Poslanci majú podľa harmonogramu rokovať aj tri týždne pred voľbami. Program zatiaľ nie je.
BRATISLAVA. Dva dni riadneho rokovania a potom deň, keď sa budú poslanci lúčiť so svojimi kolegami. Takto by podľa harmonogramu, ktorý určil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer), mal vyzerať máj poslanca Národnej rady. V júni budú parlamentné voľby.
To, že má byť v máji jednodenná rozlúčková schôdza, poslanci vedeli a bývalo to tak aj v predchádzajúcich volebných obdobiach. Ďalšie dva dni vyznačené ako riadne rokovacie dni niektorých z nich prekvapili. Poslanci sa majú stretnúť od 18 . do 20. mája. Voľby budú 12. júna.
„Možno, že budú chcieť v máji hlasovať o zákone o preukazovaní pôvodu majetku,“ tipuje predseda klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Očakáva, že pokiaľ schôdza bude, pôjde o čisto predvolebnú legislatívu. Janiš si myslí, že sa mal parlament v máji zísť iba na slávnostnej schôdzi.
Napĺňa Paška kolónky?
Bývalý predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) si myslí, že Paška takto iba umelo zvyšoval počet rokovacích dní v tomto polroku. Bez májového zasadnutia by poslanci v pléne rokovali len 16 rokovacích dní. „V tomto parlamente a za tejto koalície sa nedá vylúčiť nič. Ani rokovanie ešte posledný deň, keď parlament bude môcť rokovať,“ povedal Hrušovský.
Tri májové rokovacie dni prekvapili aj podpredsedníčku parlamentu Annu Belousovovú (SNS). „Zatiaľ o tom neviem.“
Poslankyňa predpokladá, že niekoľko týždňov pred voľbami sa nebude nikto usilovať o rýchle prijatie zákonov – hlavne v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré umožňuje hlasovať o zákone do dvoch dní po tom, ako ho schváli vláda. Paškov hovorca Jozef Plško vysvetľoval, že harmonogram je len predbežný dokument.
O čom konkrétne by sa malo v máji rokovať, nevysvetlil.
Rezerva na prezidenta
Podľa podpredsedu parlamentu Tibora Cabaja (HZDS) ide o „rezervu“. Keby totiž prezident vrátil zákon, aby ich parlament mohol do volieb opäť prerokovať.
Predseda parlamentu alebo 30 poslancov môže zvolať schôdzu kedykoľvek – aj bez toho, že by ju niekto vopred naplánoval. Mohlo by sa tak teoreticky stať aj deň pred voľbami.
V harmonograme na posledný predvolebný rok 2006 bežné rokovacie dni pred voľbami neboli. Počas posledných rokovaní sa dajú očakávať viaceré návrhy z kategórie „propaganda“.
Zo SNS sa napríklad nedá vylúčiť návrh na znovuzavedenie trestu smrti, či zákon na ochranu republiky.
Desiatky návrhov bez šance na úspech pár mesiacov pred voľbami podávali poslanci aj v minulosti.

Beata
Balogová
