SME prináša zoznam desiatich pojmov, ktoré charakterizujú rok 2009.
BRATISLAVA. To, s čím sa rok 2008 v našom slovníku na Slovensku končil, tento rok rozvinul. Najpoužívanejšie slová euro a kríza podľa výberu desiatich charakteristických slov zostavených denníkom SME zostali pre ľudí u nás kľúčové aj v roku 2009.
„Evry" sa každého začali od januára bytostne dotýkať a kríza spolu s koncom minulého roka neodišla do zabudnutia, naopak s nárastom nezamestnanosti zasahovala čoraz intenzívnejšie stále väčšiu skupinu ľudí.
Do výberu desiatich slov sme zaradili tie, ktoré redakcia považovala za charakteristické pre pohyb v spoločnosti. Meno premiéra Roberta Fica, ktorý dominuje politickému životu dlhšie, tam preto nie je, hoci je
u nás neprehliadnuteľný.
Slovník od SNS
Aj tento rok sa nám do slovníka dostali spojenia, ktoré by ešte vlani pôsobili nezrozumiteľne a bez ďalšieho vysvetlenia by neobstáli. Kauzy spojené s ministerstvami SNS, ako sú doznievajúci „nástenkový tender" ministerstva výstavby, nevýhodný predaj emisií CO2 alebo „teplého vzduchu" „garážovej firme" Interblue Group ministerstvom životného prostredia, obohatili našu politickú slovnú zásobu.
Hoci podľa prieskumu TNS rok 2008 považovala vyše tretina Slovákov za rok maďarsko-slovenských vzťahov, rok 2009 ho intenzitou určite prekonal. Nielen vďaka volebnej pomôcke našich politikov - maďarskej karte - ktorá zabrala v prezidentských, európskych i župných voľbách, ale aj vďaka nekonečnému príbehu jazykového zákona a zamietnutiu vstupu maďarskej hlave štátu Lászlóovi Sólyomovi na naše územie.
Internet a jeho vymoženosti bodujú v rebríčku anglických slov roka 2009 - víťazom sa stal internetový mikroblog Twitter, kým Slovensko začalo s niekoľkoročným oneskorením objavovať internetovú sociálnu sieť Facebook.
Zo zahraničia k nám prišla aj prasacia alebo nová chrípka A (H1N1). Tá v anglickom rebríčku obsadila tretie miesto, vysoko sú v ňom aj slová o kríze.
Fenomén Jackson
Skokani, charakteristickí pre určitý rok, sa objavujú pravidelne. V roku 2004 prieskum TNS ukázal ako slovo roka dôchodkovú reformu, za ktorou nasledovala zdravotnícka / Zajacova reforma, vstup do Európskej únie, automobilka KIA a reality šou Dievča za milión.
Krátko, ale o to intenzívnejšie sa tento rok skloňovalo meno Michaela Jacksona. Jeho fanúšikovia charakterizujú odchádzajúci rok ako ten, keď zomrel kráľ popu - Jacksonovo meno bolo najhľadanejším výrazom vo vyhľadávačoch Google.com a Bing.
Zrejme veľa tínedžerov by do rebríčka pridalo pojem Superstar, tentoraz s prívlastkom „československá". Superstar je však slovo či fenomén, ktorý sa v prieskumoch TNS objavuje takmer každoročne od roku 2004.
„Rebríček ukazuje, ako sme prepojení so svetom - kríza, euro, prasacia chrípka, ako nás trápia domáce záležitosti - teplý vzduch, garážová firma, maďarská karta, i to, ako sa mení náš životný štýl - Facebook, Pohoda, Superstar," hovorí sociológ a čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky Martin Bútora. On by priradil tri ďalšie výrazy - november, Pezinská skládka a idioti.
„Málokedy sa podarí tak šťastne prekvalifikovať pôvodne nepriaznivý obsah na pomaly čestný titul pre ľudí, ktorým ako novinárom i občanom záleží na tom, aby z nás zaklínači typu Roberta Fica neurobili ozajstných idiotov," zdôvodnil svoj výber sociológ.
Pre Jána Štrassera je slovom roka 2009 zlodej. „Skrývajú sa, pardon, neskrývajú sa, naopak, pretŕčajú sa všade - na nástenkách, v tendroch, v garážových firmách, v sociálnych podnikoch, vo verejnom obstarávaní, ktoré je verejné presne v tomto zmysle, ako sú verejné domy," hovorí spisovateľ a publicista.
Čo je pre vás slovo roka a prečo?
Peter Pišťanek, spisovateľ
Mojím slovom roka je „kríza" a keďže moja domácnosť je zatiaľ závislá od plynu, tak mám na mysli najmä tú plynovú z januára spôsobenú ukrajinskou železnou bárišňou. Iste neprezradím veľa, keď poviem, že pokiaľ sa nič závažné nestane, tak na rok 2010 mám už vymyslené slovo „kachle".
Michal Hvorecký, spisovateľ a publicista
Nástenka. Nič nevystihuje stav našej spoločnosti dvadsať rokov po nežnej revolúcii dokonalejšie, ako verejná súťaž oznámená iba na chodbe ministerstva. Navyše sa napokon zistilo, že ani tá povestná malá informačná plocha neexistovala. Nástenky za minulého režimu symbolizovali fiktívne pracovné výsledky, glofirikovanie neexistujúcich úspechov a upevňovanie falošného priateľstva. Dnes sa to isté slovo hodí, keď treba popierať´zlodejinu mafiánskeho politického štátneho kapitalizmu. Kruh sa uzavrel.
Lajos Grendel, spisovateľ
Hlúposť národa by bolo to slovo. Ako sa nechá národ zmanipulovať stranami, ktoré sú skorumpované a nášmu ľudu to vôbec neprekáža. Predsa sú to dobrí Slováci, jánošíkovci!
Ján Štrasser, spisovateľ, prekladateľ
Zlodeji. Skrývajú sa, pardon, neskrývajú sa, naopak, pretŕčajú sa u nás všade - na nástenkách, v tendroch, v garážových firmách, v sociálnych podnikoch, vo verejnom obstarávaní, ktoré je verejné presne v tomto zmysle, ako sú´verejné domy, kde naše ku..., chcem povedať naši kujoni s tichou i hlasnejšou podporou mnohých politikov mľaskavo počítajú svoje, pardon, naše prachy. A my, namiesto toho, aby sme im (vo voľbách) klepli po prstoch, sa radšej budeme obzerať po omrvinkách, čo padajú z ich stola.
Martin Šútovec, karikaturista
Plné brušká. Národ má plné brušká a viac mu k spokojnosti netreba.
Ingrid Hrubaničová, publicistka
Na prvom mieste je u mňa slovo „prezidentka". Bolo to slovo - kométa. V prvej polovičke roka slovo „prezidentka" prudko vyletelo z periférie verejnej slovnej zásoby do jej centra, aby potom veľmi rýchlo putovalo späť na perifériu. Na druhom mieste je slovo „príbeh", ktoré v roku 2009 v médiách vytlačilo z pôvodných pozícií slová „dejiny", „história", „osud", „život". Akoby sme si to všetko zamenili za historku: „zapáliť sa pre slovenský príbeh", „človek so silným politickým príbehom s nie veľkým životným príbehom", „odišiel americký príbeh".

Beata
Balogová
