Desať udalostí roku 2009 doma: Ďalší rok s Ficom

V prvom roku neodišiel z vlády Roberta Fica žiaden minister. V druhom sa v maštali lúčil Jureňa. V treťom sa vymenili už štyria a tento rok hneď šiesti.

Na počte ani tak nezáleží, aj keď tentoraz je to viac ako tretina kabinetu. Nezvyčajný bol spôsob (sériová výmena na ministerstve životného prostredia, keď tam v priebehu roka sedeli hneď traja muži a aj ten posledný je tam skôr na zimnom spánku) a okolnosti, za ktorých sa lúčili (ministra Janušeka vystriedal človek, ktorý pripravil nástenkový tender, pre ktorý musel odstúpiť).

Tento rok sa pritom ukázalo, že krajine nevládne vláda, koalícia či nebodaj opätovne zvolený prezident. Tu vládne jediný muž. Premiér. Posledného ministra životného prostredia už dosadil bez ohľadu na koaličných partnerov. Slotovej SNS iba oznámil, že už nemá ministra a môže byť rada. A ona aj je. Podobne je na tom aj Mečiarovo HZDS.

Bol to rok ekonomickej krízy, s ktorou premiér úspešne bojuje. Bol to rok eura, ktoré premiér úspešne voviedol do našich životov. Bol to rok, keď sa prevalili škandály, ktoré premiér úspešne toleroval, nevidel a potom vyriešil. Ono by sa mohlo zdať, že je to na jedného muža aj veľa. Ale to je len zdanie.

Keď premiér hodnotil tento rok, hovoril, že po prečítaní novín to vyzerá, že je všetko zlé. Nie je to však pravda. A naozaj. Slovenskí futbalisti sa prvý raz v histórii dostali na majstrovstvá sveta. Stopäť sudcov sa odvážilo povedať, že v justícii vládnu čudné móresy. Je jedno, či s Harabinom ako ministrom alebo šéfom Najvyššieho súdu. Napriek všetkým pokusom je Slovensko stále slobodná a demokratická krajina. Stále viac ľudí však vzdáva záujem o veci verejné.

Bol to rok, z ktorého bolí hlava. Rok, keď sa viac ako o dvadsiatych narodeninách slobody hovorilo o zoštátňovaní, nevhodných názoroch, nevyhovujúcich jazykoch. Keď sa červená neobjavila len na kravatách, ale aj v hlavách. Bol to rok, keď sme si prvý raz mali užívať život bez hraníc a pritom sme nevpustili do krajiny prezidenta susedného štátu. Bol to rok, keď postavili múr, aby oddelili Rómov od zvyšku dediny. Bol to rok, keď sa prebrali radikálni extrémisti a ukázali, že extrémisti vo vláde sú už v podstate považovaní za normu.

Napriek všetkému sa nestalo nič, čo by sme si o dvadsať rokov pamätali. Akoby tretí raz premiér pretočil pásku a pustil ju znovu od začiatku. Drobné zmeny vo vedľajších postavách, drobné zmeny v miere kradnutia a drzosti, len malé úpravy v atmosfére, ktorá zhustla ešte viac ako pred tým. Také sú roky s Ficom, zvykajme si.

Matúš Kostolný,
šéfredaktor denníka SME

Desať udalostí v domácej politike

1. Fico na vrchole, Slota padal

Nové vrcholy zažíval premiér a šéf Smeru Robert Fico. Kandidáti najsilnejšej strany dosiahli najlepší výsledok v prezidentských, európskych aj župných voľbách, Smer prijali opäť medzi eurosocialistov, a dávajú ho tam za príklad, v prieskumoch verejnej mienky je jasnou jednotkou. Konanie jeho vlády však nie vždy oceňuje Brusel.

Jána Slotu a SNS prenasledovali škandály a ich kauzy sa stali aj kauzami premiéra. Prevalili sa podrobnosti, ako na ministerstvách SNS predražovali nástenkový tender, aký nevýhodný bol pre štát predaj emisií, popolčekový tender, kauza Xiland. Tiež to, že Slota lieta tryskáčom aj luxusným aerotaxi a stále si užíva život boháča, hoci za rok 2008 legálne zarobil len 28 356 eur.

