SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Tie roky nulté

V našich končinách používame desiatkovú sústavu, a tak majú ľudia vo zvyku utrieďovať čas do dekád. Je to trochu umelé, lebo dejinné udalosti si prichádzajú, ako sa im chce, a neriadia sa nejakými desaťročiami. Napriek tomu sa dá duch desaťročí nejako zov

(Zdroj: sxc.hu)

šeobecniť. Aká teda bola naša posledná dekáda?

Keď povieme šesťdesiate alebo osemdesiate roky, vieme približne, čo si predstaviť - od životného štýlu cez umenie, módu, dizajn, populárnu hudbu, sexuálne správanie ľudí až po politiku, ekonomiku a významné myšlienkové smery. Vo štvrtok sa skončila prvá dekáda nového tisícročia. To je pekný úsek, pretože môžeme bilancovať nielen uplynulý rok, ale hneď celé desaťročie.

Hneď na začiatku sa vynára malý problém, ako nazvať to prvé desaťročie? Aké roky to prišli po deväťdesiatych rokoch? Ak by ste chceli niečo o prvej dekáde vygooglovať, skúste pojem 2000s. To sa však našincovi vyslovuje dosť ťažko, niekomu sa možno viac pozdávajú „nulté" roky. Znie to nezvyčajne, ale má to logiku - práve sa začínajú roky „desiate" a tak ďalej, už osvedčeným spôsobom. Akurát v novom tisícročí.

Aké teda boli tie nulté? To už je ťažšia otázka. Zrejme sa však dohodneme, že v rokoch 2000 - 2009 sme zažili niektoré predtým nemysliteľné veci, javy a fenomény.

Vlastne, jedna udalosť sa viaže presne na prvé sekundy prvého milénia. Napokon sa, našťastie, ukázala ako pomyselná. Koniec sveta nenastal, a tak sme mohli vplávať do rokov, keď prestal byť digitálny fotoaparát atrakciou, internet stále panským huncútstvom a sociálne siete ako Facebook spojili ľudí po celom svete.

Diskmen či fotoaparáty na kinofilm odkráčali na šrotovisko dejín. Mobilné telefóny s fotoaparátom boli na začiatku desaťročia čosi ako hodinky s vodotryskom. O GPS nikto ani nechyroval. Notebooky boli pekelne drahé, ťažké a vláčili ich iba špičkoví manažéri. Toto všetko sa zmenilo tak, ako technológie zmenili pohľad na svet.

Dnes už hádam neexistuje udalosť, ktorá by nebola zdokumentovaná.

To je, žiaľ, aj prípad teroristického útoku na dvojičky. Jedenásteho septembra 2001 islamskí teroristi z organizácie al-Káida namierili plno natankované lietadlá Boeing 767 na Svetové obchodné centrum - dvojičky v New Yorku, ktoré sa zrútili a zahynulo asi 5200 ľudí. Svet po 11. septembri už nikdy nebol a pravdepodobne ani nebude taký ako predtým. Začal sa hon na Usámu bin Ládina, vojna s Irakom, protiteroristické opatrenia, koniec multi-kulti fantáziám o spoločnom nažívaní moslimov a kresťanov v mieri.

No ani spoločné nažívanie človeka a prírody nie je zďaleka idylické. Globálne otepľovanie, klimatické zmeny, anomálie, topenie ľadovcov sú reálnym javom a následky môžu byť fatálne.

Ďalším symbolom dekády je euro. Jedenásť členských krajín Európskej únie ho prijalo už 1. januára 1999, ale fyzické mince a bankovky sa vydali až v roku 2002. Momentálne platíme druhou najsilnejšou menou na svete aj my ako šestnásta krajina z 27 štátov Európskej únie.

Aká bola táto dekáda?

Ako by ste charakterizovali končiacu sa prvú dekádu 21. storočia: aký štýl, aký fenomén, aký -izmus jej dominoval? Podľa čoho ju budeme v učebniciach dejepisu definovať, ako ju možno budú označovať budúce generácie? Ak si kladiete rovnakú otázku, nechajte sa inšpirovať našimi rebríčkami a odpoveďami viacerých slovenských autorít a osobností.

