Svetová mediálna hanba slovenskej polície pokračuje. Arabská Al-Džazíra hovorí o tom, ako sme do Írska poslali bombu. Wall Street Journal nabáda pasažiera, aby žiadal od vlády odškodné. Angličtinou s čínskym prízvukom sa blamujeme aj v čínskej televízii. Íri zároveň zverejňujú stále nové informácie o prípade. Pozrite si videá.
Najnovšie informácie o prípade z írskych médií: Muža s trhavinou podľa experta citovaného RTE a Belfast Telegraph mohli bezpečnostné zložky aj zabiť. Podľa Irish Times neposlali slovenské úrady telex na letisko, ale iba spoločnosti, ktorá odbavuje batožinu s tým, že nejde o žiadne nebezpečenstvo. Navyše, Íri ani nevedeli, že v utorok komunikujú s oficiálnymi slovenskými policajnými orgánmi. Na Slovensko už mieria írski vyšetrovatelia.
Wall Street Journal (USA): Slovenský muž, ktorý nevedomky prevážal malé množstvo trhaviny vo svojej batožine po bezpećnostnom teste, by mal zvážiť odškodné od slovenskej vlády. Všetci sa síce ospravedlňujú, ale čo ten chudák cestujúci z malebného mesta Levoča pod Vysokými Tatrami. To najmenej čo môžu slovenské úrady urobiť je kúpiť mu nový ruksak. Podľa bezpečnostných pracovníkov, ak sa látka batožiny takto dotkne trhaviny, zvyšky tam na nej môžu byť aj roky.
Al-Džazíra (Katar): Al-Džazíra informuje o incidente pod titulkom: Slováci poslali do Dublinu bombu. „Svet je možno v stave zvýšenej pohotovosti kvôli útokom na aerolinky, no ani to nezastavilo zásielku plastickej trhaviny, aby ju prepašovali do Írska... omylom. Väčšinu počas cvičenia našli, no časť aj tak skončila na lietadle Danube Wings do Dublinu."
VIDEO: Reportáž Al-Džazíry o incidente
CCTV (Čína): Slovenské úrady sa ospravedlnili zato, že dali trhaviny do batožiny ako súčasť letiskového bezpečnostného cvičenia. Muž bol jedným z deviatich nevinných pasažierov, v ktorého batožine úrady časti bomby ukryli bez jeho vedomia. Cvičenie bolo na dvoch letiskách: v Bratislave a Poprad-Tatry.
VIDEO: Reportáž CCTV o slovenskej policajnej akcii
Belfast Telegraph (Severné Írsko, Británia): Slovenský pasažier, ktorý bez svojho vedomia prepravoval výbušninu RDX na lete zo Slovenska do Írska mohol byť zastrelený ochrankou, povedal expert na leteckú dopravu. Gerry Byrne poukázal na incident v londýnskom metre, kde brazílskeho muža policajti omylom zastrelili, pretože si mysleli, že je samovražedný útočník. „To, že neobjavili trhavinu znamená, že 10 percent letov zo Slovenska môže mať na palube bombu a preto by írske úrady v Dubline mali z času na čas kontrolovať pasažierov zo Slovenska," povedal Byrne v relácii RTE Morning Ireland. Na významnej stránke pre pilotov sa už objavil aj komentár: „Kto potrebuje teroristov... máme slovenské bezpečnostné zložky".
Irish Times (Írsko): Ako prebiehala slovenská komédia pochybení: Slovenské ministerstvo vnútra tvrdí, že úrady na popradskom letisku poslali telex na dublinske letisko. No Úrad dublinského letiska (DAA) tvrdí, že nič nedostal. Správu totiž poslali Servisair, spoločnosti, ktorá odbavuje pre Danube Wings batožiny. Servisair tvrdí, že v správe sa netvrdilo, že by išlo o núdzový stav. Slovenská polícia v utorok telefonicky kontaktovala DAA a vysvetlila situáciu. DAA zavolala na pomoc políciu, ktorá sa spojila s pyrotechnickým tímom armády. Slováci tvrdia, že na zatknutie nebol dôvod, keďže vysvetlili, že muž bol nevinný. Írska polícia tvrdí, že nebolo isté, že telefonát bol z oficiálneho slovenského bezpečnostného zdroja. Každá osoba s trhavinou musí byť v Írsku vždy zatknutá.
Irish Independent (Írsko): Tím írskej polície, v rámci vyšetrovania nevydareného bezpečnostného testu, vycestuje na Slovensko.
