BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu a bývalý minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin chce od štátu odškodné 200-tisíc eur (vyše šesť miliónov korún). Žiada ho od Generálnej prokuratúry ako mimosúdne vyrovnanie.
Ako môžu peniaze očistiť od priateľtsva s človekom z podsvetia, pýta sa Marián Leško
Ešte 23. decembra o tom informoval generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Nepovedal nič konkrétne, nepovažuje to za potrebné. Harabin nechcel spresniť, o čo ide. Sylvia Machalová z jeho kancelárie poslala televízii Markíza iba všeobecné stanovisko: „Ide o súkromnú záležitosť Štefana Harabina smerujúcu k očisteniu jeho mena. Finančné zadosťučinenie v prípade úspechu bude venované na charitu.“
Harabin podľa Markízy žiada peniaze za to, že z prokuratúry unikol prepis jeho rozhovoru s údajným šéfom albánskej drogovej mafie na Slovensku Bakim Sadikim. Z rozhovoru vyplýva, že sa dobre poznajú.
Záznam telefonického rozhovoru pochádza zo septembra 1994. Harabin bol vtedy sudcom Najvyššieho súdu a prokuratúra namietala jeho zaujatosť v Sadikiho prípade. Z tohto prípadu sa nakoniec sám vylúčil.
Poslanec Daniel Lipšic z KDH aj na základe prepisu rozhovoru inicioval na jeseň 2008 mimoriadnu schôdzu parlamentu na odvolanie ministra. Vládna koalícia však vtedy nominanta HZDS podržala.
Prepis rozhovoru zo 17. 9. 1994
Telefonát medzi Harabinom a Sadikim využil prokurátor ako dôkaz, prečo sudcu pri rozhodovaní namietol. Fotokópiu odpočúvania priložila prokuratúra k žiadosti o vylúčenie Harabina.
Sadiki:Štefan Harabin?
Harabin: Áno.
Sadiki: Som ťa nespoznal vôbec po hlase, vieš.
Harabin: No tak telefón trošku mení hlas. Čo máš nového?
Sadiki : Nič, len tak volám, že jak sa máš.
Harabin: Skadiaľ voláš? Z domu?
Sadiki: Hej, zo Smokovca.
Harabin: No dobre ste došli?
Sadiki: Hej, dobre, v poriadku.
Harabin: No ta chvalabohu.
Sadiki: Ty doma jak? Syn, dobre, drží sa?
Harabin: Dobre, hej.
Sadiki: Do koľkej robíš dneska?
Harabin: Robím tak do tej štvrtej asi.
Sadiki: Kedy prídete? Nevieš?
Harabin: No počúvaj, tak to vyzerá, že teraz by sme asi neprišli toho prvého, lebo sú voľby. Zhodou okolností bol tu v stredu aj predseda súdu z Popradu, ten môj kamarát, som ti hovoril, no a sme zrušili ten futbal, že to nebude toho tridsiateho prvého, ale prvého, lebo sú voľby, no a na okresnom súde je pohotovosť z toho titulu, lebo môžu ľudia namietať, voličské zoznamy atď. a súd musí konať aj v sobotu a v nedeľu, vieš. Čiže nemôžeme ísť, takže asi na budúci týždeň, o týždeň neskôr. Ale ja, neviem aj tak, či ja neprídem ešte ten týždeň aj tak.
Sadiki: Tak príď, bol by som rád.
Harabin: Ja mám svoje veci tam ešte vybavovať a chcem sa ísť za dcérou pozrieť.
Sadiki: Príď, ja som doma, ty kedykoľvek môžeš prísť.
...
Sadiki: Dobre, keby si prišiel, tak mi zavolaj prosím ťa, hej?
Harabin: To číslo mám, toto platí.
Sadiki: Máš číslo, rozumieš, keď prídeš do Popradu alebo skôr, zavolaj a prídem po teba na stanicu, rozumieš. Takže sme sa dohodli. Milan nie je tam dakde?
Harabin: Nie je tam, ale môžem sa ísť pozrieť.
Sadiki: Ja mu volám a nikto neberie.
Harabin: Neberie? A mám mu nechať nejaký odkaz?
Sadiki: Nič, len že ho pozdravujem.
Harabin: Môže byť, že z obeda neprišiel, lebo to akurát taký čas na obed je, 2 hodiny, vieš ja som akurát na obed nešiel, lebo študujem spisy, takže som tu a možno on išiel na obed, ale môže byť, že zobral aj dovolenku, lebo včera bolo voľno, štátny sviatok, takže ani dneska nešiel do roboty.
Sadiki: Dobre, v priadku, ja som len chcel vedieť, že kedy prídete, no keď prídeš, tak mi zavolaj, hej.
Harabin: Dobre.
Sadiki: Dobre, ale pozdrav Milana, hej.
Harabin: Hej. Ahoj.
Rozhovor je krátený.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