Naj na Slovensku

Udalosť

vstupctk.jpg1. Vstup do EÚ

2. Víchrica vo Vysokých Tatrách

3. Začiatok vlády Roberta Fica

4. Summit Bush - Putin v Bratislave

5. Volebné víťazstvo Ivana Gašparoviča

Stavba

apollo.jpg1. Most Apollo

2. Tunel Branisko

3. Nová budova SND

4. Budova NBS

5. Steel aréna Košice

Film

Slepe.jpg1. Slepé lásky

2. Bathory

3. Jánošík

4. Nedodržaný sľub

5. Osadné

Športovec

moravcova.jpg1. Martina Moravcová

2. Peter Bondra

3. Daniela Hantuchová

4. Michal Martikán

5. Peter a Pavol Hochschornerovci

Pop

rytmus.jpg1. Rytmus/ Kontrafakt

2. Jana Kirschner

3. Desmod

4. SuperStar

5. IMT Smile

Ekonomická udalosť

euro.jpg1. Zavedenie eura

2. Rovná daň

3. Druhý pilier

4. Príchod zahraničných investorov a bánk

5. Pád nebankových subjektov

Naj vo svete

Udalosť

dvojicky.jpg1. 11. september

2. Vojna v Iraku a Afganistane

3. Zvolenie Baracka Obamu

4. Nástup Vladimira Putina k moci

5. Cunami

Fenomén

usama.jpg1. Terorizmus

2. Ekonomická kríza

3. Globálne otepľovanie

4. Facebook

5. Chrípka


Športovec

federer.jpg1. Roger Federer

2. Usain Bolt

3. Michael Phelps

4. Ronaldo

5. Lance Armstrong

Pop

timberlake.jpg1. Justin Timberlake

2. Eminem

3. Beyoncé

4. Robbie Williams

5. Green Day

Film

panprstenov.jpg1. Pán prsteňov

2. Harry Potter

3. Piráti Karibiku

4. Matrix

5. Shrek

Značka

google.jpg1. Google

2. Apple

3. Gazprom

4. YouTube

5. Microsoft


Anketa

zemko.jpgMilan Zemko, historik

Prvé desaťročie 21. storočia je „voľným" pokračovaním minulého desaťročia, najmä v tom, že po zániku superveľmocenskej bipolarity na začiatku 90. rokov 20. storočia a dočasnej „monopolarity" USA sa čoraz väčšmi presadzuje multipolarita viacerých veľkých krajín, ktorá však mocensky nelikviduje samostatnosť menších krajín. Pre Slovensko je súčasne dôležité, že sa ďalej posilňuje integrácia Európy. Integrovaná Európa svojimi kontrolnými mechanizmami tak trochu supluje aj našu pritlmenú verejnú mienku, ktorá u nás nikdy nebola príliš silná a dnes akoby bola zahriaknutá „napúchajúcou" bezostyšnosťou a aroganciou politikov, ale aj iných „veľkomožných pánov". V tomto desaťročí sme však pokračovali aj v ďalšej, a to veľmi nebezpečnej trajektórii, týkajúcej sa životného prostredia a rabovania prírodných zdrojov. V tejto súvislosti mám veľké obavy.

