BRATISLAVA. "Je tak radikálny, že, samozrejme, narazil na určité postoje, pretože každý už rozmýšľa tak trochu aj volebne," konštatoval.
Šéf exekutívy by ho chcel predložiť na niektoré z budúcoročných stretnutí vlády, avšak ako poznamenal pre TASR, pôjde o ťažké rokovania. "Nečakal som toľko odporu k zlučovaniu alebo k znižovaniu počtu ministerstiev," vysvetlil s tým, že by sa to dalo zvládnuť aj v zákonnej podobe, keďže poslancov čakajú do konca riadneho funkčného obdobia ešte minimálne dve schôdze Národnej rady SR. "Mne sa to páči, ale myslím si, že to nemá šancu na úspech v takejto podobe, pretože sme rybník vypustili až príliš. Toto je rozhodnutie, ktoré by podľa môjho názoru malo byť schvaľované na princípe konsenzu," domnieva sa.
Naďalej sa počíta so vznikom ministerstva pre energetiku, ale za predpokladu, že sa niektoré iné zlúčia. "Musíme niekde nájsť rezervy, aby sa dalo vytvoriť. Energetika bude dominovať a ministerstvo hospodárstva má obrovské množstvo úloh. Je treba, aby sa tejto téme naozaj venoval jeden politický nominant, pretože to je plyn a všetko, čo súvisí s uhlím, elektrinou, atómovou energetikou a to je na Slovensku veľký koláč, o ktorý sa treba poriadne starať," upozornil.
Vláda rovnako ako v prípade zrušenia krajských úradov plánuje pristúpiť aj k špecializovanej krajskej správe. "Treba si ale uvedomiť, že vládna štruktúra postavená na koaličnej zmluve je štruktúra, kde vplyvy politických strán zasahujú aj do nižších úrovní, ako je tá ústredná. Na špecializované krajské orgány majú celkom prirodzene vplyv ministerstvá a na nich sedia politickí nominanti. Narazili sme tam trochu na problémy, ale toto nebol náš vládny záväzok. Náš vládny záväzok bol zrušiť krajské úrady, čo sa stalo," vysvetlil premiér.
Ako vláda plní sľub prepustiť pätinu úradníkov
Čo sľúbili: (Vláda ukladá ministrom) Zabezpečiť 20 % zníženie plánovaného počtu zamestnancov v štátnych rozpočtových organizáciách a v príspevkových organizáciách s cieľom dosiahnuť úsporu finančných prostriedkov kapitol štátneho rozpočtu... (do 31.12.2007).
Zdroj: Uznesenie Vlády SR, 11.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Nadmerný počet úradníkov štátnej správy zaťažuje štátny rozpočet. Namiesto paušálneho prepúšťania by však vláda mala identifikovať prebytočných úradníkov a prepustiť tých. Pri plošnom prepúšťaní totiž odídu aj tí najschopnejší, čo by narušilo chod verejného sektora.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Počet zamestnancov rozpočtových a príspevkových organizácií sa do roku 2008 oproti roku 2005 znížil len o 5,1%. Verejný rozpočet na rok 2009 ráta s miernym zvýšením počtu zamestnancov, v roku 2010 by mal ich počet opäť mierne klesnúť.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zrušiť krajské a iné špecializované úrady
Čo sľúbili: V čo najkratšom termíne vláda SR zruší krajské úrady, ktorých kompetencie prejdú na územnú samosprávu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Vláda zruší krajské úrady a krajské školské úrady od 1. januára 2007. Ich kompetencie prevezmú vyššie územné celky (VÚC). Uviedol to premiér Robert Fico po stretnutí s predsedami VÚC. „Toto rozhodnutie môže významnou mierou prispieť k úsporám na úrovni vládnej spotreby," konštatoval.
Zdroj: SITA, 17.7.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Zrušenie krajských úradov nepovedie k výraznejším úsporám.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda síce zrušila krajské úrady, ich právomoci však neprešli na samosprávy ale na iné štátne orgány. S úradmi zaniklo približne 14% z 1072 pracovných miest. Premiér Fico neskôr vyhlásil, že krajské školské úrady vláda nezruší, keďže to nie je úlohou programového vyhlásenia vlády.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.