SNS sa stala "fackovacím panákom" koalície. Fico v lete po opakovaných škandáloch odobral Slotovej strane ministerstvo životného prostredia. Predseda SNS mlčal. Premiér o ňom povedal, že sa v politike "nabalil" - ale v koalícii s ním Smer zostáva.

Nespokojnosť s týmito pomermi dáva najavo už aj Európska únia. Úplne jasne pri nástenkovom tendri, ktorý nepreplatí, kritizovala aj priebeh mýtneho tendra, chystá kontrolu nákladných sociálnych podnikov.
Slota má zas pocit, že na jeho stranu sú "nasadzované silové rezorty" - ministerstvo vnútra a tajná služba.

Miroslav Kern

shooty.jpg

2. Svojho Gašparoviča premiér udržal

Ivan Gašparovič zostáva hlavou štátu až do roka 2014, kandidatúra Ivety Radičovej však favoritovi cestu do prezidentského paláca sťažila. Až tak, že on aj jeho podporovateľ číslo dva Ján Slota na protikandidátku vytiahli overenú maďarskú kartu. Zabrala, v kampani sa objavili aj falošné letáky, podľa ktorých Radičová sľúbila Maďarom autonómiu. V druhom kole volieb Gašparovič získal 55,5 percenta hlasov.

Voľby nakrátko spojili parlamentnú opozíciu, ktorá s výnimkou KDS podporila Radičovú. Pre Gašparoviča bola kľúčová podpora Smeru a Roberta Fica, ktorý bývalého predsedu parlamentu z Mečiarovej éry označil v roku 1998 za "politicky diskvalifikovaného" človeka. Do kampane sa zapojil osobne a s ním aj iní členovia Smeru.

Prezident zas na jednej z akcií Smeru hovoril, že je "prakticky akoby členom" tejto strany. Po voľbách si aj osvojil Ficovu rétoriku na adresu médií. "Dali sme im, boha, novinárom," bola jedna z prvých povolebných reakcií.

Po volebnom nápore dnes Gašparovič pokračuje nenápade v tom, čo začal - nenápadne úraduje a podpisuje koaličné zákony a medzi nimi aj nepriame novely, hoci tvrdil, že to robiť nebude.

Miroslav Kern

3. Harabin si presadil svoje

harabin.jpgŠtefan Harabin sa v júni sťahoval z ministerstva spravodlivosti na Najvyšší súd. Na zvolenie mu v Súdnej rade stačilo desať hlasov, dostal pätnásť. Toľkým členom rady zo sedemnástich neprekážalo, že verejne klamal v parlamente, mal antisemitské poznámky a tykal si s mužom podozrivým z drogovej trestnej činnosti. Do funkcie na päť rokov ho potom bleskovo vymenoval prezident Gašparovič.

Ako jeden z prvých krokov Harabin zrušil už schválené odmeny pre sudcov. Po zhruba mesiaci jeho činnosť začal preverovať aj prokurátor. Sudca Peter Paluda totiž podal na nového šéfa trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomocí. Súdna rada, ktorej Harabin tiež šéfuje, sa mu v septembri odplatila disciplinárnym návrhom a pozastavením činnosti.

Nespokojnosť medzi sudcami, a to len Najvyššieho súdu, vyvrcholila petíciou Päť viet, v ktorej viac než sto sudcov verejne protestovalo proti tomu, že disciplinárne konania sa zneužívajú proti nepohodlným - rozumej neposlušným - sudcom. V takom množstve sa sudcovia doteraz nikdy neozvali.

Ústavní činitelia iniciatívu označili za politikárčenie a sudcovia sa zmeny nedočkali. Väčšiu ústretovosť nemôžu očakávať ani od ministerky za HZDS, tiež sudkyne, Viery Petríkovej.