abraham.jpgSamuel Abrahám, politológ

Ak niečo charakterizuje prvú dekádu 21. storočia, tak najskôr rýchlosť, akou okolo nás preletela. Všetko sa deje rýchlejšie, nástojčivejšie: každý rok priniesol stovky nových modelov áut, technických hračičiek, reklám, filmov, seriálov, pesničiek, liekov či objavov. Každá, aj lokálna katastrofa či nešťastie, sa nafúkli, vďaka satelitnej televízii a médiám, na globálne rozmery. Čo považujem za kľúčové, je totálna absencia pozitívnej témy o budúcnosti. Svet sa neteší na nové milénium tak, ako sa tešil a sníval o roku 2000. Rozvoj technológie a vedy sme už dosiahli a sme si až znudene istí, že veda a technológia dopravia naše potomstvo k métam, o ktorých sa nám dnes ani nesníva. Baroko vzniklo v 17. storočí ako súčasť protireformácie, ako atak na zmysly veriacich, ktorí boli vnemovo „podvyživení" strohosťou a striedmosťou protestantizmu. Aj dnes sme svedkami novodobého baroka - ataku na naše zmysly, vďaka technológiám, ktoré majú k dispozícii médiá, reklamné agentúry či politici.

mesik.jpgJuraj Mesík, občiansky aktivista, konzultant Svetovej banky

Z medzinárodného pohľadu boli roky 2000 - 2009 krátkym „americkým
storočím" - momentom v dejinách, keď mnohí lídri a obyvatelia USA uverili vo vlastnú veľkosť a moc. Hurikán Katrina, prehratá vojna v Iraku, voľný pád dolára a finančná kríza dali ilúzii amerického storočia rýchly koniec. Z eura sa stala najväčšia mena vo svete, z EÚ najväčšia ekonomika, politicky však únia zostala prevažne ospalým obrom. Z hľadiska väčšej histórie to bola dekáda prelomu, keď ľudstvo po prvý raz silnejšie narazilo na limity materiálneho blahobytu a rastu spotreby. Malé Slovensko sa z nádejnej demokracie premenilo na upadajúcu vládu zlodejov s rezignovaným obyvateľstvom tam, kde bývali aktívni občania.

gruska.jpgDamas Gruska, Ústav informatiky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK Bratislava

Uplynulá dekáda bola stále ešte len oťukávaním toho, čo všetko nové informačné a komunikačné technológie dokážu. Zároveň vyrástla generácia silne závislá od ich používania. Toto bude formovať podobu sveta v budúcich rokoch. Čoraz ťažšie bude nájsť nejaký kút, kde by sa na nás nedovidelo. Teda, ak to niekomu bude ešte prekážať.

Vladimír Zvara, hudobný historik

Naše privatizačno-národovecké deväťdesiate roky majú s odstupom času svoju vôňu, takmer až ducha, ktorého hneď začerstva vystihol Peter Pišťanek v Rivers of Babylon. Ale končiaca sa „nultá" dekáda? Žiadna poézia. Napokon, koľko poézie je v Bushovi a Putinovi? Naše slovenské „nulté" sa mi k dnešnému dňu javia iba ako obdobie nádejí a sklamaní.

trancik.jpgDušan Trančík, filmový režisér

Nevidím žiadne rozdiely alebo medzníky medzi dekádami, ľudia sú stále rovnakí: rovnako nepoučiteľní, naivní a stupídni zároveň. Ako si ustelieš, tak budeš spať, vraví slovenské príslovie, ale myslím si, že rovnako platí v Mongolsku aj na Broadway.

hvorecky1.jpgMichal Hvorecký, spisovateľ

Internet začal mať zmysel. Audio, video, sociálne siete sa konečne stali skutočnosťou. Zmenilo sa tým všetko, od veľkej politiky cez reklamu až po spôsob, ako sa rozprávame so svojimi najbližšími. A svet sa dokonale rozdrobil. Aj obskúrna alternatívna kapela môže získať tisícky globálnych priaznivcov bez toho, aby sa čo len raz ukázala v televízii. Blogmi sa svet veľmi zdemokratizoval a mnohé staré pravidlá prestali platiť. Na druhej strane sa ukázalo, že zápecníctvo a ťapákovčina budú prekvitať, aj keď bude už každá dedinka na Twitteri referovať o práve narodenej ovci v maštali. Svet sa zmenil radikálne, ale ľudia takmer vôbec.

