BRATISLAVA. Kauza s výbušninou, ktorú poslali slovenskí policajti do Dublinu, urobila Slovensko v celom svete neslávne slávnym v takej miere, že ak by mal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v sebe štipku zodpovednosti, cti a hrdosti, tak by z funkcie už v stredu (6.1.) odstúpil sám.
Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
Myslí si totiž, že demisiou by Kaliňák "aspoň symbolicky pomohol zmierniť hanbu, ktorú Slovensku urobil". Je totiž presvedčený, že kauza je obrovskou medzinárodnou blamážou. Na otázku, či bude opozícia iniciovať ministrovo odvolanie na parlamentnej pôde, odvetil, že sa o tom ešte bude rokovať.
"Myslím si však, že päť mesiacov pred voľbami by návrhy na odvolanie nemali zmysel. Onedlho sa vo voľbách vyjadria občania," konštatoval. Zároveň pripomenul, že keď za vlády SDKÚ-DS spadlo lietadlo so slovenskými vojakmi vracajúcimi sa z Kosova, vtedajší minister obrany Juraj Liška (vtedy SDKÚ-DS) z funkcie odstúpil.
Fedor: Je to obrovské zlyhanie
Exminister obrany a poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor kauzu s výbušninou považuje za obrovské zlyhanie rezortu vnútra po prípadoch ako Hedviga Malinová, kazašská novinárka, zásah pri pokojných protestoch počas návštevy čínskeho prezidenta či obvinenie Františkánov.
"To sú všetko prípady, ktoré vedenie ministerstva vždy označovalo za viac-menej individuálne zlyhania ľudského faktora. Koľko takýchto zlyhaní musí nastať, aby bola jasná zodpovednosť aj tých, čo systém formujú a spravujú?" pýtal sa.
Fedor považuje za nemorálny aj postup polície, ktorá do cvičenia zahrnula civilistov. On sám nemá informácie, že by k takejto praxi dochádzalo za predošlej vlády. "Cestujúcich policajti ohrozili potenciálne a meno SR ohrozili exemplárne," tvrdí poslanec. Aj preto bude spolu s opozičnými kolegami žiadať na pôde brannobezpečnostného výboru NR SR od ministra vysvetlenie. "Teraz máme pocit, že tomu neprikladá žiaden význam, lebo sa k tomu nevyjadruje. Je to zbabelé a nemiestne," zdôraznil Fedor.
Mikloš doplnil, že za vlády Roberta Fica (Smer-SD) sa zhoršuje medzinárodné postavenie Slovenska. "Dejú sa vážne veci a on mlčí, Premiér zvolal tlačovku kvôli psovi ministerke práce Viery Tomanovej, tak prečo nie teraz?" apeloval.
Celý incident možno skončí aj na pôde NR SR. Pripúšťa to poslanec a člen brannobezpečnostného výboru parlamentu Martin Fedor (SDKÚ-DS), ktorý by chcel počuť ministrovo stanovisko práve na pôde tohto výboru. Tvrdí totiž, že škandál s výbušninou stavia našu krajinu do zlého svetla.
K výzve na odstúpenie sa pridalo i KDH
Predseda opozičného KDH Ján Figeľ vyzval ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby odstúpil v súvislosti s kauzou policajnej výbušniny, prepravenej lietadlom do Írska. "Medzinárodný škandál s výbušninou zapadá do série neprípustných zlyhaní v polícii za celé vyše už trojročné obdobie v rezorte vnútra. Preto KDH vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby rezignoval na svoje ďalšie pôsobenie vo funkcii ministra, " vyhlásil Figeľ.
"Slovensko zlyháva v tak dôležitej agende, ako je boj proti terorizmu, " povedal na tlačovej besede Figeľ. Podľa lídra KDH budú ľudia ťažko hrdí na svoju vlasť, keď sa musia hanbiť za činnosť vlastnej polície. "Štát má chrániť, nie ponižovať, nie zneužívať občanov vlastnej republiky," povedal Figeľ. Ak Kaliňák neodstúpi, predseda KDH avizoval spoločné rokovania opozície o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra v parlamentne.
Podľa Figeľa má Kaliňák okamžite prijať systémové opatrenia na zamedzenie podobných zlyhaní. "Predstavme si, iné napríklad protidrogové cvičenie v rámci ktorého nič netušiacemu človeku vložia do batožiny drogy na ceste do Thajska alebo do Číny. Ako budeme potom komunikovať a zachraňovať človeka, ktorý je naozaj nevinný a ktorého poškodenie je zásadné," povedal Figeľ. Podľa neho majú zložky rezortu vnútra rešpektovať slobodu, majetok a práva občanov ako základ, cieľ a zásadu v svojej činnosti.
