SME

15 najväčších poslaneckých absurdít za rok 2009

Návrhy, z ktorých mnohé nemajú v Európe obdoby. Aj o takýcho veciach rokoval v roku 2009 parlament. Väčšina z nich síce neprešla, niektoré však zviditeľnili politikov pred voličmi. A to bolo zrejme aj ich hlavným cieľom.

Poslanec Smeru Peter Pelegrini  je špecialista na predkladanie nepriamych noviel – zákony sa snaží meniť  cez iné, nesúvisiace normy. Vďaka tomu neprechádzajú pripomienkovaním a vzniká legislatívny chaos.Poslanec Smeru Peter Pelegrini je špecialista na predkladanie nepriamych noviel – zákony sa snaží meniť cez iné, nesúvisiace normy. Vďaka tomu neprechádzajú pripomienkovaním a vzniká legislatívny chaos. (Zdroj: ARCHÍV SITA)

1. Rodičia by mali právo voliť za svoje neplnoleté deti. Jeden z najčudnejších nápadov KDS Vladimíra Palka, ktorým chceli zvýšiť spoločenskú váhu rodín s deťmi a podporiť pôrodnosť. Nápad najprv rozosmial politológov a poslancov iných strán, aby potom neprešiel.

2. Zákon o vlastenectve (SNS), podľa ktorého by sa v školách spievala na začiatku vyučovacieho týždňa hymna, v triedach by boli zástavy, texty hymny a preambuly ústavy. Pri prvom preberaní občianskeho preukazu by ľudia museli skladať sľub vernosti republike. Návrh je v druhom čítaní, na budúci rok ho budú poslanci ešte preberať.

3. Zákaz reklamy s vianočnou tematikou mimo obdobia medzi 20. novembrom a koncom roka, aby sviatky reklama ľuďom neznechucovala, navrhlo KDH. Podľa poslanca Martina Fronca nezodpovedá vážnosti Vianoc, ak sa vianočné reklamy objavujú od októbra a ešte aj „na Všetkých svätých“. Návrh neprešiel.

4. Zatváranie zdravotných pohotovostí o polnoci (Jozef Valocký - Smer) strana Roberta Fica nakoniec z parlamentu stiahla. Ľudí s vážnymi zdravotnými problémami mali zachraňovať sanitky. Návrh nahneval voličov a nepáčil sa ani koaličným partnerom, takže by neprešiel.

5. Cenzúra diskusií na internete (Rafael Rafaj - SNS). Nápad poslanca by v podstate zrušil diskusie na internete, keďže by nariaďoval prevádzkovateľom serverov cenzúru. Len portál sme.sk odhaduje, že by na to musel vzhľadom na rozsiahlosť diskusií zamestnať až 40 „cenzorov“. Návrh je zrejme reakciou na nevyberavé slová diskutujúcich na adresu šéfa SNS Jána Slotu. Ako dopadne v parlamentne, zatiaľ jasné nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Zhrnúť všetky parlamentné šialenosti je nad ľudské sily, komentuje Lukáš Fila.


6. Jazykový zákon (Marek Maďarič – Smer) umožňuje pokutovať nedovolené používanie jazyka až 5­tisíc eurami. Nariaďuje napríklad, aby pomníky či pamätníky od septembra 2009 mali nápisy v slovenčine, a to na prvom mieste. Zákon nahneval slovenských Maďarov a prispel ku zhoršeniu vzťahov s Budapešťou. Je navyše tak zle napísaný, že k nemu museli pripraviť okolo 30 strán vykonávacích predpisov, aby bolo možné zaviesť ho do praxe.

7. Poslanecká imunita Renáty Zmajkovičovej (Smer) bola ďalším od začiatku vopred na neúspech odsúdeným návrhom. Poslankyňa jej výrazné obmedzenie navrhla napriek tomu, že nemala silnejšiu podporu v žiadnej koaličnej strane – dokonca ani vo vlastnom klube Smeru. Za podobný návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer) hlasoval vlani v jeho strane iba on. Zmajkovičová najprv s návrhom niekoľkokrát vystúpila v médiách no ešte pred tým, než sa o ňom začala rozprava, ho stiahla.

8. Nových osem pamätných dní v kalendári - medzi nimi aj výročie založenia baníckej školy v Štiavnici, korunovácie Márie Terézie, založenia Prešovského evanjelického kolégia, deň narodenia Štúra, i úmrtia Štefana I., prvého uhorského kráľa, navrhli KDS. Ani v tomto prípade neuspeli.

9. Návrh na vznik Dozorného úradu na ochranu detí a mládeže prišiel spolu s návrhom zákazu erotickej a pornografickej tlače v stánkoch a na pumpách. Poslankyne Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková (HZDS) neuspeli. Úrad mal mať napríklad register podujatí a miest ohrozujúcich mládež a zoznam médií a diel, ktoré mladých ohrozujú. Poslankyne tento rok opäť navrhli možnosť úradne kontrolovať, či mladiství nepijú v súkromí alkohol. Ani to neprešlo. Vznik Úradu na ochranu mládeže s podobnou náplňou práce navrhol aj Peter Gabura (nezávislý).

