BRATISLAVA. "A v tej istej miere si po úspešných voľbách viem predstaviť, že na žiadnej takej pozícii pokračovať nebudem," povedal v rozhovore pre TASR.
Uplynulý rok vníma pre svoj rezort v porovnaní s predchádzajúcimi ako veľmi úspešný. Jedným z dôvodov je financovanie, keďže ministerstvo hospodárilo s najväčším rozpočtom, aký kedy malo. "Určite sa to odrazilo aj na financovaní inštitúcií, ktoré ministerstvu podliehajú alebo sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti na ich bežné veci, ale tiež na prioritné programy," ozrejmil.
Vyzdvihol i oblasť legislatívy, kde sa prijatím niektorých zákonov vytvoril lepší priestor pre fungovanie kultúry. Išlo napríklad o komplexný balík pamiatkových zákonov, ako legislatívne normy, týkajúce sa podmienok vývozu a dovozu predmetov kultúrnej hodnoty, múzeí a galérií, ochrany predmetov kultúrnej hodnoty či zákon o ochrane pamiatkového fondu. Za komplikovanú úlohu, ktorá sa ministerstvu podarila, označil transformáciu európskej smernice pre vysielanie. "Patríme k pomerne malému počtu štátov, ktoré túto úlohu zvládli," poznamenal.
Rovnako je rád, že sa podarilo doviesť do úspešného konca nový nástroj podpory verejnoprávnych médií, ktorým sú zmluvy so štátom. "Myslím si, že to v budúcom roku významne prispeje k podpore pôvodných programov v STV a SRo," dodal s tým, že ministerstvo kultúry prakticky splnilo uplynulý rok 95 percent naplánovaných úloh.
Na druhej strane rezort vplyvom finančnej a hospodárskej krízy neuskutočnil niektoré zámery. Odložila sa rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, takže minulý rok nebolo vyhlásené ani verejné obstarávanie.
"Verím, že tento rok sa to pohne," avizoval. Odsunul sa i návrh zákona o financovaní kultúry. "Tento zákon je spojený s veľkým zápasom rezortu kultúry s rezortom financií. Ministerstvo financií má starosti s tým, ako uchrániť rozpočtové zdroje pre iné oblasti, takže tu som trochu pesimista," podotkol. Napriek tomu by chcel ešte v tomto polroku pripraviť jeho legislatívny zámer tak, aby sa dostal na rokovanie súčasnej vlády.