SME

Radičová: Sklamalo ma, čo som predviedla

Rok 2009 bol rokom jej víťazstiev aj prehier. Potom, čo v prezidentských voľbách získala takmer milión hlasov, ale prehrala ich, zlyhala pri hlasovaní v parlamente. Zažila aj osobné ťažké chvíle, hovorí však, že oproti príbehom, ktoré si vypočula od ľudí,

Iveta Radičová vstúpila do politiky v roku 2005 ako ministerka práce. Je podpredsedníčkou SDKÚ. Tento rok prehrala prezidentské voľby a vzdala sa mandátu poslankyne po tom, čo hlasovala kartičkou svojej kolegyne Tatiany Rosovej.Iveta Radičová vstúpila do politiky v roku 2005 ako ministerka práce. Je podpredsedníčkou SDKÚ. Tento rok prehrala prezidentské voľby a vzdala sa mandátu poslankyne po tom, čo hlasovala kartičkou svojej kolegyne Tatiany Rosovej. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Rok 2009 bol rokom jej víťazstiev aj prehier. Potom, čo v prezidentských voľbách získala takmer milión hlasov, ale prehrala ich, zlyhala pri hlasovaní v parlamente. Zažila aj osobné ťažké chvíle - rozišla sa s partnerom, hovorí však, že oproti príbehom, ktoré si vypočula od ľudí, je to zvládnuteľná vec. Mala aj osobné výhry - predstaviteľ katolíckej cirkvi, ktorý proti nej brojil v prezidentských voľbách, sa jej osobne prišiel ospravedlniť s kyticou a slovami, že sa pomýlil. IVETA RADIČOVÁ.

Mali ste už niekedy podobne ťažký rok ako bol tento?
„Mala. Oveľa ťažší. Rok 2005. To bola strata Stana.“

Ako ste si predstavovali, že sa rok vyvinie, keď ste získali milión hlasov vo voľbách?
„Som najšťastnejší milionár na tejto planéte. Na to sa nezabúda. Neviem slovami opísať danú emóciu. Nerozmýšľala som vtedy nad tým, ako sa bude rok vyvíjať.“

Ste sklamaná z toho, ako to dopadlo?
„Primárne sklamanie je z prehry, zo seba. Bola to neočakávaná prehra z hľadiska výšky hlasov. A potom ma sklamalo to, čo som predviedla v parlamente. To, ako sa správali moji kolegovia, viem pochopiť a viem tomu porozumieť. To je všetko, čo k tomu potrebujem povedať.“

Po prezidentských voľbách ste uvažovali o poste volebného lídra strany a netajili ste sklamanie z toho, keď Mikuláš Dzurinda o tom odmietol čo i len uvažovať. Nemali ste vtedy chuť s Dzurindom skončiť?
„Z akého dôvodu? Rovnaký názor vtedy veľmi verejne vyhlásil aj pán podpredseda Kukan. Nebol to len názor predsedu, ale aj časti regionálnych lídrov, ak nie väčšiny. Ja som tento názor rešpektovala. Pre mňa sú len dva dôvody na odchod z politickej strany. Rozdiely v programovom zameraní a porušenie pravidiel morálky a zákonov. Osobný spor určite nie, navyše, toto nie je osobný spor.“

Ani jeden regionálny zväz nevystúpil vo váš prospech. Prečo si mysleli, že na to nemáte?
„To je otázka pre nich. Ale takto by som to vôbec neformulovala. Išlo o to, či v čase pred voľbami do europarlamentu a žúp je téma zmena líderstva to, čo stranu oslabí alebo posilní. Takto som rozmýšľala a regióny som ani rozhodovaniu nevystavila.“

Prečo si myslíte, že by to stranu skôr oslabilo ako posilnilo? Ste populárnejšia ako Mikuláš Dzurinda.
„Škoda, že v novinách nevidno úsmev. Z vašich úst znie táto otázka šarmantne. Reprezentantka mojej popravnej čaty, ktorá ma nazvala politickou mŕtvolou, sa ma pýta, prečo som nešla ako politická mŕtvola do súťaže na lídra strany?“

Nie som členkou popravnej čaty a pýtam sa na obdobie pred vaším hlasovaním, nie po ňom.
„Ale ste. Kto ma vyhlásil po mojom hlasovaní za politickú mŕtvolu?“

Hlasovali ste vy a nie denník SME. Volieb o lídra ste sa vzdali ešte pred hlasovaním.
„To by som netvrdila. Mala som v pláne obísť regióny. Po tom hlasovaní som svoje rozhodnutie zmenila.“

