SME

Mustafa Labsi sa už nenachádza v utečeneckom tábore ale vo Viedni

Alžírčan Mustafa Labsi, ktorý je podozrivý zo spolupráce s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida, sa v súčasnosti nachádza v policajnom zaistení v rakúskej metropole Viedni.

BRATISLAVA, VIEDEŇ.

Donedávna, po svojom úteku zo Slovenska, ktorý absolvoval v druhej polovici decembra minulého roka, bol umiestnený v utečeneckom tábore Traiskirchene v Dolnom Rakúsku, približne 70 kilometrov vzdialeného od Bratislavy. "V súčasnosti prebiehajú konzultácie so slovenskými azylovými orgánmi, čo sa týka prípadného premiestnenia pána Mustafu Labsiho na Slovensko," povedal dnes pre TASR hovorca rakúskeho spolkového ministerstva vnútra Rudolf Golia. Labsi aj v Rakúsku požiadal o azyl. Podľa medzinárodných pravidiel je však krajinou, ktorá je príslušná o tom rozhodnúť, Slovensko, kde mu bola žiadosť o azyl zamietnutá viac razy.

SkryťVypnúť reklamu

Krajský súd (KS) v Bratislave zamietol na svojom pojednávaní 28. októbra odvolanie Mustafu Labsiho voči rozhodnutiu Migračného úradu Ministerstva vnútra SR opätovne, už po tretí raz, tomuto alžírskemu občanovi neudeliť azyl. "Voči rozhodnutiu KS sme podali odvolanie v zákonnej lehote," povedal TASR dnes jeho právny zástupca Martin Škamla. Dodal, že odvolanie mohol za svojho klienta, ktorý sa vtedy nachádzal už v Rakúsku, podať aj on. Zákonná lehota uplynula 23. decembra minulého roka.

Labsi ilegálne opustil azylovú procedúru tým, že ušiel do Rakúska, na Slovensku by mohol byť späť do jedného mesiaca. Zatiaľ nie je rozhodnuté, či ho slovenské úrady do skončenia azylového konania umiestnia v stráženom zariadení. "Tým, že Rakúsko sa tak ako Slovenská republika hlási k Dublinskej konvencii, je veľký predpoklad, že osoba bude vrátená na územie Slovenskej republiky. Proces môže trvať pol roka, ale ja predpokladám, že to bude oveľa kratšie. Predpokladám, že do mesiaca nám bude osoba vrátená," povedal 22. decembra pre TASR riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Bernard Priecel.

SkryťVypnúť reklamu

"V súčasnosti neviem presne povedať, ako budeme komunikovať po tom, ako nám bude prostredníctvom Dublinskej konvencie osoba, ktorá nelegálne opustila územie SR, vrátená a ako s ňou bude ďalej narábané. To je vec konkrétnej osoby a konkrétnej situácie," uviedol vtedy Priecel. Nie je teda zatiaľ jasné, či Labsiho umiestnia do stráženého zariadenia.

Labsi utiekol z pobytového tábora v Rohovciach pri Šamoríne 19. decembra. Nehlásil sa službe Migračného úradu MV SR. Služba spomínaného tábora začala okamžite po ňom pátrať. Následne MV SR kontaktovalo rakúskych kolegov a zistilo, že Alžírčana zadržali v Rakúskej republike.

Mustafu Labsiho prepustili 3. februára minulého roka z Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove po 180 dňoch. Uplynula tým maximálna lehota, počas ktorej ho mohla cudzinecká polícia zadržiavať. Odtiaľ ho previezli do azylového domu v Opatovskej Novej Vsi, kde mal počkať na konečné rozhodnutie o jeho azyle. Alžírčan má do roku 2016 zakázaný pobyt na Slovensku, avšak do právoplatného rozhodnutia o jeho azyle nemôže byť vyhostený.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší súd (NS) SR 7. augusta minulého roku rozhodol, že Alžírčana prepustia na slobodu a nebude vydaný na trestné stíhanie do svojej vlasti. Mustafu Labsiho v ten istý deň prepustili z bratislavského Ústavu na výkon väzby a následne ho zadržala cudzinecká polícia. Po výsluchu ho eskortovali do Medveďova. Toto obmedzenie osobnej slobody Mustafu Labsiho bolo v súlade so zákonom, keďže nemal vízum, ani iné povolenie na pobyt. Koncom januára tohto roku to potvrdil aj Najvyšší súd SR.

Vlaňajšiemu augustovému verdiktu NS SR predchádzal nález Ústavného súdu SR z 26. júna 2008. NS podľa tohto nálezu rozhodnutím z 22. januára, ktorým pripustil vydanie Mustafu Labsiho na stíhanie do jeho vlasti, porušil jeho ľudské práva. Alžírčan namietal na ÚS SR porušenie základného práva nebyť mučený, ani podrobovaný krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, ktoré zaručuje Ústava SR a Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ÚS SR vrátil vec na opätovné prerokovanie NS SR.

SkryťVypnúť reklamu

Vydanie Mustafu Labsiho do Alžírska rozhodnutím pripustil ešte v júni minulého roka bratislavský KS, neskôr podobne rozhodol aj NS SR. Na to nasledovalo podanie údajného teroristu na ÚS SR, ktorý 13. marca rozhodol o odklade vydania Mustafu Labsiho do Alžírska. Alžírčan sa nachádzal v bratislavskej vydávajúcej väzbe od júna minulého roka.

Polícia zatkla Labsiho 4. mája 2007. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku. Vo Francúzsku bol aj odsúdený.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 750
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 740
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 493
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 373
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 347
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 786
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 303
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu