaľ odtekať,“ hovorí pani Eremiášová. Nezastavili ju ani nízke zábrany, ktoré si miestni postavili na jarné záplavy.
Vody cez vianočné sviatky nebezpečne stúpali aj na východnom Slovensku. Nečakané stúpanie riek spôsobili najmä prudké dažde.
Hron zničil Vianoce Smutný Drahoš Eremiáš kráča k domu a ukazuje na stenu. „Tam, kde vidíte ten pás, nad dverami do pivnice, až potiaľ bola voda. Sme nezamestnaní, dom nemáme poistený.“
Eremiášovci sú jednou z rodín v Podbrezovej, ktorým voda den po Štedrom večeri zatopila dom. Z mesta pochádza aj prvá obeť záplav, 70-ročná pani, ktorá bola v Podbrezovej na chate, sa vyšla pozrieť pred dom, čo sa deje. Voda ju strhla, záchranári našli už len jej utopené telo.
„Bývam tu už päťdesiat rokov, ale takéto Vianoce som ešte nezažil. V pivnici sa môžeme člnkovať,“ hovorí Eremiáš a otvára dvere. Pivnica v rodinnom dome je stále plná vody. Na hladine plávajú nástroje a veci, ktoré tam boli pôvodne uložené.
Brodil sa s bicyklom Úhrn zrážok
Banská Bystrica – 106 mm; Rožňava – 87 mm; Sliač – 85 mm; Lučenec – 69 mm; Dolné Plachtince (okres Veľký Krtíš) – 69 mm; Košice - 64 mm; Michalovce - 45 mm; Somotor (Trebišov) – 40 mm. Obdobie: 22. až 25. decembra 2009
Zdroj: SHMÚ
Ďalšou obeťou záplav je pravdepodobne muž zo Šalova v okrese Levice. Starosta Hronoviec Róbert Csudai v sobotu ráno o siedmej spolu s ďalšími dvomi ľuďmi videl človeka, ktorý sa brodil cez Hron. Bol asi sto metrov od nich, videli ho plávať. „Bol to chlap, určite. Len kričal o pomoc,“ povedal starosta.
Telo muža dovčera nenašli. Záchranári ho najskôr hľadali aj so psom, včera však pátranie odvolali, nikto ho vraj nehľadal. Jeho totožnosťou si neboli dovčera istí. Stopa však vedie do Šalova, kde bol nezvestný jeden muž. V sobotu o šiestej ráno odišiel z domu na bicykli.
Z domovov z piatka na sobotu rozvodnená rieka vyhnala aj obyvateľov okrajovej časti Zvolena Neresnica. Jeden z menších prítokov Hrona zaplavil asi dvadsať domov. Vedenie mesta Zvolen vyhlásilo tretí stupeň povodňovej pohotovosti a nariadilo evakuáciu.
Po hustom daždi sa vylialo niekoľko riečok a potokov a zatopilo domy. Vystrašení ľudia postávali od rána pri zaplavených domoch a narýchlo sa snažili zachrániť, čo sa dalo. Pred dvere narýchlo ukladali vrecia
s pieskom, brodili sa takmer po kolená bahnom. Niektoré domy zostali bez prúdu, s odčerpávaním vody pomáhali aj hasiči.
Tých, ktorí nemali kam ísť, na ďalšiu noc ubytovali v centre, ktoré zriadil zvolenský krízový štáb v spoločenskej hale študentského internátu v centre mesta. Noc tam strávilo aj vyše dvesto ľudí z bytovky zaplavenej pod Pustým hradom.
Východ bol pokojnejší Na východnom Slovensku najväčšie obavy vzbudzovala rieka Uh. V priebehu 24 hodín od piatku do soboty večera hladina pri Lekárovciach narástla takmer o tri metre. Rovnako rýchlo potom však aj klesla zo soboty večera do nedele rána.
„Nárast hladiny spôsobili najmä zrážky na Ukrajine, odkiaľ Uh priteká, k nim treba prirátať aj dažde na našom území,“ hovorí Pavol Beránek zo SHMÚ.
Aj na iných miestach na východe boli škody nižie ako po rozsiahlejších povodniach v predchádzajúcich rokoch.
