Po materskej dostanú nezamestnaní podľa ministerstva 153,90 eura mesačne. Expert na odvody číta novelu ináč – mamičkám vraj núkajú až päťtisíc eur.
BRATISLAVA. Uplynie vám po 1. februári rodičovská dovolenka, nemáte prácu a neviete, čo ďalej? Choďte na úrad práce – aj vy budete mať nárok na podporu v nezamestnanosti. O tom, aká vysoká bude, sa však môžu začať sporiť právnici.
Ekonóm Jozef Mihál z mimoparlamentnej strany SaS tvrdí, že v novele zákona o sociálnom poistení z 2. decembra je chyba. Nezamestnaný rodič by podľa neho za mesiac mohol dostať až 4953,50 eura (149-tisíc korún). Ministerstvo práce tvrdí, že takú absurdne štedrú dávku nikto nedostane a Mihálovu interpretáciu zákona odmieta.
Novelu pripravila poslankyňa Smeru Jana Vaľová (na snímke TASR), ktorá často s ministerstvom práce Viery Tomanovej spolupracuje. Zákon má pomôcť najmä ženám, ktoré sa po rokoch na materskej nedokážu zamestnať.
Dopad z materskej natvrdo Fakty o zákone
kto si tri zo štyroch rokov platil odvody, dostáva podporu vo výške polovice svojej mzdy, kto je po rodičovskej dovolenke, nemá potrebné tri roky poistenia – od 1. februára bude mať, na rodičovskej dovolenke je okolo 134-tisíc ľudí – podporu získajú, len ak sa na úrade práce prihlásia po 1. februári.
Od júla 2005 platí, že ak zamestnanec nastúpil na rodičovskú dovolenku, poistenie v nezamestnanosti sa preruší. Základnou podmienku nároku na podporu je však byť poistený najmenej tri z posledných štyroch rokov.
Zamestnaná žena, ktorá sa rozhodla mať dieťa, môže po materskej skončiť bez práce aj bez pomoci štátu, vysvetľuje Zuzana Ondková z Únie materských centier. „Po troch rokoch sa vráti do práce, jej miesto zrušia, a nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. Pred nástupom na materskú by ho mala, len tým, že sa starala o dieťa, jej prepadol.“ Novela zákona reaguje na takéto prípady.
Mihál však upozorňuje, že na Vianoce dostali mamičky až príliš štedrý darček, pri modeli výpočtu vraj spravili autori chybu.
Aby rodičovi, ktorý tri roky nič nezarobil, mohli vymerať podporu, najprv určia jeho „pravdepodobný“ denný príjem.
Pri iných dávkach zákon hovorí, že ide o tridsatinu minimálnej mesačnej mzdy. Novela to však nehovorí. Odvoláva sa na iné miesto v zákone, kde sa píše, že vymeriavací základ – to, z čoho sa vymeriavajú odvody a niektoré dávky – je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy. Práve z toho Mihálovi vychádza dávka takmer päťtisíc mesačne.
Ministerstvo práce tvrdí, že zákon je jasný, nevyplýva z neho nárok, na ktorý upozorňuje Mihál, a nemieni ho dopracovať, aby sa predišlo prípadným požiadavkám na tisícovú dávku.
To, čo parlament doplnil do zákona, „je potrebné vykladať v nadväznosti na ostatné ustanovenia zákona a nie vytrhnuté z kontextu,“ povedala Barbora Petrová z mediálneho odboru ministerstva.
Vaľová chybu nepriznáva Mihál je presvedčený, že to je totálny nezmysel. Zákon považuje za vizitku kvality práce ministerstva, poslancov, ich asistentov a legislatívy parlamentu.
Petrová tvrdí, že rodič, ktorý skončí na úrade práce a tri roky predtým bol bez príjmu, bude mať podporu 153,90 eura – to je polovica minimálnej mzdy.
„Nie som nadšená, keď takéto zákony predkladajú poslanci, hlavne vtedy, keď sú to poslanci vládnej koalície,“ povedala poslankyňa z SMK Klára Sárközy. V rozprave o návrhu novely povedala, že takéto problémy by mala riešiť vláda. „Bývalá vláda tento inštitút zrušila, mamičky to vôbec nevedeli a zistili, že sú potrestané za to, že vychovávali deti,“ povedala zasa Vaľová.

Beata
Balogová
