SME

Médiá zasiahla kríza, aj Fico útočil

Médiá, až na verejnoprávne, žijú predovšetkým z inzercie a reklamy. Investície v roku 2009 boli výrazne nižšie ako v minulosti, čo nútilo redakcie k reštrikčným opatreniam. Pri snahách zmierniť vplyvy krízy tak museli médiá siahnuť k väčšej kreatívnosti,

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

tvorivosti. Jednoduchá atmosféra nebola ani vďaka tlačovému zákonu a útokom zo strany premiéra.

1. Fico nadáva novinárom

Premiér Robert Fico veľkú časť verejných vystúpení venoval útokom na médiá, hlavne na tlač. Nešetril invektívami, novinárov prirovnával k prasatám či bosom mafiánskych odnoží. Potom, ako sa v decembri denník SME zaujímal o prepojenia jeho rodiny na vedenie pozemkového fondu, Fico obvinil vydavateľov zo sprisahania proti vláde a novinárov z terorizovania jeho rodiny. Vydavatelia a šéfredaktori na to reagovali spoločným vyhlásením, ktoré zverejnili na titulných stranách všetkých denníkov s názvom „Premiér Fico klame". Proti útokom sa ohradili: „Žiadne také stretnutie sa nekonalo a označovanie za mafiánov považujeme za urážku."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

2. STV a SRo sa dohodli so štátom

Dlho avizovaná zmluva STV so Slovenským rozhlasom sa stala na konci roka skutočnosťou. Kým v STV sa jej nevedeli dočkať, rozhlas mal s návrhom ministerstva kultúry problém. Nakoniec ju riaditeľka Miloslava Zemková po komplikovaných rokovaniach s ministerstvom podpísala a označila ju za precedens. Zmluva zásadne mení pohľad na postavenie verejnoprávnych médií. K doterajším príjmom - ako sú zdroje z reklamy, poplatky, zdroje z audiovizuálneho fondu, pribudne ďalší kohútik z daní poplatníkov cez zmluvu, nad ktorou má ochrannú ruku minister kultúry. STV dostane na vopred určené projekty na budúci rok 12,5 milióna, rozhlas 4,5 milióna eur.

3. Premiér použil právo na odpoveď

„Právo na odpoveď nevyužijem. Právo na odpoveď nie je pre politikov, ale pre obyčajných ľudí, aby sa mohli brániť," povedal Fico pri prijímaní tlačového zákona v roku 2008. V roku 2009 už tieto vyhlásenia neplatili. Sám požiadal o odpoveď na komentár denníka SME. Prekážala mu veta, že pred novembrom 1989 patril k privilegovanej vrstve. Hoci jeho žiadosť nespĺňala všetky náležitosti, odpoveď denník SME uverejnil. V septembri Fico oznámil, že chce osobne vyvinúť iniciatívu na sprísnenie tlačového zákona. Reagoval tak na článok týždenníka Plus7 dní o jeho synovi. Premiér požaduje skrátiť lehotu, v ktorej má tlač povinnosť zverejňovať opravy a odpovede. A najmä chce, aby za neuverejnenie odpovede musela tlač zaplatiť pokutu - aj bez rozhodnutia súdu. Jeho slová znepokojili okrem zástupcov tlače aj OBSE.

SkryťVypnúť reklamu

4. Prepad na inzertnom trhu

Postavenie médií v roku 2009 bolo zložité. Reklama a budovanie imidžu sa stalo pre firmy druhoradou záležitosťou. Prepad výdajov zaznamenala takmer väčšina veľkých zadávateľov. Podľa predbežných odhadov tržby médií z inzercie klesli o 20 až 25 percent. Poklesol aj predaj všetkých celoštátnych denníkov, najvýraznejšie Nový Čas a Pravda. Pokles príjmov z reklamy postihol aj televízie a rádiá. Redakcie pristupovali k šetriacim opatreniam od prepúšťania, cez znižovanie osobných nákladov až po pozastavovanie vydávania vedľajších produktov. Nová situácia donútila hľadať nové formy komunikácie a rozbehla aj nové projekty. Vyhliadky sú rôzne. V svetovom meradle sa očakáva, že k návratu nákladov na reklamu prispejú zimné olympijské hry, futbalové majstrovstvá sveta a americké senátne voľby.

SkryťVypnúť reklamu

5. Reportéri - cenzúra a zrušenie relácie

Generálny riaditeľ Štefan Nižňanský v októbri osobne stiahol z vysielania reportáž o sociálnom podniku prepojenom na ľudí z ministerstva práce, ktorý spadá pod Smer. Vedenie tvrdilo, že nešlo o cenzúru, ale o nedodržanie vnútorných pravidiel, s čím reportéri nesúhlasili. Práve pre ministerku Vieru Tomanovú v minulosti pracoval aj Nižňanský. Reportéri poslali Rade STV sťažnosť. Rada označila postup vedenia za neadekvátny. Spornú reportáž nakoniec odvysielali, ale s komentárom od šéfa televízie. Reláciu nakoniec v decembri zrušili - oficiálne pre šetrenie. Vedenie zastavilo aj dokument Koliba, ktorý pátra po chybách privatizácie filmových štúdií na Kolibe, za ktorou stáli aj deti šéfa HZDS Vladimíra Mečiara. Ich firma ATelier vyrába pre STV program pre deti o premávke.

