BRATISLAVA. Hodinová mzda na pohotovostiach počas pracovných dní vo výške 6,704 eura a počas víkendov a sviatkov vo výške 8,704 eura. To sú požiadavky Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR, ktorá v niektorých regiónoch Slovenska začína rokovania s poskytovateľmi lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Nové zmluvy s poskytovateľmi chce asociácia vyrokovať pre lekárov slúžiacich na pohotovosti napríklad v Komárne, Banskej Bystrici, Trebišove, Nitre, Zlatých Moravciach, Košiciach, Michalovciach či v Trnave.
Ako pre TASR uviedol prezident asociácie Ladislav Pásztor, zdá sa, že poskytovatelia nebudú schopní túto sumu zaplatiť. "Maximálna cena, čo môžu zaplatiť, je 6 eur. Len s poskytovateľmi LSPP to nevyriešime," pripustil Pásztor s tým, že kvôli tomu chce rokovať s lekármi samosprávnych krajov. Prezident asociácie tiež nevylúčil možnosť, že sa lekári so svojimi požiadavkami obrátia aj na ministra zdravotníctva Richarda Rašiho.
Spoločné rokovania súkromných lekárov a poskytovateľov by mali priniesť nové zmluvy. Súkromní lekári už totiž dlhodobo kritizujú situáciu ohľadne poskytovania LSPP, ako aj cenu za hodinu ich práce počas LSPP.
Obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, ako aj ich zaťaženosť mal za cieľ návrh novely zákona od poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD). Ten však ešte v septembri minulého roka návrh novely z programu schôdze parlamentu stiahol. Súkromní lekári tento návrh podporovali a zároveň žiadali skrátiť poskytovanie LSPP do 22.00 h. Na podporu svojich požiadaviek iniciovali aj petíciu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 1500 všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast.
LSPP je zdravotná starostlivosť (ZS), ktorou sa v súčasnosti zabezpečuje nepretržitá dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dospelých a špecializovanej zubno-lekárskej starostlivosti. Nejde o zabezpečovanie neodkladnej ZS v život ohrozujúcich a urgentných situáciách. LSPP je segment pokračovania tzv. lekára prvého kontaktu po skončení jeho ordinačných hodín.
Ako vláda plní sľub zvýšiť platy zdravotníkom a zabezpečiť im lepšie pracovné a životné podmienky
Čo sľúbili: Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že do roku 2010 je možné pri mzdovom ohodnotení lekárov a sestier priblížiť sa k 1,5 až 3-násobku priemernej mzdy, presnejšie dostať sa na ich úroveň.
Zdroj: Tlačová správa Ministerstva zdravotníctva, 29.1.2007
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zvýšenie platov by mohlo prispieť k zvýšeniu kvality zdravotníctva, potrebné je tiež zreformovať systém a odstrániť neefektívnosti.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Platy lekárov a zdravotných sestier vo fakultných nemocniciach nestúpli na sľubovaný 3-násobok, resp. 1,5-násobok priemernej mzdy, ale len na 2,1-násobok, resp. 1,1-násobok. Priemerná mzda v celom zdravotníctve ale rastie od roku 2006 rýchlejšie ako priemerná mzda v SR. Kým v roku 2006 tvorila len 88% priemernej mzdy v SR, v roku 2008 to bolo 102%.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.