BRATISLAVA. V nedeľu to bolo päť rokov, čo takmer prišli o dcéru. Vtedy štrnásťročnú Timeu zrazil biely pick–up na priechode pre chodcov. Nehoda sa stala neďaleko ich bytu, na frekventovanej ulici v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Rodina je stále nespokojná, ako pomaly a nedôsledne sa polícia postavila k prípadu, v ktorom nehodu spôsobil brat príslušníka polície.
Privolaná hliadka nezmerala brzdnú dráhu, nezakreslila polohu zrazeného dievčaťa ani nezapisovala kontakty na svedkov. Ako sa neskôr ukázalo, bez nich by zrejme vinník nehody doteraz nebol potrestaný.
Hoci išlo o takmer jasný prípad, vyšetrovanie nehody trvalo takmer dva roky. Policajti ho ukončili v októbri 2006 a o mesiac neskôr prokuratúra na vodiča podala obžalobu. „Všetko sa pohlo až keď sa o náš prípad zaujímala Markíza,“ hovorí otec dievčaťa Jozef Turjan.
Rok po nehode odvysielala príspevok Paľba a až potom dostala rodina prísľub od vtedajšieho policajného prezidenta Antona Kulicha, že ich prípad nechá objektívne došetriť. Za pochybenia policajtov sa ospravedlnil. Väčšej satisfakcie sa odvtedy rodičia nedočkali.
Nehoda
Timea pri náraze vyletela do výšky asi dvoch metrov. Vodič ihneď zastal a telo odtiahol. Prvú pomoc jej poskytli okolostojaci svedkovia, mladík z pick up ostal v šoku. „Keď som tam pribehol, vôbec som Timeu nespoznal. Bola celá dolámaná a krvavá,“ spomína Turjan. Prvé prognózy boli nepriaznivé. Vyzeralo to, že neprežije.
Lekári ju napokon z najhoršieho dostali. Intenzívne ju liečili desať mesiacov. Už chodí do školy, no zranenia mozgu zanechali trvalé následky.
O prípad sa začali zaujímať, keď sa začal zlepšovať jej stav. Turjan hovorí, že nedobrý pocit mal z vyšetrovania už od nehody a zhodol sa vraj na tom aj so svedkami.
Rodina na policajtov podala sťažnosť, ale bez úspechu. Dostali len list z inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá potvrdila, že privolaní štyria policajti sa disciplinárne previnili. „Disciplinárnej zodpovednosť sa nemohla vyvodiť, keďže od porušenia základných povinností uplynul rok,“ zistila inšpekcia.
Bez trestu skončil aj ďalší policajt - brat vodiča. Na toho Turjanovci podali trestné oznámenie, pretože ho podozrievali, že práve on stál za ovplyvňovaním vyšetrovania.
Trest
Súd vo februári 2008 vodiča odsúdil na dvojročnú podmienku, hoci sadzba bola v jeho prípade jeden až vyše tri roky. Vodič pred súdom odmietol, že by šiel prirýchlo a tvrdil, že sa nehoda stala mimo priechodu. Svedkovia jeho slová vyvrátili a súd sa priklonil na ich stranu. Posudok znalca súdu veľmi nepomohol, pre chýbajúce údaje musel počítať s niekoľkými variantmi, ako sa nehoda stala.
Timeiní rodičia sú presvedčení, že nebyť svedkov, nehoda ich dcéry nie je dodnes vyriešená. Chceli, aby aj policajtov niekto potrestal. Zvažovali rôzne ústavné sťažnosti. Právnici sa zhodujú, že zrejme sa musia zmieriť so súčasným stavom.
Možnosti satisfakcie
„K pochybeniu policajtov došlo, ale nemalo vplyv na výsledok konania,“ hovorí právnik Marek Benedik. „Poškodení síce majú právo, aby štát v prípade takýchto trestných činov konal efektívne vyšetrovanie, ktoré vedie k potrestaniu páchateľov, ale toto právo v tomto prípade nakoniec bolo realizované,“ myslí si Benedik.
„Žiaľ, poškodení sa ozvali veľmi neskoro. Všetky lehoty im uplynuli,“ potvrdil aj právnik Andrej Gara. Na rozdiel od Benedika vidí jednu možnosť. „Ešte by mohli celú vec otvoriť prostredníctvom uplatnenia si práva na ochranu osobnosti, súkromia a zdravia. Teda v konaní pred súdom predvolať vyšetrovateľov ako svedkov, ktorí boli v prípade angažovaní a preukázať im príčinnú súvislosť medzi ich nečinnosťou, nesprávnym postupom pri vyšetrovaní a zvýšením utrpenia poškodených.“
Podľa Garu by to mohla byť možnosť, ako získať nejakú satisfakciu. Timea i jej rodičia sa môžu domáhať ochrany osobnosti vo vzťahu k právu na súkromie priamo proti okresnému riaditeľstvu policajného zboru, ktoré vyšetrovacie úkony ako i vyšetrovanie viedlo, teda de facto proti zmieneným policajtom.
Turjan hovorí, že urobí všetko pre objektívne dovyšetrovanie prípadu. Využiť chce všetky právne možnosti. „Náš prípad sa odohral pred mnohými svedkami. Čo sa môže diať tam, kde nie sú žiadni?“ pýta sa Turjan.

Beata
Balogová