Ale strana ani predtým nevykazovala znaky záujmu o vás ako o lídra.
„To by som tiež netvrdila. Prišlo mi spontánne, poštou asi šesťsto podpisov, na základe ktorých by som mohla kandidovať. Považovala som za zodpovedné túto tému neotvárať.“

Ako to vlastne vtedy bolo? Tatiana Rosová na vás zamávala, aby ste zahlasovali?
„Stlačila som hlasovacie tlačidlo po verejnom vyhlásení pani Rosovej, že hlasuje za. Môj problém, moja chyba, môj skrat. Napríklad v Európskom parlamente majú rovnaký rokovací poriadok ako my a podstatné je tam verejné vyjadrenie stanoviska a nie technicita hlasovania. Stanovisko kolegyne odznelo verejne spoza rečníckeho pultu, nepodvádzala som. “

Pôvodne ste povedali, že ste jej signál pochopili ako pokyn. Potom aj ona konala proti zákazu hlasovať za iného poslanca.
„Bolo to moje možné pochopenie jej gesta. Ona zmätkovala, ja som zmätkovala. Pani Rosová nenesie žiadnu zodpovednosť za to, ako som sa správala ja.“

Aké gesto urobila?
„Neviem ho momentálne napodobniť. Snažila sa riešiť vzniknutú situáciu. Náznaky, ktoré som takto pochopila, mohli byť len spontánnou reakciou na vzniknutú situáciu. Nenesie žiadnu zodpovednosť.“

Keď sa to stalo, tak sa po chodbách parlamentu špekulovalo, že to nebola náhoda, že to na vás narafičili. Napadlo vám to?
„Nenapadlo. Čo ja už som po chodbách parlamentu počula! Fantázii nezabránim, zostaňme pri faktoch.“

Mikulášovi Dzurindovi sa v čase diskusie o tom, kto má byť lídrom strany, mohlo hodiť, že sa zbavil súpera. Rosová je jeho človek, bývalá poradkyňa.
„Nie som súper pána Dzurindu. Nevnímam ho tak.“

Ak by ste sa uchádzali o post lídra, bol by vaším súperom.
„Áno, súťaž je normálna, máme to v stanovách. Dokonca máme aj možnosť oddelenia pozície volebného lídra a predsedu strany, ale nikdy sa to ešte nevyužilo. Súťaž by som prijala, keby aj druhá strana bola v polohe, že váha, že nemá „drive“. Pán Dzurinda „drive“ v sebe stále má. Neviem, či ja by som sa momentálne vedela takto zmobilizovať.“

Hovorili ste už s Mikulášom Dzurindom o tom, ktoré miesto by ste mali na kandidátke do parlamentných volieb?
„Nie. Takéto spôsoby osobne neuznávam. Sú na to primárne voľby.“

Na kandidátke do volieb v roku 2006 ste boli trojka. Po voľbách ste všetkých predbehli a stali ste sa jednotkou. Horšie ako tretie miesto by ste asi brať nemali, nie?
„Dokončievam so svojím tímom volebný program v časti dôstojný život. Pre mňa je podstatné, ako bude v strane prijatý. Podľa toho by mohlo a malo vyzerať moje umiestnenie na kandidátke.“

Strana nemá dôvod s vaším programom nesúhlasiť. Zoberiete aj nižšie miesto ako trojku?
„Rozhodnutie prezídia zvyknem rešpektovať. Pokiaľ sa mi bude zdať nevhodné, tak sa podľa toho zariadim. Zvažujem, do akej miery som vôbec naštartovaná ísť do ďalšieho súboja. Nie je to jednoduché rozhodnutie – nájsť v sebe dostatočnú motiváciu, ťah na bránu.“

Ak hovoríte, že stranu by oslabil súboj o lídra pred parlamentnými voľbami, tak musíte vedieť, že by ju oslabil ešte bližšie pred voľbami aj váš odchod.
„Rovnako uvažuje určite aj pán Dzurinda, aj ostatní - čo stranu vo vzťahu k mojej osobe posilní a čo oslabí. Budem rozmýšľať zodpovedne.“

Nie sú vyhlásenia - ešte neviem, či pôjdem na kandidátku, skôr odkazom smerom k prezídiu?
„Ja nekupčím! Je to ľudské vyznanie po prehraných prezidentských voľbách. Vám sa nezdá na mieste úvaha o tom, do akej miery mám energiu ísť do ďalšieho súboja? Viete, koľko energie stál ten predchádzajúci súboj? Mám na to? Dokážem to? Tieto otázky sú na mieste. Bolo to veľmi únavné a vyčerpávajúce.“