SkryťVypnúť reklamu

6. Úspech seriálov na JOJ

Seriálový boom v televíziách pokračoval. Po sezóne sitcomov a dennom seriáli pribudol žáner krimi, ale aj nákladnejšia podoba seriálu Keby bolo keby. V seriálovej ponuke sa pretekali hlavne súkromné televízie. Seriálmi zaplavila svoje večery hlavne JOJ - k piatim rozbehnutým pridala štyri nové: Keby bolo keby, Odsúdené, Prvé oddelenie a Ako som prežil. A chystá nový - Aféry. STV ostala bokom, jej Obchod so šťastím sa nepodarilo rozbehnúť. Markíza žila z úspechu Ordinácie v ružovej záhrade a tiež priniesla mini krimi seriál V mene zákona, naopak Rádio Flesh jej napriek rôznym zlepšeniam nevyšiel. Do vysielania chystá aj pokračovanie Miesta tieňov.

7. Fenomén Superstar

Hoci záujem o šou SuperStar v zahraničí pri opakovaných sériách už zväčša ustáva, u nás to neplatí. Minuloročná spoločná Česko-Slovenská SuperStar vzbudila opäť hystériu medzi -násťročnými a televízii Markíza zabezpečila rekordné čísla sledovanosti. Finále šou si pozrel jeden milión 354-tisíc divákov, čo bolo o 84-tisíc divákov viac ako pri predchádzajúcom ročníku. Podiel bol 64 percent. Súťaž sledovali skôr ženy ako muži. Najviac získala v kategórii 12 - 34 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

8. Zánik časopisu Žurnál

Obeťou finančnej kríze sa stal časopis Žurnál. Spoločensko-politický týždenník vyšiel v decembri posledný raz. Vychádzať začal v marci 2007. Vydavateľstvo Jána Kováčika TV TIP mu dalo na rozbeh tri roky. Skončil o niekoľko mesiacov skôr, hlavne pre problémy s predajom inzercie. „Žurnál bol príliš mladý projekt, aby sa udržal v situácii, ktorá nastala na trhu v dôsledku krízy a s ňou súvisiaceho poklesu inzercie," napísala v poslednom editoriále šéfredaktorka Nora Slišková.

9. Spustenie digitálneho vysielania

Dva dni pred Vianocami odštartovalo na Slovensku po piatich rokoch skúšobnej prevádzky už aj oficiálne digitálne vysielanie. Prvý DVB-T multiplex spustila STV krátko po podpise zmluvy so Spoločnosť Towercom. Štart sprevádzali aj technické problémy ako výpadky, či prerušovanie signálu jedného z jedenástich vysielačov. Prvý multiplex sa týka približne 37 percent populácie, ktorá prijíma televízny signál anténou. Do roku 2012 by mali byť sprevádzkované tri multiplexy pokrývajúce celé územie, keďže vtedy analógové vysielanie definitívne skončí. Pre divákov, ktorí sledujú televíziu cez anténu, to znamená, že si musia zabezpečiť set-top-box alebo televízny priímač s dekodérom. Prekvapená štartom ostala Markíza, ktorá sa v balíku staníc prvého multiplexu neobjavila.

SkryťVypnúť reklamu

10. Druhé kanály televízií

Všetky tri hlavné televízie spustili nové televízne kanály. Jeden a polročná Trojka z priemerného polpercentného podielu v minulom roku vyrástla na celý. Aj tak však v porovnaní s ostatnými televíziami zostala posledná. Jej ambície nie sú vysoké, keďže pre nedostatok peňazí sa program scvrkáva. Trojku predbehol už aj nováčik TV Doma - sestra Markízy. Jej priemerný podiel bol 1,9 percenta (na konci roka 1,4). Predbehla aj spravodajskú TA3, ktorej priemerný podiel v minulom roku bol 1,6 percenta. Úspech zaznamenala JOJ plus, ktorá oproti minulému roku mala viac ako dvojnásobný nárast - na konci roka mala podiel 3,1 percent, priemer cez rok bol 2,8. Posledné dva mesiace sa jej darí predbiehať aj verejnoprávnu Dvojku.

SkryťVypnúť reklamu

podiel.jpg

priemer.jpg

tabulka.jpg

navstevnost webov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 663
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 107
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 108
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 917
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 271
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu