Krčmári chcú zákaz fajčenia

Viac ako 250 šéfov barov a reštaurácií odpovedalo na otázky SME o obmedzení fajčenia. Cítia pokles tržieb, no takmer polovica chce úplný zákaz.

Nový zákon mal oddeliť cigaretový dym od jedla, nie všetky podniky to tak pochopili a zákazníci aj pri tanieri fajčia ďalej.(Zdroj: Ilustračné SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Bez cigariet sú reštaurácie a krčmy na Slovensku prázdnejšie, odpovedajú ich majitelia po štyroch mesiacoch skúseností s novým zákonom, ktorý obmedzil fajčenie. S dotazníkom ich oslovil denník SME a portál obedovat.sk, odpovedalo takmer 270 podnikov.

Ani po prijatí nového zákona sa však z podnikov, kde podávajú jedlá, dym úplne nestratil. Mnohé ich jednoducho porušujú a ešte sa nestretli s inšpektorom ani postihom. Kontrolórov Úradu verejného zdravotníctva je príliš málo.

„Pribudli nám kompetencie, no ľudia nie," hovorí Róbert Ochaba z Referátu kontroly tabaku a alkoholu. Inšpekcia doteraz udelila asi 50 prevádzkam pokuty za zhruba 16-tisíc eur. Platiť muselo už aj 40 fajčiarov, ktorým tiež hrozí postih. Dovedna ich to stálo 1500 eur.

Nálada medzi majiteľmi podnikov sa napriek nedôslednému dodržiavaniu predpisov prikláňa k úplnému zákazu vo všetkých typoch zariadení. Podporilo by ho 44 percent z nich a len 19 percent by privítalo, keby sa mohli vrátiť k stavu pred 1. septembrom.

Poctiví krčmári strácajú

Zhruba polovica reštaurácií, krčiem, barov či kaviarní pocítila v posledných mesiacoch odlev zákazníkov a klesli im tržby. Dôvodom je obmedzenie fajčenia, ktoré od septembra zaviedla novela zákona o ochrane nefajčiarov.

Štát by sa pri ochrane nefajčiarov nemal uspokojiť s polovičným riešením, myslí si Lukáš Fila

Vyplýva to z odpovedí majiteľov prevádzok, ktorí odpovedali na dotazník portálu obedovat.sk a SME.
Vzorka nie je reprezentatívna, dáva však istý prehľad, ako sa zmenil život slovenských fajčiarov od zavedenia zákona. Už pri jeho prijímaní s ním boli nespokojné obe skupiny. Nefajčiari s tým, že neprichádza absolútny zákaz fajčenia vo verejnom priestore, fajčiari sa zasa cítia obmedzovaní.

Novela zakázala fajčenie v prevádzkach, kde sa podáva strava, ak nemajú stavebne oddelenú časť pre nefajčiarov. Tá musí byť pri vstupe do zariadenia a musí byť väčšia ako fajčiarska časť.

Obmedzenie sa malo týkať aj barov a kaviarní, poslanci však napokon schválili pozmeňujúci návrh kolegu Petra Pelegriniho zo Smeru a prevádzky bez stravy ostali fajčiarske.

Zmena návštevnosti podľa druhu podniku*

zmena_zakaznikov.jpg

*Do grafu sme nezahrnuli tri podniky, ktoré nevyplnili zodpovedajúce otázky

Sporné obchodné centrá

Práve táto zmena rozdelila prevádzky na dva typy – so stravou a bez stravy. Obmedzenie sa týka len tých prvých. A práve tie sa cítia znevýhodnené.

Až 61 percent reštaurácií, ktoré ostali nefajčiarske, tvrdí, že návštevnosť im od septembra badateľne klesla. Tento trend platil napríklad aj v Írsku alebo Anglicku, po niekoľkých mesiacoch sa však do nefajčiarskych krčiem a reštaurácií zákazníci vrátili, respektíve začali chodiť takí, ktorým predtým cigaretový dym prekážal. Stále je však dosť podnikov, v ktorých sa zákon bežne porušuje a naobedovať či navečerať sa musíte v spoločnosti fajčiarov.

Pelegriniho zlepšovák spôsobil aj ďalší problém: čo s kaviarňami v obchodných centrách. Zákon zakázal fajčenie v uzavretých verejne prístupných priestoroch predajní, zároveň ho však povolil v kaviarňach.