Veronika Štuková

4. Sólyom na moste

Maďarský prezident László Sólyom sa 21. augusta zastavil na komárňanskom moste a vrátil sa domov. Mal odhaliť sochu svätého Štefana na pozvanie miestnej samosprávy, Slovensko mu však odoprelo vstup. V symbolický deň invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vzťahy Bratislavy a Budapešti zamrzli.

Bol to tiež rok sporov o novelu jazykového zákona, ktorý podľa maďarskej strany obmedzuje používanie menšinových jazykov. Európske médiá informovali, že v únii sú také vyhrotené vzťahy medzi členskými štátmi novinkou. Po incidente na moste dopadol na naše veľvyslanectvo v Budapešti Molotovov kokteil, viackrát tam zaútočili na Slovenský inštitút, na Slovensku slovne útočil šéf SNS Ján Slota.

Isté uvoľnenie prinieslo septembrové stretnutie premiérov v Szécsény. Slovensko k novele jazykového zákona vypracovalo 30-stranový nezáväzný dokument, ktorý zákon zmierňuje, obavy Maďarov však pretrvávajú.

Martina Kováčová

5. Tatranská zlodejina

Mečiarovým ľudom z firmy GVM sa vďaka Slovenskému pozemkovému fondu opäť podarilo dostať k lukratívnej pôde pod Tatrami. Podobne ako pred dvoma rokmi vo Veľkom Slavkove, aj teraz zalobovali na správnych miestach a vybavili reštituentom pozemky v neďalekej Veľkej Lomnici a Starej Lesnej. Rovnaký scenár, osoby aj obsadenie, len vo fonde už hlavnú zodpovednosť za prevod nenesie HZDS, ale Smer.

pozemok.jpg

Premiér Fico síce promptne odvolal vedenie fondu, kšeftu s pozemkami však nezabránil. Teraz sa čaká, či generálny prokurátor Dobroslav Trnka nájde takú chybu v zmluve fondu s reštituentmi, aby sa pôda vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej vrátila štátu.

Marek Vagovič

6. Dve hromadné tragédie a pád stanu na Pohode

Nebezpečné železničné priecestie neďaleko zákruty trate medzi Polomkou a Heľpou pozná od 21. februára 2009 celé Slovensko. Zahynulo tam 12 ľudí. Autobus z Bánoviec nad Bebravou ich viezol na neďaleký lyžiarsky svah. Vodič zastal na priecestí a do autobusu narazil vlak.

Trinásty ročník festivalu Bažant Pohoda v Trenčíne ukončili predčasne v sobotu 18. júla, keď sa pod náporom silného vetra zrútil stan plný ľudí. Neprežil muž z Piešťan (29) a neskôr zomrelo 19-ročné dievča z Omšenia. Stan si chcel odviezť majiteľ do Nemecka, súd mu to nedovolil. Polícia vedie trestné stíhanie.

Pri výbuchu v bani v Handlovej zahynulo 10. augusta 20 baníkov. Príbuzní dostali odškodné od vlády, ľudia organizovali spontánne zbierky. Prípad vyšetruje polícia, obvodný banský úrad aj experti ministra hospodárstva.

Jozef Čavojec

7. Jazdí sa menej divoko

Polícia a ministerstvo vnútra si môžu za uplynulý rok pripísať jeden veľký úspech. Po zavedení nových pravidiel na cestách vo februári výrazne ubudlo smrteľných dopravných nehôd. Kým v roku 2007 zahynulo 627 ľudí a vlani 558, tento rok bez decembra to bolo 322. Náš záväzok pri vstupe do Európskej únie bol znížiť do roku 2010 počet úmrtí na cestách pod 305.

cesta.jpg

Povolená rýchlosť v obci sa zo 60 kilometrov za hodinu znížila na 50. Autá musia mať za jazdy vždy zapnuté svetlá, zimné pneumatiky sú povinné na snehu, námraze či na ľade, platí zákaz predbiehania kamiónov na diaľnicach a rýchlostných cestách a najmä výrazne vyššie pokuty za vážne priestupky.

Najvyššia pokuta, napríklad za šoférovanie v opitosti, stúpla z 15-tisíc korún a dvojročného zákazu až na 1300 eur (39 164 korún) a päťročný zákaz šoférovania.