Borgula: Prípad výbušnina je systémovým zlyhaním
Prípad policajnej výbušniny dopravenej lietadlom z popradského letiska do Írska je systémovým zlyhaním, myslí si Michala Borgula - predchodca Tibora Maka vo funkcii riaditeľa Hraničnej a cudzineckej polície. "Platí to na samotné pyrotechnické cvičenie, ale predovšetkým na následnú kontrolnú činnosť," uviedol pre agentúru SITA Borgula a dodal, že policajt, ktorý výbušninu na cvičení hľadal, predsa nemohol takúto činnosť robiť sám.
Podľa Borgulu nebolo cvičenie v súlade s metodikou, pretože výbušnina sa nemá dávať do batožiny cestujúcich. Okrem toho považuje Borgula za nesystémové, ak sú pyrotechnici stále súčasťou Hraničnej a cudzineckej polície. Podľa neho majú patriť pod odborné oddelenia krajských riaditeľstiev Policajného zboru. "Bolo by treba sa zamyslieť, akým výcvikom títo ľudia prechádzajú," skonštatova.
Posádka lietadla bola o výbušnine informovaná
Posádka lietadla spoločnosti Danube Wings letiaceho z Popradu do Dublinu, na ktorého palube v sobotu zostala zabudnutá vzorka výbušniny, bola informovaná o vzniknutej situácii. Tvrdí to riaditeľka Letiska Poprad – Tatry Ivana Herkeľová. S riadiacou vežou na popradskom letisku, ktorá ako jediná mohla komunikovať s pilotom, hovoril priamo policajt, ktorý vzorku výbušniny zabudol z batožiny vybrať, uviedla riaditeľka popradského letiska Ivana Herkeľová.
Rozhovory medzi letiskom a riadiacou vežou a riadiacou vežou a pilotom lietadla sa podľa Herkeľovej zaznamenávajú. Letisko však k týmto záznamom nemá prístup. Presný obsah komunikácie medzi letiskom, riadiacou vežou a pilotom bude predmetom ďalšieho vyšetrovania.
Letisko Poprad-Tatry komunikovalo s pilotom ešte po pristátí lietadla na dublinskom letisku. Pri vykladaní batožiny v Dubline bol podľa Herkeľovej osobne druhý pilot lietadla. Zabudnutú vzorku výbušniny sa tam však nepodarilo nájsť. O vzniknutej situácii informovalo popradské letisko aj spoločnosť v Dubline, ktorá mala tento let na starosti.
Informáciu o prítomnosti vzorky výbušniny určenej na výcvik psov odoslali z Popradu do Dublinu v čase, keď bolo lietadlo vo vzduchu. „Urobili sme maximum, čo sme mohli urobiť,“ povedala Herkeľová. Chybu podľa nej spravil policajt, ktorý okamžite nenahlásil vzniknutú situáciu svojim nadriadeným.
Ako Robert Fico plní sľub odvolať ministra do 24 hodín v prípade pochybenia
Čo sľúbili: Fico uviedol, že jeho ministri budú v prípade, že urobia chybu, odvolaní do 24 hodín. Podľa neho by sa potom nemali vrátiť ani do parlamentu, ak boli zvolení. "Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu," vyhlásil Fico. Dôvodom na odchod by podľa neho malo byť aj podozrenie z pochybenia ministra s tým, že ak by sa podozrenie nepreukázalo, bol by "rehabilitovaný".
Zdroj: Pravda, 3.7.2006, názov článku: "Fico do vlády berie hovorcov aj podnikateľov"
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odvolávanie ministrov do 24 hodín v prípade pochybenia či iba podozrenia z pochybenia by ohrozovalo stabilitu a akcieschopnosť vlády. Sporné je, či je možné odvolaného ministra dostatočne „rehabilitovať" v prípade, že sa podozrenie z pochybenia nepotvrdí.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Od nástupu súčasnej vlády do úradu vzniklo podozrenie z vážneho pochybenia ministeriek Tomanovej a Kramplovej a ministrov Jahnátka, Jureňu, Kašického, Počiatka, Izáka, Harabina, Janušeka, Štefanova a Chrbeta, v prípade ministrov Počiatka a Harabina dvakrát . Odvolaní boli Jureňa, Izák, Kramplová, Janušek, Chrbet a Turský, s výnimkou ministra Izáka premiér konal až týždne či v prípade Janušeka dokonca mesiace po medializácii káuz. Ostatní ministri zotrvali vo funkciách.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.