Ustanovenia sa navzájom vylučujú, a práve to považuje za najväčší nedostatok zákona aj jeho predkladateľ minister zdravotníctva Richard Raši. „Výsledok je, že v niektorých nákupných centrách, najmä v Bratislave, sa stále fajčí. Nemyslím si, že by z nevedomosti obchádzali zákon, skôr som náchylný veriť, že je to zámer,“ vraví.

Úplný zákaz je v nedohľadne

Zákon však podľa neho zároveň zvýšil podiel nefajčiarskych podnikov a zvýšil komfort väčšiny zákazníkov. Potvrdzuje to aj anketa na stránke sme.sk. Z 1079 čitateľov 62 percent odpovedalo, že obmedzenie fajčenia ich pohodlie zvýšilo, 24 percent pocítilo zhoršenie.

Ministerstvo zdravotníctva za najlepšie riešenie považuje úplný zákaz fajčenia. Ten v parlamente už viackrát neprešiel.

Podľa miniprieskumu SME úplný zákaz podporujú aj krčmári. Bolo by zaň až 44 percent z 268 respondentov, súčasný stav vyhovuje 19 percentám.

„Zákon diskriminuje malé podniky, kde sa nedala vytvoriť fajčiarska časť. Vytvára tak konkurenčný boj nie v

kvalite služieb, ale v tom, či sa smie, alebo nesmie fajčiť. Buď nemali dovoliť fajčiť nikde, alebo všade,“ napísal v dotazníku jeden z podnikateľov.

podiel.jpg

Za cigaretu môže platiť aj zákazník

O skúsenostiach s novým zákonom obmedzujúcim fajčenie hovorí RÓBERT OCHABA z Referátu kontroly tabaku a alkoholu Úradu verejného zdravotníctva.

Za čo ste dosiaľ najviac pokutovali?

Prevažne sa pokuty pre fyzické osoby aj majiteľov prevádzok týkali fajčenia v kaviarňach v obchodných centrách.

To ste v kaviarňach pokutovali aj zákazníkov?

Áno, tak ako podnikateľ, ktorý nevytvoril podmienky na ochranu nefajčiarov, porušuje zákon aj fajčiaci zákazník v takejto prevádzke.

Zákazník sa nemôže odvolať na to, že zodpovedná je prevádzka?

Nie.

Majitelia kaviarní v obchodných centrách však argumentujú, že zákon nie je jednoznačný.

Tým, že poslanci zmenili kľúčové ustanovenie zákona, dostali sme sa do stavu, keď si mnohí podnikatelia to, či sa môže, alebo nemôže fajčiť v obchodných centrách, vysvetľujú rôzne.

A môže sa?

Podľa názoru Úradu verejného zdravotníctva sa v tých kaviarňach, ktoré nie sú oddelené od verejne prístupných predajní v obchodných centrách, fajčiť nemôže. Ak je kaviareň stavebne oddelená od ostatných verejných priestorov, fajčiť sa môže.

Zákon však hovorí, že fajčenie je zakázané v uzavretých verejne prístupných priestoroch všetkých typov predajní.

Ich interpretácia vychádza z toho, že kaviarne nemôžu byť vďaka pozmeňujúcemu návrhu poslancov predmetom regulácie fajčenia. Preto tvrdia, že predajňa je predajňa a kaviareň je kaviareň, hoci sa nachádza v obchodnom centre.

Prečo zákon nezakázal fajčenie v obchodných centrách?

Pôvodne to v zákone bolo, ale legislatívna rada vlády nám vysvetlila, že tak to v zákone byť nemôže, lebo keby sme hľadali zodpovedného za porušenie zákazu fajčenia, museli by sme ísť za majiteľom celého centra. Ten však nemôže byť zodpovedný za činnosť zariadení, ktorým prenajíma priestory.

V akej miere zákaz nerešpektujú?

Týka sa to najmä Bratislavy a väčších miest.

Ako postupujete?

Začne sa správne konanie a regionálny úrad udelí majiteľovi pokutu. Zväčša sa odvolajú.

S akým výsledkom?

Neviem o tom, že by už takéto konanie bolo skončené.

