BRATISLAVA.
"V predmetnej veci boli od pridelenia zákonnému senátu vydané dve rozhodnutia. Krátko po pridelení veci sa rozhodlo o odklade vykonateľnosti napadnutých rozhodnutí a v decembri 2009 bolo rozhodnuté o zámene účastníkov konania," povedal Préti.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pre Hospodárske noviny naznačil, že k zmenám došlo na strane cyperskej firmy Lemikon Limited, s ktorou sa štátny Tipos súdi.
Momentálne sa podľa Prétiho spisový materiál nachádza na Ústavnom súde SR. NS SR preto zatiaľ nemôže pojednávať a nie je možné určiť ani termín skončenia veci.
O odklade vykonateľnosti rozhodnutí, ktoré Trnka napadol, NS SR rozhodol vlani 26. októbra. Podľa právoplatného rozsudku NS SR z augusta 2008 a následne uzavretej dohody o urovnaní mala štátna spoločnosť Tipos zaplatiť do konca novembra 2008 cyperskej spoločnosti Lemikon Limited českého podnikateľa Radovana Vítka takmer 66,39 milióna eur za prehratý spor Tiposu so spoločnosťou Športka o know-how na prevádzkovanie a organizovanie lotériových hier na Slovensku.
Pozastaviť vyplatenie miliardového odškodného umožnila novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorú parlament schválil v rekordne krátkom čase. Na jej základe môže generálny prokurátor požiadať o odklad vykonateľnosti právoplatného rozhodnutia súdov.
Doteraz generálny prokurátor mohol proti právoplatným a vykonateľným rozhodnutiam súdov podať na NS SR mimoriadne dovolanie, to však neovplyvňovalo vykonateľnosť súdneho rozhodnutia.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.