BRATISLAVA. Pôsobenie politickej strany v opozícii ju poľudšťuje a pomáha profilovať charaktery. V rozhovore pre TASR to konštatoval líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, ktorý sa do spektra opozičných parlamentných strán dostal v roku 2006 po osemročnom pobyte vo vládnej koalícii.
"Vždy je dobré, keď človek z bavoráka vyjde na ulicu. Nikomu z nosa ani z hrebienka neubudne, keď tu a tam pôjde do obchodu alebo na trhovisko. Nakupoval som v nákupnom centre, na trhu a mal som z toho radosť. Ľudia vám povedia bársčo a o toto ide," vysvetlil Dzurinda. Podľa jeho slov ak "korytá" nie sú nablízku alebo nie sú vôbec k dispozícii, tak sa ukáže, komu ide o vec a o službu.
"Pobyt v opozícii je aj skúškou a istým katalyzátorom a očistcom. Teda neuškodí, no nechcem, aby ma straníci zabili. Ja som sa do opozície nepchal," podčiarkol. Domnieva sa totiž, že politik by sa nemal nenechať úplne opantať mocou, mal by čo najviac chodiť po uliciach a dotýkať sa ľudí. "Toto je najlepšia medicína, aby ste nespyšneli," podotkol.
SDKÚ predstaví nové tváre
Líder najsilnejšieho opozičného subjektu zároveň pripustil, že SDKÚ-DS v predvolebnom polroku predstaví ďalšie nové tváre. "Vždy sme sa usilovali byť otvorenou stranou, ja roky vediem vnútornú diskusiu, kde často pripomínam princíp dvoch O. Osobnosti a Otvorenosť," vysvetlil. Dzurinda je presvedčený, že je potrebné hľadať rovnováhu medzi tým, aby sa presadzovali ľudia z prostredia SDKÚ-DS, ale na strane druhej, aby dostávali príležitosť aj tí, ktorí nie sú súčasťou tejto strany, ale s jej politikou v zásade súhlasia. "Chápu totiž, že len prostredníctvom politiky sa dajú presadiť niektoré opatrenia, a preto sa chcú angažovať. Teda nevylučujem, že s nejakou zaujímavou tvárou po novom roku prídem," avizoval.
Na otázku, ako chce zabezpečiť, aby sa s novými ľuďmi neopakoval prípad Ľuboša Micheľa, odvetil, že sa bude na ľudí nominovaných z regiónov oveľa viac pýtať a lepšie sa im prizrie. "Nech to neznie ako alibi, ale s pánom Micheľom prišla prešovská organizácia a ja som bol vtedy možno príliš dôverčivý a zabúdal som sa viac popýtať. No, ale človek robí aj chyby," priznal. O strane však tvrdí, že je v dobrej kondícii, je jednotná a motivovaná.
Dzurinda pri hodnotení roku 2009 za zlú správu považuje skutočnosť, že vláda nielen minula to, čo našla na stole, ale občanov aj veľmi zadlžila. "Rozhadzuje peniaze nebývalým spôsobom. Zlá správa je, že súčasnú politiku vidím ako politiku typu po nás potopa. Rovnako zlou správou je neskutočná korupcia, ktorá tu zavládla. Zlou správou je aj armáda nezamestnaných," uzavrel s tým, že dobrou správou roka 2009 je postup slovenských futbalistov na majstrovstvá sveta.
Bugár: Rok 2009 bol rokom populistickej vlády s tvrdými metódami
Rok 2009 i celé volebné obdobie je podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára možné charakterizovať ako vládnutie vlády populistickej, ako vlády, ktorá používala tvrdé populistické metódy, ktoré boli prešpikované aj takými rozhodnutiami.
„Či je to napríklad otázka vianočných dôchodkov, alebo niektoré sociálne zákony, alebo niektoré iné rozhodnutia v prospech odborárov. Keby sme začali od roku 2006 skúmať, čo konkrétne sa urobilo v ekonomike, tak zistíme, že veľa odborných vecí ani nie. Aj protikrízové opatrenia minimálne pár mesiacov predtým ako boli prijaté, boli navrhnuté opozičnými stranami. Z toho vyplýva, že vláda a Smer-SD využívajú svoje postavenie s tým, že veľmi populistickým spôsobom sa snažia mínusy zmeniť na plusy,“ uviedol Bugár pre agentúru SITA.
Vnímanie politikov je však podľa Bugára iné ako občanov. „Občan nežije z politiky. Občan, ktorý nejde do podstaty rozhodnutí vlády, vidí len to, že predseda vlády bojoval proti Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) a máme lacnejší plyn. Predseda vlády bol v Rusku a zrazu sa vyriešila plynová kríza. Dobre vieme, že to tak nebolo, ale populizmus tomu napomáha,“ vyhlásil Bugár a dodal, že takto je to určitým spôsobom vnútené ľuďom. Ľudia, pretože do toho nevidia, a ani nemajú záujem zisťovať podstatu, tomu veria,“ upozornil Bugár.
Aj pri parlamentných voľbách bude táto politika hrať podľa Bugára úlohu. „Otázne je, či to bude dostatočná. Otázne je, či táto politika donesie Smeru-SD toľko, že bude mať možnosť vyberať si partnerov. Môže sa stať, že na to nebude mať,“ dodal.