Slovensko má 150 poslancov, mnohých verejnosť nepozná. Nepredložili totiž nijaký návrh.
BRATISLAVA. Až 32 poslancov Národnej rady nepredložilo od roku 2006 do parlamentu žiadny návrh ani novelu zákona.
Väčšina z nich sú poslanci koalície - 11 poslancov Smeru, 7 poslancov za SNS a traja za HZDS.
Z opozície môže byť vzorom KDH, ktoré nielen predložilo do parlamentu najviac návrhov spomedzi všetkých strán - 190 - ale nezabudol tak urobiť ani jediný člen jeho poslaneckého klubu.
Rekord v počte predložených návrhov však drží dnes už bývalý člen KDH Pavol Minárik (dnes KDS) - ten od roku 2006 vypracoval sám či v spolupráci s inými poslancami až 38 zákonov či noviel. Len o jediný návrh za ním zaostáva Július Brocka z KDH.
V celkovom počte predložených návrhov zákonov predbehlo pritom KDH opozičného partnera SDKÚ len o jediný. Aj SDKÚ sa môže pochváliť aktívnymi zákonodarcami - v jej prípade sa legislatívne neangažoval len Ján Rusnák, ktorý však až začiatkom tohto roka nahradil v parlamente Ivetu Radičovú.
Podobné ospravedlnenie sa dá uznať aj v prípade Jakuba Gajdošíka (SNS), ktorý nahradil súčasného štátneho tajomníka na ministerstva pôdohospodárstva Jána Slabého, ale aj v prípade Jaroslava Izáka za SNS.
Ten totiž väčšinu volebného obdobia sedel namiesto v parlamente na ministerskom kresle a šéfoval rezortu životného prostredia.
Z opozičných strán sa neprekonávali zákonodarcovia za SMK. Sedem poslancov, teda takmer polovica z celého súčasného straníckeho klubu, sa za celé obdobie neprihlásilo s vlastným návrhom - vrátane predsedu Pála Csákyho a podpredsedu Miklósa Duraya.
Poslanec SMK už ide na to
László Köteles chce aktivitu dohnať po tri a pol roku na februárovej schôdzi.
„Rokovali sme v klube o tejto otázke, chcem ešte predložiť minimálne jednu novelu zákona o Slovenskej informačnej službe. Doteraz som ju nepredložil, lebo sme sa na výbore dohodli, že ju predloží pán Prokopovič. Keďže on neuspel, prídem s návrhom ja," vysvetľuje meškanie jedinej legislatívy z vlastnej dielne poslanec.
Naprávať neaktívny prístup plánuje vo februári novelou aj Marián Haľko z HZDS, čoho by sa mala týkať, neprezradil.
Tajnosti s plánovanou novelou robí aj poslanec Smeru Stanislav Kubánek - jediný legislatívny návrh si chce na konto pripísať podobne ako ostatní „oneskorenci" vo februári.
Naopak, naprávať nie je čo podľa poslankyne Smeru Emílie Müllerovej. „Ak sa vyskytne vec, ku ktorej by som mala čo rozumné povedať, tak niečo predložím. Ja som vo výbore pre ľudské práva, takže tam sa ťažko vymýšľa niečo nové. Poctivo sa zúčastňujem na všetkých zasadaniach, pripravujem si materiály a aktívne vystupujem vo výbore, s návrhom som však neprišla," zhrnula svoju poslaneckú aktivitu Müllerová.
Galis sa ani nechystá
Záchranný návrh zatiaľ nemá pripravený ani Dušan Galis (Smer), jeho prioritou je vraj získať peniaze pre športovcov a mládež.
Nechuť opozičných poslancov k predkladaniu návrhov zákonov v parlamente je však pochopiteľná - počet tých, ktoré boli prijaté, sa dá spočítať na prstoch jednej ruky. Aj to ide o návrhy skupiny poslancov, keď sa nájde vzácna zhoda medzi opozičnými a koaličnými zákonodarcami - ako v prípade Slovenského Červeného kríža v tomto volebnom období.
Okrem neho opozičným poslancom prešiel od roku 2006 len návrh školského zákona, ktorý predložil László Szigeti z SMK.
Hoci ten vrátil prezident, ale poslanci jeho veto prelomili.
Z koaličných poslancov bol zatiaľ najúspešnejší Róbert Madej zo Smeru, ktorému prešlo všetkých deväť predložených návrhov.
Nenavrhli nijaký zákon
Hlasujú za návrhy svojich kolegov, zúčastňujú sa na práci v parlamentných výboroch. Za tri roky však nepredložili nijaký návrh zákona.
1. Biró Ágnes - SMK
2. Csáky Pál - SMK
3. Demian Jaroslav - Smer
4. Duray Miklós - SMK
5. Faič Vladimír - Smer
6. Gajdošík Jakub - SNS
7. Galis Dušan - Smer
8. Géci Milan - Smer
9. Goga Pavol - Smer
10. Halecký Jozef - HZDS
11. Haľko Marián - HZDS
12. Hradecký Boris - Smer
13. Chelemendík Sergej - SNS
14. Izák Jaroslav - SNS
15. Juhász György - SMK
16. Korba Anton - SNS
17. Köteles László - SMK
18. Kotian Miroslav - HZDS
19. Kubánek Stanislav - Smer
20. Kuruc Martin - nezávislý
21. Líška Jozef - SNS
22. Liška Juraj - nezávislý
23. Martinák Ľuboš - Smer
24.Matejička Vladimír - Smer
25. Mikuš Tibor - HZDS
26. Müllerová Emília - Smer
27. Pásztor István - SMK
Plat poslanca Národnej rady je okolo 3550 eur (108-tisíc korún).
Martina Kováčová

Beata
Balogová