blasko.jpgJuraj Blaško, grafický dizajnér

Uplynulých desať rokov nedominoval žiadny štýl, len zmes rôznych výtvarných
a umeleckých prístupov. Možno až po uplynutí dlhšieho času, s časovým odstupom budeme definovať štýl, resp. -izmus, ktorý tu bol. Z tejto dekády možno vytiahnuť obrovský vplyv technológií a sociálne siete. My space a neskôr Facebook poskytli dokonalú platformu pre umelcov publikovať svoje dielo s okamžitou reakciou - feedbackom.

feldek.jpgĽubomír Feldek, spisovateľ, básnik

Nedávno som mal to šťastie, že som si vypočul prednášku profesora Huschmanda Sabetha, ktorá mala jednoduchú myšlienku: Svet bol pred dvadsiatimi rokmi dostatočne bohatý na to, aby vyriešil celý rad svojich základných problémov, no dnes je presne v opačnej
situácii. Koľko mal vtedy nazvyš, toľko mu teraz chýba. Kam sa tie prostriedky podeli? Tento obrat (ktorému sa hovorí aj kríza) netreba vysvetľovať zložitými teóriami. Jeho príčina je veľmi jednoduchá: postaralo sa oň sto najväčších svetových špekulantov. Po prednáške bola diskusia a hrdosť mi nedala, aby som sa neopýtal, či je v tej stovke aspoň jeden Slovák. Profesor Sabeth ma potešil: jeden by sa možno našiel.

gruskova.jpgAnna Grusková, divadelníčka

Veľké témy a formy, ako napríklad vlastenectvo, holokaust a podobne začleňujú tvorcovia do nových, často provokatívnych kontextov, alebo ich nahrádzajú či dopĺňajú témami a formami bližšími každodennému životu. Ďalšou výraznou črtou je kríza umeleckej, nielen divadelnej kritiky, a prvé kroky na jej záchranu.

hevier.jpgDaniel Hevier, spisovateľ

Vystrašenosť kombinovaná s ľahkomyseľnosťou a nezodpovednosť strihnutá fatalizmom. Slovami budúceho desaťročia budú intenzifikácia, imaginácia, iracionálno, intuícia.

demes.jpgPavol Demeš, riaditeľ German Marshall Fund of the US

Toto desaťročie sa bude spájať s postupným oslabovaním jednoznačnej dominancie západného sveta, nástupom nových globálnych hráčov, posilňovaním multilateralizmu. Zomiera pápež Ján Pavol II. a do Bieleho domu neočakávane nastupuje prvý Afroameričan Barack Obama. Slovensko vstupom do EÚ a NATO, schengenskej zóny a eurozóny úspešne zakotvilo v západnej civilizácii. Otázkou pre nás doma zostáva, či sa nám spoločne podarí v nadchádzajúcej dekáde pozviechať ekonomiku, zastaviť povážlivo sa zhoršujúcu kvalitu politickej kultúry, právneho a vzdelávacieho systému, rastúcu neochotu ľudí zapájať sa do vecí verejných.

cvikova.jpgJana Cviková, zakladateľka feministickej vzdelávacej a publikačnej organizácie ASPEKT

Prvé desaťročie 21. storočia sa vyznačovalo prienikom rodových tém do širokej verejnosti - násilie páchané na ženách sa stalo vecou verejnou, rovnako ako reprodukčné práva, sexuálne menšiny alebo participácia žien v politike. Vstup do EÚ obrátil pozornosť na postavenie žien na trhu práce. Bolo to desaťročie šírenia. No a šírenie znamenalo aj nárast „realistickosti" a potlačenie mocenskokritického potenciálu feministického a rodového myslenia. Rod až príliš často strácal charakter politickej kategórie.

Zuzana Uličianska
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 271
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 277
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 816
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 041
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 669
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 378
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 917
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 515
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 497
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 415
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.

Podcast Dobré Ráno.
Kárová

Mičovský trvá na zachovaní kvóty na lov vlka

Podľa Mičovského je úloha vlka pri love diviačej zveri zanedbateľná.

Vlk dravý.