BRATISLAVA. Pre TASR to dnes konštatoval politológ Rastislav Tóth.
"Keďže sa vnútri SDKÚ-DS žiaden tlak nevyvinul, tak to skúšajú takto zvonku, no ak to nebude koordinované aj s ostatnými opozičnými stranami, tak sa to nestretne s úspechom," myslí si politológ. Tvrdí, že Dzurinda a podpredseda strany Ivan Mikloš môžu ten tlak ustáť, ak SaS nenájde trójskeho koňa vo vnútri Dzurindovej strany, ktorý sa pridá.
Tóth je presvedčený, že požiadavka SaS, že do spoločnej koalície pôjde len vtedy, ak lídrom kandidátky nebude Dzurinda, je legitímna. "Je to dosť vyzývavé, keď ten menší dáva také personálne požiadavky, ale majú na to právo. Je to aj výzva dovnútra SDKÚ-DS, aby si uvedomili, že pod Dzurindom sa akákoľvek koalícia bude ťažko vytvárať," vysvetlil.
Zároveň doplnil, že strana Richarda Sulíka hrá vabank a systémom "buď to vyjde alebo nie, lebo tam neexistuje zmierenie na žiadnom strednom bode". Pripúšťa, že ide aj o snahu nájsť vo vnútri SDKÚ-DS skupinu, ktorá by upozornila, že strana je dobrým partnerom na vládnutie v podstate pre kohokoľvek, ale nie pod vedením Dzurindu, lebo ho nikto nechce a jedna vláda sa už pod ním rozbila.
Odpoveď SaS na ponuku ísť do spoločnej koalície s SDKÚ-DS prekvapila aj predsedu KDH Jána Figeľa. "Neviem to hodnotiť inak ako veľkým otáznikom," reagoval. Zdá sa mu totiž zvláštne, keď jeden z partnerov prichádza k stolu s tým, že sa ku kľúčovej osobe vymedzuje zásadne a antagonisticky. Dodal však, že otázka bilaterálnej spolupráce SDKÚ-DS a SaS je predovšetkým ich vnútornou vecou.
Mimoparlamentná strana Sloboda a Solidarita trvá na svojej podmienke, že do spoločnej predvolebnej koalície s SDKÚ-DS vstúpi len vtedy, ak na čele kandidátky nebude šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Pre TASR to dnes potvrdil líder SaS Richard Sulík aj napriek tomu, že Dzurindova strana považuje túto podmienku za neserióznu.
Mikloš zase vyhlásil, že ak od SaS nepríde iná odpoveď, SDKÚ-DS to bude považovať za odmietnutie. Tvrdí, že keď dostanú serióznu odpoveď, sú pripravení rokovať. "Nakoniec my sme s tou ponukou prišli v záujme zjednotenia stredopravých síl," upozornil.
Denník Sme dnes informoval, že Dzurinda je ochotný ísť do parlamentných volieb aj v koalícii s inou stranou, pričom 22. decembra 2009 dal ponuku predsedovi strany SaS Richardovi Sulíkovi na rokovanie o tom, že vytvoria spoločnú kandidátku a koalíciu. V utorok zasadla Republiková rada SaS, ktorá sa rozhodla ponuku prijať. "Vítame takúto dvojkoalíciu, avšak nie na čele s Mikulášom Dzurindom," citoval Sulíka denník. Ako dôvod, prečo je Dzurinda neakceptovateľný, Sulík uviedol, že je v politike "príliš dlho" a vedie rebríčky najnedôveryhodnejších politikov.