NOS Nieuws (Holandsko): Slovenské prehmaty s výbušninami - Vinou bezpečnostných pracovníkov na popradskom letisku sa do lietadla dostal elektrikár s trhavinou bez toho, aby o nej vedel.
VIDEO: Slovenská chvíľa slávy v Holandsku
Die Welt (Nemecko): Nejasné je aj to, prečo Íri reagovali tri dni po incidente. Slováci totiž tvrdia, že dublinské letisko informovali okamžite po odlete lietadla. Slováci tvrdia, že Íri majú na afére rovnaký podiel ako Slováci: veď ani na írskom letisku trhavinu v batožine Slováka neobjavili.
VIDEO: Správa o incidente od americkej agentúry Associated Press
České médiá: Hlúpa polícia a státisícové odškodné
Prípad 49-ročného slovenského elektrikára, ktorému v rámci cvičenia slovenská polícia bez jeho vedomia vložila do batožiny trhavinu a nechala ho odletieť do Írska, dnes podrobne komentujú a analyzujú všetky české denníky. Podľa Lidových novín ide o medzinárodný škandál. Denník v článku nazvanom Blamáž z Dublinu si odskáče psovod zdôrazňuje najmä to, že Slováci včas a adekvátne neinformovali írsku stranu.
Kvôli incidentu si teraz podľa denníka Právo sypú popol na hlavu špičky slovenskej polície, ale časť viny pripisujú aj írskej strane, ktorá údajne výbušninu nebola schopná na letisku v Dubline odhaliť ani po presnej identifikácii batožiny. Pasažier, ktorý o výbušnine nevedel, pritom na svoju batožinu čakal takmer hodinu.
Ostrými a kritickými slovami na adresu cvičenia slovenskej polície v Poprade nešetrí ani najčítanejší český denník Mladá fronta Dnes (MfD) a špekuluje, či policajti nemohli pri podobných cvičeniach dávať nič netušiacim cestujúcim do batožiny aj drogy a zbrane. Noviny postrehli, že udalosť zaujala aj veľké televízne stanice ako americkú CNN, britskú BBC či francúzsku TF1. Denník sústreďuje svoju pozornosť na to, že výbušnina, našťastie bez detonátora, neohrozovala ani tak lietadlo, ako slovenského elektrikára, ktorý bol dokonca ohrozený na živote.
"Na živote bol ohrozený najmä pán (Štefan) Gonda," citovala MfD nemenovaného českého experta na výbušniny z Policajného prezídia ČR. "Po prílete do Dublinu bol vystavený obrovskému riziku," mieni expert s tým, že ak by írska polícia výbušninu odhalila a slovenský pasažier by sa v tejto situácii zachoval neadekvátne, mohli Íri "reagovať tvrdo". Slovák teraz bude mať v mieste bydliska navyše aj povesť teroristu. S týmto postojom súhlasí aj bývalý český minister vnútra a v súčasnosti renomovaný pražský právnik Tomáš Sokol.
"V Česku by to bolo na státisícové odškodné ako náhrada ujmy, ktorú pánovi Gondovi spôsobil slovenský štát. Bolo by to minimálne na žalobu na ochranu osobnosti, keďže sa brutálne zasiahlo do cti a vážnosti bezúhonného muža," konštatoval advokát Sokol a ako exminister vnútra dodal, že za taký "hlúpy nápad", ako preveriť bezpečnosť popradského letiska, sú "zrelí na vyhodenie všetci, ktorí sa na hlúpej policajnej akcii podieľali".
Podľa Milana Mikuleckého, šéfa východoeurópskej divízie Sky Invest Technology, ktorá vlastní vo svete desiatky letísk, bola popradská policajná akcia nezodpovedným hazardom, po ktorom by mali rezignovať najvyšší úradníci.
Riaditeľ brnianskeho letiska Tomáš Plaček pre MfD podobnú policajnú prax na letisku v Brne kategoricky vylúčil a okomentoval to ako nehoráznosť. Používanie cestujúcich v rámci policajných cvičení vylúčila aj hovorkyňa pražského medzinárodného letiska Michaela Lagronová. Naopak, Martin Kačur, bývalý šéf ruzyňského letiska, ktorý je teraz riaditeľom letiska Vodochody, považuje podobné kontroly za dôležité ich účastníkom však má byť agent, ktorý má okrem výbušniny aj letenku. V prípade, že kontrola zlyhá, by však dotyčný nemal odletieť, ale priznať svoju identitu.
TASR

Beata
Balogová
