BRATISLAVA. Je neakceptovateľné, aby za veľvyslancov išli ľudia len preto, lebo sú kamaráti niekoho. V rozhovore pre TASR to uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Ako ďalej pokračoval, Slovensko už má za sebou fázu, keď sa posty veľvyslancov vnímali ako miesta, ktoré sa dajú ponúknuť neúspešným politikom, alebo ktorými sa uspokoja priatelia či známi. "Boli aj také prípady, že tzv. politické nominácie boli ľudia, ktorí neznamenali nič nielen v diplomacii, ale ani v oblasti, z ktorej prišli. Určite sa nič také nestane, kým som ministrom zahraničných vecí," ubezpečil.
Podľa jeho slov boli tiež prípady veľmi úspešných a kvalitných veľvyslancov, ktorí prišli z externého prostredia a odviedli skvelú prácu. "Hoci ja sám som kariérny diplomat a vždy mi záležalo na tom, aby si táto služba zachovala svoj profesionálny charakter, nemyslím si, že stopercentné uzavretie ministerstva zahraničných vecí voči vonkajšiemu svetu je dobrým riešením," poznamenal s tým, že je dôležité, aby ľudia z vonkajšieho prostredia boli na tých úradoch, kde ich postavenie, skúsenosti a váhu vie Slovensko využiť.
"Netreba okamžite panikáriť, keď ide niekam veľvyslanec, ktorý nestrávil roky v stenách tohto ministerstva," konštatoval. V prípade tzv. politických nominácií je dôležité, aby išlo o správne politické nominácie.
Lajčák sa pri návrhoch na zmeny na veľvyslaneckých postoch bude tento rok riadiť tým, aká je potreba služby. "Kalendár volieb by tento proces nemal ovplyvniť, pretože budujeme profesionálnu službu a vysielame ľudí, ktorí sú lojálnymi štátnymi úradníkmi a kvalifikovanými diplomatmi," vysvetlil. Poukázal na to, že slovenská služba mala od roku 1993 v sebe aj istý element nekariérnych diplomatov. "Ja to nevnímam ako problém, dôležité je to, aby boli vybraté správne osobnosti," zdôraznil.
Slovenský šéf diplomacie upozornil, že na striedaní veľvyslancov netreba vidieť žiadnu senzáciu, keďže ide o bežnú prax a obvyklá doba ich pôsobenia je štyri roky. "Počítam s tým, že ešte určite príde k zmenám, veď vláda v uplynulých mesiacoch schválila niekoľko výmen zamestnancov. V súčasnosti sú v istej fáze prípravy. Je isté, že všetci z nich nastúpia na svoje nové posty v prvom štvrťroku budúceho roka, teda ešte pred voľbami," avizoval.
Proces obsadzovania nižších diplomatických postov na MZV je niekoľkostupňový a je z neho vylúčený nejaký subjektívny faktor. "Plán striedania je známy prakticky rok dopredu, pravidlá a podmienky sú známe všetkým," uzavrel.