Michal Piško

8. Radičovej vrchol a pád roka

radicova.jpgS miliónom hlasov bola Iveta Radičová po prezidentských voľbách najobľúbenejšou opozičnou političkou. Nasledovala rana nielen od vlastnej strany, jednu si dala aj sama.

SDKÚ a jej predseda Mikuláš Dzurinda odmietli akúkoľvek diskusiu, že by mala byť volebnou líderkou strany do parlamentných volieb. Radičová neskrývala sklamanie.

Len tri týždne po voľbách v parlamente zahlasovala za kolegyňu Tatianu Rosovú, ktorá stála pri rečníckom pulte a zabudla si zobrať kartu. Išlo o opozičnú novelu školského zákona, ktorá nemala šancu uspieť. Hlasovanie za iného poslanca zákon zakazuje.

Radičovú videla poslankyňa Smeru Renáta Zmajkovičová, ktorá to okamžite zverejnila. Radičová sa po čase vzdala poslaneckého mandátu. Podpredsedníčkou SDKÚ zostala.

Monika Tódová

9. Ťažkosti s novou chrípkou

Na prasaciu chrípku, ktorá v júni prepukla do celosvetovej pandémie, zareagovalo Slovensko ako jedna z posledných krajín strednej Európy. V novembri, keď väčšina štátov proti novej chrípke očkovala, sme nemali objednanú ani vakcínu.

zahranicie.jpgPrvý obyvateľ Slovenska ochorel na pandemickú chrípku koncom mája. Išlo o 37-ročného muža, ktorý sa vrátil z USA. Spočiatku mali ochorenia mierny priebeh, prvou obeťou sa stal 24. novembra 32-ročný muž z Prievidze. Do polovice decembra na ňu zomreli traja ľudia, ďalší 14 mŕtvi ju tiež mali.

Slovensko malo podľa ministra Richarda Rašiho objednať vakcíny na začiatku septembra, zmluvu však podpísalo až 30. novembra. Prvých 30-tisíc kusov vakcíny Panenza z milióna objednaných dorazilo 14. decembra. Vakcínu sme kúpili za 7,60 eura kus. Jej výrobca a dodávateľ Sanofi-Pasteur deň po dodávke vakcín stiahol podobnú vakcínu z amerického trhu pre slabú ochranu proti novej chrípke.

Ján Krempaský

10. Vysokoškolské vysvedčenie je slabé

Vysoké školy po dlhoročnom posudzovaní ich práce už poznajú výsledky komplexnej akreditácie. Nie všetky prešli bez problémov. Niektoré stratili akreditácie na študijné programy, ktorých študenti ostali v neistote, či po rokoch štúdia dostanú titul.

uni.jpgAkreditácia poukázala na často spornú kvalitu vysokých škôl, ešte väčšmi ju spochybnil škandál na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka, kde sa dal titul získať v expresne rýchlom čase. Dcéra dekana fakulty sociálno-ekonomických vzťahov Daniela Bánociho to stihla za pár mesiacov. Nebola jediná. Nikto z vedenia školy neprišiel o funkciu. Akademický senát spochybnil pôsobenie rektora Miroslava Mečára, ten zase spochybňuje senát. Rozhodnúť má prezident Ivan Gašparovič.

V rebríčku najlepších svetových vysokých škôl sa naše nikdy ani neobjavili.

Veronika Šutková

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 446
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 769
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 076
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 057
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 168
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 648
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 633
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 431
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 426
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 055

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Domov

Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.

Domov

Armádny generál: Termíny sú šibeničné, zmluvu na migy budeme musieť predĺžiť

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Domov

Kiska sa v New Yorku zúčastnil na biznis fóre, s podnikateľmi hovoril aj o Slovensku

Spomedzi lídrov biznisu sa fóra zúčastnil aj najbohatší človek sveta Bill Gates.

Domov

Ministerka Lubyová: Nikto v EÚ nechce pozastaviť eurofondy pre vedu a výskum

Pripomenula, že ministerstvo školstva zrušilo problematickú eurofondovú výzvu.