Ovplyvní vaše rozhodnutie zostať v politike aj to, ako sa umiestnite na kandidátke?
„Ak konečne spracujem traumu z prehry, všetky útoky, cenu, ktorú za to platím, tak toto je podružná otázka. Viete, čo bolo najväčším sklamaním? Aká som bola bezmocná voči niektorým útokom. Dnes si môžem akurát zarámovať papier od polície, že sa stal trestný čin ohovárania alebo rozhodnutie rady pre vysielanie a retransmisiu, že Markíza urobila nefér zostrih v relácii Na telo. V čase, keď je to dôležité a rozhoduje to, ste voči tomu bezmocný.“

Slovenskí politici nezvyknú ukazovať emócie tak ako vy. Nie sú vám na príťaž?
„Bez emócie to robiť neviem. Viem robiť svoju prácu iba keď mám súzvuk mozgu a srdca. Keď ho nemám, tak ma to nerobí šťastnou a spokojnou. A keď neviem urobiť seba šťastnou, tak ako môžem vedieť urobiť šťastnými, či spokojnými iných ľudí?“

S emóciami nie ste schopná ísť do súboja. Sama ste povedali, že zvažujete, či pôjdete na kandidátku strany do parlamentných volieb.
„Ale ja idem do súboja, mne vlastným spôsobom. Vecne, argumentačne, bez podrazov, bez lží. Ja takéto nástroje nebudem používať. Analýza IVO iba potvrdila, že keby som začala hrať mne nevlastnú polohu útočiaceho zurvalca, tak mi to vôbec nepôjde, neuveríte mi, bude mi z toho zle a nepomôže mi to. Nie som človek, ktorý sa krúti vo virvare vlastných emócií. Všetky moje vystúpenia boli vecné a racionálne.“

Chybné hlasovanie nebolo veľmi racionálne.
„Bola to skratová chyba, únava materiálu. Mala som vtedy poslúchnuť pána Dzurindu, ktorý mi hneď po voľbách povedal, aby som si išla na dva týždne oddýchnuť a spať. Aj to vyvracia akékoľvek špekulácie, že to na mňa nachystali.“

Po posledných voľbách časť pravice pripúšťala spoluprácu s HZDS. Teraz to povedal aj Richard Sulík. Vy ste pred voľbami 2006 hovorili, že by ste mali zásadný problém spolupracovať s HZDS. Stále to platí?
„Stále to platí.“

Ako zásadný problém to je? Odišli by ste zo strany, ak by vytvorila koalíciu s HZDS?
„Vychádzate z predpokladu, že tento môj názor je v strane ojedinelý, ale ja si to nemyslím. Zvažujem, čo som schopná s tým urobiť. Pokúsim sa o podporu takéhoto postoja.“

Vylúči SDKÚ povolebnú spoluprácu nielen so Smerom, ale aj s HZDS?
„Pokúsim sa o to. Urobila som to už s SNS, čo sa mi podarilo. Je to pre mňa principiálna vec, ale nie je to vec nariadenia, ale presvedčovania.“

Preferencie SDKÚ sa pohybujú okolo jedenástich percent. Volebný výsledok bol osemnásť percent. Pomaly vás predbieha aj KDH. Nie ste z toho v strane nervózni?
„Šťastná z toho nie som. Ale rovnako nešťastná som bola v rokoch 2005 a 2006, keď preferencie boli osem a pol percenta a výsledok o niekoľko mesiacov osemnásť a pol percenta. I experti z agentúr hovoria, že SDKÚ má vo voľbách reálny výsledok iný, ako sú preferencie. Napriek tomu nemôžeme byť spokojní. Trápi ma to, analyzujem príčiny a dôvody zo všetkých možných strán. Základný dôvod je, že funguje formulka „bývalá vláda“. Čokoľvek opozícia vyriekne, reakcia je - „ale bývalá vláda“... Dokonca pozitíva, ktoré sa nám podarili, si sprivatizoval Smer - napríklad zvýšenú valorizáciu dôchodkov, nastavenie rodinnej politiky, politiku zamestnanosti a podobne.“

Nie je chyba, že ste nevymenili lídra?
„Strana KDH vnútornou dohodou bez rizika turbulencie a oslabenia strany, čo je veľmi dôležité, urobila výmenu na poste lídra a zjavne to prospelo.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Lavička Nitry v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Nitrania v 6. zápase v Poprade predviedli famózny obrat z 0:3 na 4:3.


SITA
Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
Momentka zo zápasu Ferencváros Budapešť - Tatran Prešov.

Stovka fanúšikov Prešova sa postarala o búrlivú atmosféru aj v Budapešti.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu