BRATISLAVA. Na poslednej schôdzi Národnej rady SR tak bolo mimo poslaneckých klubov dovedna 14 zákonodarcov.
Prvým poslancom, ktorý v tomto roku opustil klub a stal sa nezávislým, bol Simon. Spolu s ostatnými odídencami zo SMK je v súčasnosti členom inej strany. V parlamente však všetci vrátane Bugára pôsobia aj naďalej, i keď bez klubovej príslušnosti.
Minulý rok sa mimo klubu ocitli štyria poslanci KDH, traja poslanci SDKÚ-DS a jeden za ĽS-HZDS. V roku 2007 sa nezávislými stal jeden poslanec za KDH.
Ako prvý sa počas súčasnej vládnej garnitúry stal nezávislým poslancom v septembri 2007 Peter Gabura z KDH. Jeho odchod však nebol dobrovoľný, nakoľko ho z poslaneckého klubu vylúčili. V januári 2008 odišiel z ĽS-HZDS Tibor Mikuš, ktorý ako nezávislý naďalej podporuje koalíciu, hoci už založil vlastnú politickú stranu.
Štyria poslanci rozšírili rady nezávislých o mesiac neskôr. Vladimír Palko, František Mikloško, Pavol Minárik a Rudolf Bauer (bývalí členovia KDH) vo februári opustili poslanecký klub, ako aj kresťanských demokratov. Následne založili a zaregistrovali novú politickú stranu, v parlamente však aj naďalej pôsobia ako nezávislí poslanci.
Odchod poslancov z klubu SDKÚ-DS sa začal na jar 2008, keď ho ako prvý v apríli opustil Martin Kuruc v reakcii na vylúčenie zo strany. Počet poslancov najsilnejšej opozičnej strany sa znížil aj v júni, keď sa členstva v SDKÚ-DS a v poslaneckom klube vzdal i Juraj Liška. O mesiac neskôr sa pre podobný krok rozhodol aj jeho bývalý stranícky kolega Ľuboš Micheľ, ktorý však opustil iba poslanecký klub, ale zostal ako radový člen strany.
Napriek presunom v poslaneckých laviciach je súčasná situácia stabilná v porovnaní s parlamentom po 33 mesiacoch druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Pohyby sa totiž nedotkli počtu poslancov, ktorí podporujú vládnu koalíciu.