10. Návrh na zrušenie nielen jedno­ a dvoj­, ale aj päťcentových mincí patril poslancovi Jozefovi Ďuračkovi (SNS). Podal ho už v marci – len tri mesiace po zavedení eura. Najmenšia hodnota mince by podľa neho bola tri koruny v starej mene. Poslanci ho nepodporili.

11. Nepodmienečné tresty sa mali udeľovať za krádeže v akejkoľvek hodnote – teda aj za jedno jablko. Zmeniť trestný zákon sa pre krádeže na poliach a v záhradách na východe Slovenska snažil Štefan Kužma (SDKÚ). Chcel tiež kvôli Rómom podmieniť vyplácanie sociálnych dávok prácou. Kužma sa ako zrejme jediný opozičný politik zastal múru v obci Ostrovany, ktorý oddeľuje Rómov od iných obyvateľov.

12. Návrh na vyššie zdaňovanie bánk - až 25 percentami - zdôvodnil Peter Gabura tým, že náš právny poriadok poskytuje bankám výsadné postavenie v ekonomickom živote. Bez využívania bankových služieb sa nedá uskutočniť takmer žiadna ekonomická aktivita. Bankám to zaručuje vysoké príjmy, ktoré vyplývajú z ich právneho postavenia, a preto by bolo spravodlivé, aby viac prispievali. Táto teória nepresvedčila, hoci s podobnou myšlienkou prišiel už dávnejšie Smer.

13. Zverejňovať počet kriminálnych prípadov, za ktorými sú Rómovia, chcelo KDS – najmä štatistiky o násilnej a majetkovej kriminalite Rómov. Nešlo o konkrétnu zmenu zákona, myšlienka však vyvolala nevôľu medzi Rómami aj organizáciami na ochranu ľudských práv. Ministerstvo vnútra odkázalo, že to neurobia.

14. Zákaz nedeľnej práce okrem niektorých výnimiek navrhol Jozef Rydlo zo SNS. Výnimky sa mali týkať len prevádzok, kde by sa prerušením práce v nedeľu či vo sviatok vyžadovalo následne nasadenie viacerých zamestnancov, ako pri bežnej výrobe, verejného stravovania, pekárov či cukrárov, ale aj hasičov, záchranárov či policajtov. Prijatie takejto novely by zrejme spôsobilo obrovské výpadky príjmov v štátnom rozpočte i zvýšenie nezamestnanosti.

15. Povolenie stavať ropovody v chránených oblastiach zákonom bola len jedna z nepriamych noviel poslanca Petra Pelegriniho zo Smeru. Pre jeho stranu to malo výhodu v tom, že na takýto návrh nebolo treba pripomienkové konanie a vyhol sa tak často verejnej diskusii. Cez Pelegriniho si „potichučky“ cez nepriame novely vláda nechala rozšíriť možnosti na vyvlastňovanie pod diaľnicami. Za dobre „schovaný“ návrh omylom hlasovala dokonca aj časť opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie nezmysly podľa politológov

3.jpgGrigorij Mesežnikov
1. Jazykový zákon (Smer).
2. Zákon o vlastenectve a hymna na začiatku vyučovacieho týždňa (SNS).
3. Právo rodičov voliť za neplnoleté deti (KDS).

2.jpgJuraj Marušiak
1. Právo rodičov voliť za neplnoleté deti (KDS).
2. Zatváranie zdravotných pohotovostí o polnoci (Valocký - Smer).
3. Zverejňovanie počtov kriminálnych prípadov, za ktorými sú Rómovia (KDS).

1.jpgMiroslav Kusý
1. Právo rodičov voliť za neplnoleté deti (KDS).
2. Zákon o vlastenectve a hymna na začiatku vyučovacieho týždňa (SNS).
3. Jazykový zákon (Smer).

knm

Riedky rok vystrieda ešte redší

Poslanci budú v roku 2010 chodiť do parlamentu ešte zriedkavejšie než tento rok.

BRATISLAVA. Pár návštev parlamentu za polročný plat a potom, pokiaľ sa už po voľbách nedostane do Národnej rady, trojmesačné odstupné. Aj tak môže vyzerať poslanecký rok 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Kým na rok 2009 vedenie parlamentu naplánovalo 78 rokovacích dní v pléne, na budúci rok to môže byť ešte menej. Podľa harmonogramu schôdzí na prvý polrok by mali prísť do pléna 19­-krát a ďalších 19 dní majú zasadať výbory.

Len málo zákonodarcov však navštívi viac ako desať rokovacích dní na výboroch, keďže väčšina je maximálne v dvoch z nich.

Zákonodarcov čakajú už len riadne schôdze v prvej polovici februára a v druhej polovici marca. Potom sa už budú venovať predvolebnej kampani pred júnovými voľbami.

knm

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 163
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 462
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 274
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 146
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 816
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 720
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 097
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 387
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Hlavný tréner slovenskej hokejovej reprezentácie 18 Martin Dendis a hráči.

Rovnaký počet hráčov skončil pôsobenie v tíme.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu