BRATISLAVA. V priebehu tohto roka sa podľa podpredsedu Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Petra Miššíka (SDKÚ-DS) nepodarila poslancom presadiť ani jedna zmena Ústavy SR. Neúspešné tak boli aj pokusy o obmedzenie poslaneckej imunity. Miššík si myslí, že k legislatívnym úpravám ústavy tak skoro ani nedôjde.
"Podľa mňa v tomto volebnom období neprejde absolútne nič, čo sa zmien ústavy týka a v budúcom volebnom období to vidím tiež tak biedne," povedal pre TASR Miššík, ktorý za jeden z dôvodov považuje fakt, že pri každom pokuse o zásah do ústavy ide o veľmi vážnu záležitosť a na jej presadenie je potrebných 90 hlasov snemovne. "A to nemá ani vládna koalícia," pripomenul.
Miššík potrebu 90 hlasov považuje za veľmi dobré riešenie. "Lebo trošku sa obávam, že keby nebolo potrebných 90 hlasov, ale rozhodovalo by sa prostou väčšinou, tak by to vyzeralo zle. Všeličo by sa totiž dalo presadiť. Je to dobre vymyslené. Jednoduché veci idú jednoducho, zložité ťažšie. Je to dobre nastavené," zamyslel sa poslanec.
Zmeny v ústave teda v súčasnosti bez dohody s opozíciou nie sú v podstate možné a ako tvrdí Miššík, reálne ich nevidí ani v budúcnosti. V pléne je to podľa neho totiž "strašne rozhádané". "Ale našťastie máme dobrú ústavu, takže ešte to zvládneme," poznamenal s tým, že by bol rád, keby sa podľa nej správali všetci, ktorí sú a budú pri moci. "Lebo niekedy to naozaj škrípe," doplnil.
Jedným z posledných pokusov upraviť ústavu bol návrh poslankyne za Smer-SD Renáty Zmajkovičovej, ktorá chcela obmedziť imunitu zákonodarcov. Z rokovanie parlamentu však návrh stiahla. Odôvodnila to okrem iného aj tým, že legislatívny zámer by sa nepodarilo presadiť, keďže nemal dostatočnú podporu nielen z opozície, ale aj z koalície.
Miššík tento krok považuje za škandál a pripomenul, že SDKÚ-DS vždy hlasovala za obmedzenie imunity a rovnako by konala aj v prípade Zmajkovičovej návrhu.