Na decembrovej schôdzi poslanci odmietli návrh poslankyne Tatiany Rosovej, ktorý mal zakázať fajčenie v nákupných strediskách. Čo na to hovoríte?

Tento návrh by ešte viac zneprehľadnil situáciu, pretože termín zákaz fajčenia v uzavretých verejne prístupných priestoroch nie je jednoznačný a bol by problém s kontrolou.

Aké by bolo najlepšie riešenie?

To, čo navrhovalo ministerstvo zdravotníctva od začiatku, úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch.

Ministerstvo hospodárstva však namietalo, že podnikatelia by prišli o tržby.

Skúsenosti z Írska, kde prijali úplný zákaz fajčenia, ukázali, že pokles tržieb sa po čase zvrátil.

Pripravujete takúto novelu?

A myslíte, že by bola v parlamente priechodná?
Michal Piško
Pokuty nemá kto rozdávať. Kontrolórov je málo

Niektoré reštaurácie a krčmy sa tvária, že stavebné úpravy vôbec nepotrebujú. Fajčí sa v nich ako za starých čias.

BRATISLAVA. Spôsobov ako nedodržiavať zákon a udržať vo svojich podnikoch aj fajčiarov, poznajú najmä krčmári niekoľko. Tradičnou výhovorkou je, že vlastne ani nevedia o tom, že zákon nedodržiavajú.

A mnohým to prechádza, pretože doteraz ešte nevideli živého kontrolóra, ktorý by ich na nedostatky upozornil. Róbert Ochaba z Referátu kontroly tabaku a alkoholu Úradu verejného zdravotníctva priznáva, že na dôsledné kontroly je málo ľudí.

Väčšina z 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva má na kontroly podnikov, predajní, škôl, zdravotníckych, sociálnych a kultúrnych zariadení jediného úradníka. „Pribudli nám kompetencie, no ľudia nie.“
Od septembra spravil 17-tisíc kontrol na verejných miestach, kde je fajčenie zakázané. Pokutu dostalo 40 fajčiarov, spolu zaplatili 1500 eur. Zhruba 16-tisíc eur má zaplatiť 50 prevádzkovateľov zariadení, ktoré zákaz fajčenia nezabezpečili.

„Ide najmä o kaviarne v obchodných centrách, asi desať bolo reštaurácií, v ktorých sa nefajčilo iba v čase obeda, čo už zákon neumožňuje,“ hovorí Róbert Ochaba.

Jedným zo spôsobov ako predstierať, že sa v podniku dodržiava zákon, je ešte aj štyri mesiace po zavedení zákona rozdeliť krčmu či reštauráciu, kde sa podáva jedlo, na fajčiarsku a nefajčiarsku časť bez toho, aby ich aj stavebne oddelili.

Nefajčiarska časť je pritom menšia ako fajčiarska a nevchádza sa do nej osobitnými, ale spoločnými dverami s tou fajčiarskou.

Za riešenie označujú v niektorých podnikoch výkonnú klimatizáciu, inde zasa skutočnosť, že fajčiarska a nefajčiarska zóna sú na rôznych poschodiach. Ani jeden z týchto argumentov podľa zákona neplatí.
Autor clanku

Projekt vznikol v spolupráci s portálmi

kamnapivo_small.jpg

kava_mid.jpg

obedovat_mid.jpg

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 3. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 5. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 6. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 7. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 8. Leto nekončí!
 9. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 10. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 707
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 335
 3. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 2 329
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 796
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 293
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 208
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 113
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 081
 9. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 846
 10. Leto nekončí! 680

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že to si urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

Neprehliadnite tiež

Domov

Splnomocnenec sa dohodol so starostami na riešení problémov v Demandiciach

Problémy v Demandiciach súvisia s medializovanou šikanou na základnej škole.

Domov

Meteorológovia zaznamenali počas júla až 17 tropických dní

Počas júla bolo najteplejšie na západe, juhozápade, ale aj severozápade Slovenska.

Domov

Nemocnica ministerstva vnútra porušila pri nákupe vybavenia zákon

Nemocnica podľa Úradu pre verejné obstarávanie ignorovala zákon v troch ustanoveniach.

Domov

Na letisku v Bratislave nahlásil anonym bombu, išlo o falošný poplach

Letisko prezreli policajti aj pyrotechnici.