BRATISLAVA. Podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara je otázne, či naša spoločnosť chce mať morálne autority. „Môže byť dnes v stredoeurópskom priestore väčšia osobnosť ako je kardinál Korec? Kto si ho na Slovensku váži? Koľko ho urážali a znevažovali už po roku 1990. Boli to predovšetkým kresťanskí demokrati. Bolo to z dôvodov, že mal na niektoré ich konania kritický názor,“ vyhlásil Mečiar v rozhovore pre agentúru SITA.
Mečiar tiež kritizuje, že aj o osobnostiach vo vede vie málo ľudí. „Medzinárodne uznávaní odborníci na vysokej úrovni, ktorí tlačia ľudstvo pred sebou a majú poznatky zodpovedajúce encyklopédiám. Nikto o nich nevie. Čo si táto spoločnosť váži v prezentovaní spôsobu života?“ opýtal sa šéf ĽS-HZDS.
Na prvom mieste má podľa Mečiara spoločnosť boha konzumu. „Ži preto, aby si si užil, nie aby si žil preto, aby si zachoval život a vytvoril. Aké autority uznáva? Sexizmus ako smerovanie do budúcnosti? Náhodné výhry v niečom? Silu osobnosti v kritických okamihoch, schopnosť zabiť, prežiť za cenu toho, že niekoho zničíš? Koľko z toho je našou hodnotou a koľko z toho sa nám podsúva z kultúr, ktoré sú nám cudzie, ale nekriticky sa to preberá,“ vyhlásil Mečiar.
Spoločnosť, ktorá chce prežiť si musí podľa Mečiara tieto vnútorné hodnoty a vnútorné väzby sama v sebe zhodnotiť, inak bude rozložená. „My stojíme pred prehodnotením od základu zmyslu existencie jednotlivca, zmyslu existencie rodiny, spoločenstva, štátu a národa. Ak nebudeme mať v týchto veciach jasno, ťažko sa budeme orientovať v čom príde. To je globalizačný vývoj, vyrovnávanie sa s technologickým pokrokom, so svetovým obchodom, menou. To nás ešte čaká,“ dodal.
Palko: Dostávame sa do krízy nielen ekonomickej, ale aj morálnej
V roku 2009 sa Slovensko prepadalo podľa predsedu Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS) Vladimíra Palka do krízy nielen ekonomickej, ale aj morálnej.
„Vládne tu vládna koalícia, ktorá vedie Slovensko do krízy ekonomickej svojou nezodpovednou politikou a do krízy morálnej svojimi postojmi. Tým ako sa v politike a pri výkone moci chová. Je to škandál za škandálom. Je tam strana, ktorá si vôbec nerobí problém s tým, že má škandál za škandálom a potom je tam strana premiéra, ktorá sa tvári, ako keby proti tomu bojovala, ale v skutočnosti je toho len súčasťou,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA Palko. Podľa neho je tu preto veľká výzva obnovy vo všetkých aspektoch politiky.
Palko upozornil, že do platnosti už vstúpila Lisabonská zmluva, ktorá znamená, že Slovensko je dnes ťažko možné nazývať suverénnym štátom. „Urobil sa rozhodujúci krok k vzniku európskeho superštátu, keď už nemôžeme hovoriť o suverénnosti členských krajín. Je to superštát, v ktorom budú rozhodovať veľké štáty, najmä Nemecko a Francúzsko. Videli sme to na spôsobe, ako sme sa dostali k novej európskej hlave štátu, ktorá je aj našou hlavou štátu. Slovensko do toho neprehovorilo ani jednou slabikou,“ zdôraznil.
Prvý polrok bol pre Konzervatívnych demokratov Slovenska podľa Palka veľmi úspešný. „Do istej miery sme dirigovali podstatnú diskusiu v prezidentských voľbách. Náš kandidát skončil tretí a otvorili sme veľmi závažnú diskusiu o hodnotách - v čom majú byť hodnoty Slovenska, čo znamená kresťanstvo na Slovensku a aj v celej Európe,“ uviedol. Vo voľbách do Európskeho parlamentu získali konzervatívni demokrati viac ako dve percentá hlasov. „Stále platí, že značka KDS je podstatne menej známa ako samotná politika politikov KDS. Médiá sa predčasne domnievajú, že nás môžu odpísať ako nezávažných, ale moja skromná mienka je, že je to naozaj predčasné, že sa mýlia. Pripravujeme sa na parlamentné voľby,“ vyhlásil Palko.