BRATISLAVA. Strana maďarskej koalície (SMK) sa bude podľa podpredsedu strany Miklósa Duraya snažiť zabrániť po júnových parlamentných voľbách opätovnému vzniku súčasnej vládnej koalície. „Aj vo vlastnom záujme, aj v záujme Slovenska, naši ľudia zastávajú podobný názor,“ povedal Duray v rozhovore pre agentúru SITA.
Duray pripomenul, že v roku 2006 ešte dva mesiace pred parlamentnými voľbami voliči SMK v podstate vylúčili možnosť ísť do koalície s inými stranami ako SDKÚ-DS a KDH. Zároveň odmietali ísť do koalície s ĽS-HZDS.
„To sú naše vnútorné prieskumy. Ale dva týždne pred voľbami počul som veľakrát a z rôznych kútov našej voličskej bázy, že treba urobiť všetko, aby sa SNS nedostala do vládnej koalície a treba ísť v krajnom prípade aj do koalície s ĽS-HZDS,“ uviedol Duray, podľa ktorého to boli názory voličov SMK.
„Mám dojem, že mali pravdu, pretože súčasná koalícia neškodila len slovensko-maďarským vzťahom, ale celému Slovensku. Síce sa to predáva inak, ale škodila celému Slovensku. Slovensko, i keď to nevidno, sa dostalo do určitej medzinárodnej izolácie. Posúdenie Slovenska v európskych krajinách je negatívnejšie ako koncom minulej vlády. To nie je chvála Dzurindu alebo kritika Fica, ale vyplýva to zo zloženia vládnej koalície,“ zdôraznil Duray.
Duray nevie, koľko bude mať SMK vo voľbách voličov, ale myslí si, že aktivita ich voličov bude podobná ako celoslovenský priemer. „Aj vo voľbách do Európskeho parlamentu, aj regionálnych voľbách to vyzeralo tak, že naša voličská báza je rovnako aktívna ako slovenský priemer,“ povedal. Podľa neho ak bude volič SMK aktívny ako slovenský priemer, tak asi SMK obháji výsledok z posledných volieb. „Moje skúsenosti boli často odlišné ako prieskumy verejnej mienky. Moje skúsenosti boli však vždy presnejšie ako prieskumy a to od roku 1990. Myslím, že ani terajšie skúsenosti ma neoklamú,“ povedal.
Podľa Duraya by strany nemali viesť negatívnu predvolebnú kampaň. „Pretože každá kampaň je elegantná, keď ide o vlastný program, o získanie voličov za program. Ak je kampaň smerovaná proti iným, tak je škodlivá. Tu je hranica,“ dodal.