Agentúrny text sme o 21:00 nahradili autorským článkom SME
Ako sa
to stalo 1. Polícia pri testovaní psov vyhľadávajúcich výbušniny v batožine využívala skutočných cestujúcich.
2. Na letisku v Poprade psovod zabudol 2. januára v batožine cestujúceho výbušninu.
3. Lietadlo o 12:00 odlieta, psovod informuje letisko, čo sa stalo. Letisko informuje riadiacu vežu, tá zasa pilota. Stroj aj tak odlieta. Akú informáciu pilot dostal, nie je zatiaľ zrejmé. On tvrdí, že mu oznámili, že na palube je neškodná látka.
4. Letisko posiela fax spoločnosti, ktorá na dublinskom letisku zabezpečuje vybavovanie batožiny. Políciu alebo priamo letisko nekontaktovali. Handlingová firma neinformuje dublinské letisko. Vzorku výbušniny nenašli.
5. Policajt odchádza domov, nadriadeného o prípade neinformuje.
6. V pondelok nadriadený policajta zistil, že chýba vzorka výbušniny. Až potom sa policajt priznal, čo sa stalo. Večer zistili meno cestujúceho, u ktorého zostala výbušnina. Vec už nechali tak.
7. V utorok 5. januára ráno informovali írsku políciu s tým, aby Slováka nezatýkala a neinformovala o tom. Kontaktovali aj dublinské letisko. Polícia vzápätí urobila zásah.
BRATISLAVA. „Je to individuálne zlyhanie policajta," vysvetľujú ministerstvo vnútra aj riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako škandál, ktorý zahanbil Slovensko. Odohral sa v sobotu na leteckej linke Poprad - Dublin.
Postaral sa o to najmä policajt, ktorý je dvadsať rokov v službe a psovoda-pyrotechnika robí desať rokov.
Zabudol na vzorku výbušniny hexogén, ktorá sa pri skúške psov dostala s batožinou civila do lietadla aj napriek tomu, že pes ju označil. To, či zlyhal len policajt, sa vyšetruje. Odvolaním za zlyhanie zatiaľ nezaplatil nik.
Zmätok pri odlete
Keď si policajt uvedomil, čo sa stalo, oznámil to riadeniu letiska. Lietadlo spoločnosti Danube Wings už bolo pripravené na odlet. Letisko informovalo riadiacu vežu a tá pilota.
Zvukový záznam komunikácie v stredu nebol k dispozícii. Danube Wings tvrdí, že pilot mal informácie o neškodnej vzorke na cvičenie psov. Odletieť so vzorkou výbušniny zakazujú predpisy.
Letisko poslalo telefax na čísla handlingovej spoločnosti na dublinské letisko. Tá obsluhuje v Dubline batožinu po prílete. Žiadali ich, aby im vzorku vrátili iným letom.
Polícia robí hanbu sebe i krajine, tvrdí Marián Leško.
Neoslovili írsku políciu ani priamo dublinské letisko. Spoločnosť mala informovať letisko, ale neurobila to. Vzorku výbušniny jej zamestnanci nenašli.
Nadriadení policajta sa o všetkom dozvedeli až v pondelok, keď zistili, že vzorka chýba. Zistili meno cestujúceho, zatelefonovali do Dublinu a oznámili, nech čaká, kým po vzorku príde írska polícia. Tá uzavrela dve ulice a Slováka zatkla. „Je to pre nás nepochopiteľné," tvrdil Mako. Priznal, že Írov žiadali, aby ich zlyhanie nezverejňovali.
Čo je hexogén
patrí medzi najsilnejšie výbušniny,používa sa na plnenie rozbušiek a náloží výkonom presahuje TNT (2,4,6Trinitrotoluén) o 80 %.
Íri to nechceli komentovať. Incident vyšetrujú. Náš policajt je zatiaľ stále v službe, čaká ho disciplinárne konanie.
Takéto cvičenia robia bežne Polícia tvrdí, že cvičiť psov na batožine cestujúcich je bežná prax všade vo svete. „Nejde o figurantov, pes potrebuje cítiť tlak v reálnom prostredí," vysvetľoval riaditeľ Mako.
Opoziční poslanci brannobezpečnostného výboru budú žiadať zvolanie mimoriadneho rokovania výboru.
Poslanec bratislavskej župy a občiansky aktivista Ondrej Dostál poslal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Žiada prešetriť, či nedošlo k spáchaniu viacerých trestných činov.
Kaliňák mlčí, hovorí len Tomáš
Škandál medzinárodného rozsahu nepovažuje minister vnútra za dôvod, aby išiel na tlačovú konferenciu. Zrušil aj tlačovku o dopravných nehodách naplánovanú na štvrtok.
BRATISLAVA. Dobre sa vyvíjajúca dopravná štatistika za rok 2009. Prečo nie. Pre ministra vnútra a podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka to bol dôvod na zvolanie tlačovej konferencie. Zvolal ju ešte v utorok na štvrtok spolu s policajným prezidentom Jánom Packom.
Keď prišiel medzinárodný škandál, ktorý zahanbil celú krajinu, inokedy mediálne aktívny minister zvolil svoju bežnú krízovú taktiku: mlčí a sťahuje sa z očí verejnosti.
Kaliňák v stredu nezdvíhal mobil a odmietol zvolať tlačovú besedu, hoci novinári žiadali jeho stanovisko. Nielen domáci, ale aj zahraniční.
Úrad hraničnej a cudzineckej polície, ktorý za problém s výbušninou zodpovedá, spadá priamo pod ministra. O jeho vyňatí spod pôsobnosti policajného prezidenta Jána Packu rozhodol Kaliňák zhruba pred dvoma rokmi.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš na otázky, prečo Kaliňák mlčí, odpovedal, že „minister vnútra predovšetkým pracoval". Čo konkrétne minister robil? Ešte v utorok telefonoval s írskym ministrom, ktorému sa ospravedlnil a následne telefonoval aj so Štefanom Gondom, aby sa presvedčil, že náš občan je už na slobode a je v poriadku. „Zároveň sa mu ospravedlnil." Tomáš hovorí, že ministrov postoj tlmočí on.
Na otázku, čo robil minister v stredu, odpovedal: „Napriek sviatku pracoval, okrem iných povinností sa zaoberal aj aktuálnym prípadom, napríklad rozhodol o zrušení tohto typu tréningov. Bol v Bratislave."
Novinári sa Kaliňáka na škandál s výbušninou zrejme nespýtajú ani vo štvrtok na tlačovej besede o dopravnej štatistike. Ministerstvo vnútra v stredu podvečer poslalo informáciu, že ju rušia. „Kompletné dopravné štatistiky za celý rok 2009 si vyžadujú viac času na spracovanie v systéme ministerstva vnútra," oznámilo tlačové oddelenie. Presne to isté, ktoré v utorok zvolávalo tlačovú besedu.
Monika Tódová

Beata
Balogová
