BRATISLAVA. Pre Stranu maďarskej koalície (SMK) je prioritou, aby vládna koalícia nepokračovala po júni budúceho roka v súčasnej zostave. Ako zdôraznil predseda Pál Csáky, strana tomu bude podriaďovať všetky svoje kroky a správanie.
"Ja v tejto oblasti nebudem nikdy reagovať emotívne, budeme chladnokrvne kalkulovať aj v budúcom období," poznamenal v rozhovore pre TASR. Podľa neho by pri momentálnom zložení kabinetu prišlo v druhom volebnom období k zruinovaniu slovenskej spoločnosti. "Už aj tak sa znížila politická kultúra, úroveň verejnej morálky. Vytvorili sa ekonomické a sociálne problémy, rastie nezamestnanosť a najhoršie na tom je, že vláda nemá víziu, ako to ďalej riešiť. Takže zakonzervovať to na ďalšie štyri roky by bol podraz na občanoch SR," upozornil.
Napriek tomuto faktu povolebnú spoluprácu s najsilnejšou vládnou stranou Smer-SD neodmietol. Ako vysvetlil, otázka neznie, či vyhrá alebo nevyhrá Smer-SD, tým, že nemá na politickej scéne súpera, je takmer istým víťazom budúcoročných parlamentných volieb. "Otázne je, s akými percentami a koľko mandátov bude mať v parlamente. Potom budeme zvažovať ďalšie možné kroky a pre nás je priorita, aby sa SNS znova nedostala do vlády," pripomenul.
Csáky zopakoval, že najlepším riešením by bolo, keby SDKÚ-DS, KDH a SMK tvorili jadro budúcej vládnej koalície tak, ako tomu bolo pred rokom 2006. Na to by však podľa neho bola potrebná presvedčivejšia spolupráca. V tejto súvislosti poukázal na to, že uvedená trojica už spolu nerokovala na najvyššej úrovni pol roka. Líder SMK preto považuje za kuriózne, že sa niekto čuduje tomu, že radšej išiel na stretnutie s maďarským premiérom Gordonom Bajnaiom do Budapešti ako na opozičné rokovanie.
Na to pozval šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda sedem pravicových strán po úspechu, ktorý vo voľbách do Bratislavského samosprávneho kraja zaznamenal Pavol Frešo. "Ani medzi nami to nie je tak v poriadku, ako by to malo byť. Oslavujeme na jednej strane právom úspech v Bratislave, na druhej strane v Nitre robíme národnú koalíciu a hovoríme o nejakých hodnotách. Hovoríme, že sme iní ako Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, ale nepodporíme kolegov z SMK ani v tom, aby sme podali návrh na Ústavný súd SR vo veci zákona o štátnom jazyku," podčiarkol.
Zdôraznil, že SMK nie je handra podľa toho, ako sa kto ráno zobudí a povie si, či chce s ňou spolupracovať alebo nie. "My poskokov nebudeme robiť nikomu. Budeme chladnokrvne hodnotiť každý krok a zachováme sa v zmysle našich záujmov a záujmov našich voličov," uzavrel Csáky.