BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin zostavil rozvrh práce pre sudcov na rok 2010 tak, že sa tam našli jeho kritici, ktorí sú aj disciplinárne stíhaní. Jeden z nich je aj dlhodobo práceneschopný.
Harabin napriek tomu počíta s tým, že si dovybavujú veci, ktoré im prišli na stôl tento rok.
Rozhodne Súdna rada
V chúlostivej situácii je sudca Peter Paluda, ktorému Súdna rada vedená práve Harabinom pozastavila už 8. septembra výkon funkcie a podala aj disciplinárny návrh. Dôvodom bolo, že podal trestné oznámenie na Harabina. Podozrieval ho zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Dovybavovať si veci má aj už dlhšie chorý a za prieťahy disciplinárne stíhaný Juraj Majchrák. Zákon hovorí, že ak sudca chýba na pracovisku šesť týždňov, jeho prácu prerozdelia ostatným kolegom. Majchrák aj Paluda budú koncom roka chýbať vyše dvanásť týždňov. Paludovi tiež zakazuje predpis v čase dočasného pozastavenia výkonu funkcie zdržiavať sa na pracovisku. Môže si tam prísť len po výplatu.
Paluda pred vianočnými sviatkami Súdnu radu upozornil, že pridelenú agendu nemá ako vybaviť, a napísal viac sťažností na Harabina. Obáva sa, že ak bude jeho disciplinárne konanie trvať dva roky, čo je reálne, všetky veci, ktoré mu z roku 2009 ostanú, lebo staršie vraj nemá, budú pridlho ležať na súde. Na Najvyššom súde tak hrozia prieťahy v konaní.
„Za tento stav plne zodpovedá predseda,“ píše Paluda. Súdna rada by sa mala najbližšie stretnúť 12. januára a mala by prebrať aj Paludove sťažnosti.
Soročina to riešil ináč
Harabin cez pracovníčku súdu odkázal, že u Majchráka „sa predpokladá v januári 2010 návrat do práce“. Príchod Paludu vraj závisí od stavu disciplinárneho konania. „Musíme rešpektovať prezumpciu neviny, preto bol formálne zaradený do rozvrhu práce,“ odpovedal Harabin.
Nezobral si tak príklad od predsedu michalovského súdu Jozefa Soročinu, ktorého ešte ako minister spravodlivosti dával za vzor iným sudcom. Ten hneď ako Harabin v júni 2008 pozastavil činnosť sudcovi Stanislavovi Sojkovi, prerozdelil jeho veci iným sudcom.
Harabin sa prieťahov na súde neobáva. Podľa neho totiž platí, že ak by predseda senátu zistil, že hrozia prieťahy, tak cez predsedu kolégia navrhne šéfovi súdu, aby veci prerozdelil.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