Kritické miesta záplav
Varovanie prišlo z internetu
Starostom ohrozených obcí telefonovali vodohospodári. Veľa toho však už nestihli.
BRATISLAVA. Prví o nebezpečenstve záplav vedia meteorológovia. Výstrahu zverejní Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke, potom informuje úrady.
Práve vďaka výstrahe na webe sa o hroziacom nebezpečenstve v piatok dozvedel primátor Zvolena Miroslav Kusein. „Sledovali sme stránku SHMÚ, ako to bude, a hliadka mestskej polície sledovala vodné toky. Už
o šiestej hodine ráno, keď sa striedala, boli prvé signály, že toky idú prudko hore.“ Primátor mal okrem toho informácie aj z regionálnej protipovodňovej komisie.
Meteorológovia v piatok ráno vydali najvyššiu výstrahu – tretieho stupňa – pre dolný tok Hrona a Ipľa, ako aj pre potoky Neresnica v okrese Zvolen a Krupinica v okrese Krupina.
Starosta Hronoviec v okrese Levice Róbert Csudai na internete nebol. Na stúpajúce hladiny riek ho dva razy upozornili z banskobystrického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
„Keď volali predpoludním, ešte bol Hron v koryte.“ Ani večer o deviatej ešte nepretekal cez cestu, ale potom začal vystupovať z koryta a „išlo to veľmi rýchlo“.
Keď meteorológovia vydajú výstrahu, telefonicky a emailom o tom informujú ministerstvo vnútra a Slovenský vodohospodársky podnik. Tie potom majú informáciu šíriť ďalej.
Primátor Zvolena i starosta Hronoviec hovoria, že na túto povodeň sa nedalo pripraviť. „Teraz, okolo Vianoc, sme to nečakali,“ povedal Csudai. „Starostovia by mali sami dávať pozor. Naša stránka je prvým signálom, že sa niečo deje,“ hovorí Peter Parditka z SHMÚ.
Primátor Zvolena hovorí, že napriek informáciám z prvej ruky sa nedá urobiť veľa. „Tesne predtým napadol sneh, pôda bola zamrznutá, zrážky nemali kam vsiaknuť. A Neresnická dolina je veľmi úzka.“
Jozef Čavojec
Vlnu spustili extrémne lejaky
Nad stredným Slovenskom sa nakopili oblaky plné dažďa. K záplavám prispelo aj výrazné oteplenie.
BANSKÁ BYSTRICA. Hladina riek na strednom a východnom Slovensku sa zdvihla nečakane, krátko po extrémnom oteplení. V Kamenici nad Cirochou v okrese Humenné namerali pred týždňom z nedele na pondelok mínus 24 stupňov Celzia, v utorok ráno už plus 7 stupňov.
„Tridsaťjedenstupňový rozdiel v priebehu necelých troch dní je niečo mimoriadne. Pracujem tu devätnásť rokov, ale s ničím podobným som sa ešte nestretol,“ tvrdí synoptik Pavol Beránek zo SHMÚ.
Teploty či roztápajúci sa sneh však podľa meteorológov neboli hlavným spúšťačom záplav. Snehu bolo málo a väčšinou to bola prašná hmota s malým objemom vody.
Záplavy spustili extrémne dažde v priebehu štyroch dní. Len od 22. do 25. decembra v Banskej Bystrici spadlo až 106 milimetrov vody, teda 106 litrov na štvorcový meter. Za celý december tam pritom bežne spadne okolo 80 milimetrov.
„V Banskej Bystrici napršalo za štyri dni o polovicu zrážok viac ako by malo za celý mesiac. Veľké množstvo z meraného objemu zrážok, ktoré v Banskej Bystrici zvyčajne spadne v decembri, je pritom sneh, ktorý zostáva na povrchu neroztopený,“ hovorí Beránek.
Pôda bola navyše zamrznutá a vodu nevsiakla – obrovské množstvo vody stekalo priamo do korýt potokov a riek, ktoré ju neboli schopné odviesť. „V letných mesiacoch, keď je väčší odpar vody a pôda ju dokáže aspoň čiastočne vsiaknuť, by dôsledky zrejme neboli až také vážne,“ hovorí Beránek.
Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
